Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Zahraničí - svět

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 16.12.2018

Klub českých turistůZajímavá událost

Rubrika: Reportáž z akce / Zajímavá událost

Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci

SLEZSKÉ ADVENTNÍ TRHY V GÖRLITZ

Jak jsme přijímali podobojí: bratwurst und glühwein

V letošním roce se mi konečně podařilo s přáteli navštívit vyhlášené Slezské adventní trhy. Spolu s početným davem, v němž nejčastěji zaznívala němčina, čeština a polština, jsme slavili svátek Ježíškova narození a obdivovali nápaditost nejrůznějších stánků a atrakcí v kulisách nádherných architektonických skvostů, jimiž historické centrum krajského města Görlitz oplývá.

Slezský adventní trh v Görlitz

Foto: Martin Zíka

Ve srovnání s vánočními trhy v Drážďanech je Slezský adventní trh v Görlitz komornější, což mi přesně vyhovuje. V klidu se procházet a šmejdit všemi smysly.

Dobrou pověst Slezských adventních trhů teď už mohu též osobně potvrdit. Na jejich návštěvu jsme si vyhradili původně tři hodiny. Přestože jsme nakonec odjížděli o hodinu později, ještě jsme na nádraží dobíhali s vyplazeným jazykem a s pocitem, že jsme nekonečnou nadílku dobrot a zajímavostí vzali jen letem světem. Prostě bylo na co koukat, co ochutnávat, zkoumat, ohmatávat... což pochopitelně zanechalo stopu i na obsahu našich peněženek.

Místní trhy, jak snímky napovídají, mají opravdu vytříbený styl. Marně byste zde hledali stánky s plastovými hračkami „made in china“ či podivnými blikátky a bouchátky, jak tomu bývá u nás. Pominu-li pestrou nabídku gurmánských specialit (uzených pstruhů, bramboráčků, brat a bockwurstů, vývarů, pečiva, špízů, perníčků, sýrových šmakulád, horkých kaštanů a mandlí, cukrbliků...), tak sortiment i aranže většiny stánků měly charakter krásných rukodělných produktů samozřejmě převážně s vánoční tématikou.

Když už nás trochu unavil dav na ulici, našli jsme útočiště v některém z otevřených kostelů. V nich se vlastně skrývá hlavní důvod, proč se to všechno kolem děje. V chrámu Dreifaltigkeitkirche jsme objevili pěknou výstavku jesliček. Ale jestli jste opravdu oddaní vyznavači vánočních propriet až serepetiček, pak prožijete stav osvícení v Görlitzer Weihnachtshaus (tedy Zhořeleckém Vánočním domě) v ulici Fleischerstrasse. Pro hosty z Česka je to spíše jen na koukání. Na nákupy zde musíte mít opravdu řádně nabitou kreditku.

O městě, jako takovém, se rozepisovat nebudu (info máte v připojeném odkazu). Já jen dodávám, že to, co je na náměstí Untermarkt a jeho okolí na konci adventu k vidění, bych slovy popisoval asi tak týden, ale stejně by bylo lepší vidět všechno naživo. Kupříkladu hudební produkce, která se tu line z různých koutů, je psaným slovem nezprostředkovatelná. A určitě nemám ten pocit sám, vždyť jsem tu potkal turistické kolegy z Varnsdorfu, Rumburku, Šluknova, Liberce...

Takže příští rok do Görlitz s oddílem pivní turistiky vyrazíme o poslední adventní sobotě znovu, tentokráte ovšem s větší časovou rezervou, abychom mohli více a déle vstřebávat. Pokud byste se chtěli připojit, najděte si pozvánku v kalendáři www.kctul.cz.

Fotografie k článku:

Slezský adventní trh v Görlitz Schlesischer Christkindelmarkt Stánek na adventním trhu v Görlitz Slezský adventní trh v Görlitz Slezský adventní trh v Görlitz Stánek s hernhutskými hvězdami. Slezský adventní trh v Görlitz
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: