AKTUALIZACE: 24.8.2023
Publikováno: 04.4.2022
Rubrika: Metodika /
Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci
ORGANIZOVANÁ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
Klub českých turistů podporuje cestovní ruch kvalitní sítí značených tras.
Turistiku lze provozovat různě. Někdo si jen nezávazně chodí po výletech ve chvílích volna, ale jsou i tací, kteří se turistice věnují velmi intenzivně, tzn. organizují akce pro veřejnost, značí turistické trasy, zvelebují zajímavá místa, opravují rozcestníky, lavičky, odpočívadla, mostky... a nebo se věnují publikační činnosti. Tito lidé jsou většinou organizováni v Klubu českých turistů a jejich práce je jedním z pilířů rozvoje cestovního ruchu v České republice i v našem Ústeckém kraji.
Foto: Martin Zíka
Zahraniční turisté do Ústeckého kraje připlouvají i po Labi. Novým úkolem managementu cestovního ruchu je vnímat turistiku jako příležitost pro lokální ekonomiku. Ještě stále to neumíme tak dobře, jako třeba v sousedním Rakousku, kde systém organizované turistiky je výborně propojený s nabídkou služeb. Z tohoto pohledu zaujme, že například na děčínský zámek dosud nevede turistická značka.
Každý, kdo se turistice věnuje aktivně, často chodí po turistických značkách. Na území Ústeckého kraje je vedeno více než 3000 kilometrů značených turistických tras. O ně se starají školení značkaři organizovaní v Klubu českých turistů. Zajišťují nejen průchodnost stezek a jejich značení v terénu, ale i jejich zanesení do mapových systémů. Podobné je to i s cyklotrasami a naučnými stezkami. Tím je tvořen a pravidelně aktualizován základ infrastruktury cestovního ruchu, neboť právě turistické trasy přivádějí veřejnost tam, kam je potřeba - k památkám, přírodním zajímavostem, k atrakcím a službám.
TURISTICKÉ AKCE V ÚSTECKÉM KRAJI
V turistických destinacích Ústeckého kraje (tzn. České středohoří, České Švýcarsko, Krušné hory, Dolní Poohří, Lužické hory a České Nizozemí) působí celkem 30 samostatných odborů Klubu českých turistů. Jejich členové (školení vedoucí) pořádají akce nejen pro své členy, ale také pro širokou veřejnost. Ročně se koná více než stovka různých pochodů, pohádkových lesů, stezek odvahy, přednášek a prezentací, které najdete v kalendáři turistických akcí na www.kctul.cz a v Turistickém magazínu. Některé z „trvalek“ mají tradici dlouhou i více než půl století. Mezi nejnavštěvovanější akce KČT patří pochod „Severní stopou“ v Dolní Poustevně, „Pohádkový les“ v Krásné Lípě, „Jarní putování okolím Lovoše“, „Ústecká jarní padesátka“... a samozřejmě novoroční vrcholové výstupy.
Organizovaná turistika v Ústeckém kraji takto pomáhá vytvářet podmínky pro rozvoj cestovního ruchu.
KČT JE NÁSLEDNÍKEM OKRAŠLOVACÍCH SPOLKŮ
Mezi další aktivity Klubu českých turistů patří péče o památky a krajinu. Opravují se drobné sakrální památky, budují se nové vyhlídky a odpočinková místa, pořádají se úklidové brigády. Dlouhodobě funguje spolupráce mezi Klubem českých turistů a Národním parkem České Švýcarsko i se správami chráněných krajinných oblastí. Turisté dohlížejí na údržbu naučných stezek, kterých je v Ústeckém kraji více než osmdesát. Klub českých turistů také provozuje některé základny, jako je například chata na Lovoši či Ejemova chata na Červeném vrchu u Loun. Nebo pečuje o rozhledny (Dymník, Vlčí hora). Velmi aktivní spolupráce probíhá s Lesy České republiky. Bez nadsázky je možné říci, že činnost dřívějších tzv. okrašlovacích spolků dnes z velké části zastává právě Klub českých turistů, čímž významně podporuje cestovní ruch.
RODINNÁ TURISTIKA JAKO INVESTICE DO BUDOUCNA
Klub českých turistů se věnuje všem věkovým skupinám, nejvíce se soustřeďuje na aktivní program pro seniory a na rodinnou turistiku. Více než polovina veřejných akcí se zaměřuje na rodiny s dětmi. Pro nejmenší jsou navrženy tzv. kočárkové trasy, větší děti se mohou vyřádit při různých sportovních a dovednostních soutěžích. Cílem organizované turistiky je odtrhnout mládež od virtuální reality a ukázat dětem i jejich rodičům opravdové hodnoty, které v našem krásném kraji máme. Také Turistický magazín se aktivně zapojil do kampaně „2022 - rok rodinné turistiky“ a mediálně podporuje akce zaměřené na práci s mládeží. Některé odbory KČT mají též oddíly rodinné turistiky.
ORGANIZOVANÁ TURISTIKA A ROZVOJ CESTOVNÍHO RUCHU V ÚSTECKÉM KRAJI
Je zřejmé, že další rozvoj cestovního ruchu je třeba plánovat v součinnosti s organizovanou turistikou. Každý podnikatel v oblasti turistických služeb (ubytování, pohostinství, půjčovny) i každý provozovatel památek, kulturních aktivit a atrakcí je rád, když k němu právě turistické trasy přivádějí zákazníky. O tom, že velký význam organizované turistiky si Ústecký kraj uvědomuje, svědčí fakt, že Klub českých turistů (KČT) byl v minulých letech pravidelně zařazován do programu „Rodinné stříbro Ústeckého kraje“.
Tato spolupráce je zárukou toho, že se cestovní ruch v Ústeckém kraji bude slibně rozvíjet i přes současnou náročnou a turbulentní dobu ovlivněnou pandemií, válečnými událostmi, inflací, ale třeba i kůrovcovou kalamitou, která přidělává značkařům nejvíc starostí, protože těžba v lesích na mnoha místech poškozuje trasy i jejich značení.
Ale všechny tyto obtíže pomáhá překonat zavedený systém organizované turistiky, kterou garantuje Klub českých turistů a další spolupracující organizace. Za více než 130 letou existenci dokázal KČT v České republice vytvořit velký potenciál i pro rozvoj podnikání v cestovním ruchu.
Související články:
ČTENÍ O TURISTICETURISTÉ ZVELEBUJÍ KRUŠNÉ HORY
TURISTICKÉ LOKÁLKY ÚSTECKÉHO KRAJE
TURISTICKÉ NOVINKY V ÚSTECKÉM KRAJI
TURISTICKÁ INFORMAČNÍ CENTRA SE PŘIPRAVUJÍ NA SEZÓNU
DOVOLENÁ V ÚSTECKÉM KRAJI PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍ
JAK SE STÁT ZNAČKAŘEM?
PĚŠÍ TURISTICKÉ TRASY JSOU V KURZU
ORGANIZOVANÁ TURISTIKA V KRUPCE
KLUB ČESKÝCH TURISTŮ ROZDÁVÁ RADOST MALÝM I VELKÝM
ROK VE ZNAMENÍ RODINNÉ TURISTIKY
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 29.10.2022
Klub českých turistů si určitě zaslouží poděkování za své aktivity. Ale je o něm málo slyšet.