Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecký kraj

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 30.8.2024

Publikováno: 10.12.2018

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Značkaři / Turistická trasa

Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci

JAK SE STÁT ZNAČKAŘEM?

Turistická značka je vynálezem Klubu českých turistů.

Jistě jste na nejednom výletě využili některou z kvalitně vyznačených turistických cest, které vás bezpečně dovedly k cíli. Je to výsledek práce značkařů z Klubu českých turistů, kteří jen na území Ústeckého kraje pečují o téměř 3000 kilometrů značených cest a bezpočet značek, rozcestníků, map a dalšího turistického příslušenství.

Značkaři KČT opravují rozcestník

Foto: Martin Zíka

Značkař Václav Nič s kolegou opravuje turistický rozcestník, který již trochu ohlodal zub času. Právě takového rozcestníky výletníci milují nejen proto, že jim ukáží správnou cestu. Například se dozvědí o dalších zajímavostech na trase nebo informaci, kolik jim zbývá do vytyčeného cíle.

Pro údržbu a rozvoj celé této turistické infrastruktury, která je jedním ze základů cestovního ruchu, je zapotřebí celá armáda nadšených dobrovolníků, kteří jsou školeni a organizováni Klubem českých turistů. Pokud byste měli zájem přidat se k našim značkařům, rádi Vám poradíme, jak na to.

Činnost značkaře můžete vykonávat bez ohledu na to, zda jste či nejste členy Klubu českých turistů. KČT značkaře řídí a koordinuje, a proto v případě zájmu kontaktujte předsedu značkařského obvodu (viz kontakt na konci článku - značkařské obvody jsou základní jednotky řízení značkařské práce přibližně na úrovni okresů.) Předseda obvodu Vás přidělí k zaškolení k některému zkušenému značkaři (pokud jste se přihlásili na doporučení svého známého značkaře, bude Vás patrně zaškolovat on).

JAK PROBÍHÁ VÝCVIK ZNAČKAŘŮ?

V době zaškolování se svým „mistrem“ projdete nejméně 10 km obnovy značených tras, což obnáší většinou dvě celodenní akce. Pak se stanete tzv. zaškoleným značkařem. To znamená, že jako plnohodnotný člen značkařské dvojice pracujete s vedoucím značkařem. Stále Vás ještě vede při Vaší práci někdo zkušenější. Po roční praxi máte možnost se stát vedoucím značkařem. To už vám bude předseda značkařského obvodu přidělovat úkoly, které budete plnit samostatně. K tomu ovšem musíte ještě absolvovat dvouvíkendové školení (většinou probíhá v dubnu či začátkem května ve dvou víkendech od pátečního večera do nedělního poledne).

ZNAČKAŘI SE PRŮBĚŽNĚ VZDĚLÁVAJÍ

Víkendové školení značkařů vedou zkušení lektoři, instruktoři značení. Zopakujete si vše, co jste se během zaškolování a praxe naučili a seznámíte se se situacemi, s nimiž jste neměli příležitost přijít do styku. Takové školení, to není jen sezení na učebně, dostanete se i ven na cvičnou trasu, která vede částečně po reálných značených trasách, částečně bývá vyznačená dočasnými papírovými značkami. Na ní uvidíte a sami okomentujete správnost či nesprávnost řešení různých situací přímo v terénu. Přínosem Vám budou i večerní neformální posezení s kolegy a lektory a vzájemná výměna zkušeností ze značkařského života. Školení probíhají v různých místech naší země, např. Na Tesáku v Hostýnských vrších, ve Strakonicích, na Konopáči u Heřmanova Městce, v Liberci, či na Ústecku v Levíně – Horním Vysokém.

SAMOSTATNÁ PRÁCE V TERÉNU

Po zdárném absolvování školení Vám vedoucí obvodu přidělí úkoly a vyrazíte do terénu. Základem práce je obnova značených tras. Denní úkol bývá okolo 5 – 7 km. Zdá se Vám to málo? Obnova, to není jen přemalovávání stávajících značek, aby nebyly vybledlé. Taková značka musí být řádně viditelná, proto je zapotřebí úhledně ořezat vegetaci, která okolo ní narostla, tedy větvičky a křoví, někdy i trnové. Kromě toho musíme na každém rozcestí posoudit, zdali turista bezpečně ví, kam pokračovat.

DŮLEŽITÉ JE ODSTRAŇOVÁNÍ ZÁVAD

Občas nějaká ta značka chybí, buď byl pokácený strom, ve městě vyměnili sloup veřejného osvětlení i se značkou, nebo zasáhli vandalové. Vznikají i nová rozcestí (lesáci nebo zemědělci vyjezdili novou cestu), i ta je zapotřebí opatřit značkami, aby turisté byli bezpečně vedeni ke svému cíli.

O PRACOVNÍM NASAZENÍ ROZHODUJETE SAMI V RÁMCI MOŽNOSTÍ

Obnova jednoho kilometru značení tak trvá zhruba jednu hodinu. Pokud jste manuálně zruční, možná Vás předseda značkařského obvodu pověří i jinými úkoly. Je to například instalace směrovek nebo údržba nosných prvků (směrovníků a stojanů s turistickými mapami). Záleží jen na Vás, kolik času značení věnujete. Před zahájením sezony vedoucímu obvodu řeknete „letos chci pracovat dva dny, pět dní,...“ a on Vám podle toho přidělí úkoly.

FINANČNÍ KOMPENZACE NÁKLADŮ

Nikdo z nás značkařů svou práci nedělá pro peníze, přesto malá informace – co za to. Značkař dostane zaplacené zpáteční jízdné na místo výkonu práce, stravné (v současné době 80 Kč za den) a drobnou náhradu za opotřebení vlastní výstroje (100 - 200 Kč za den práce). Jinak veškeré pomůcky samozřejmě obdržíte. Jsou to zejména štětce, barvy, nosiče barev, pilka, škrabka, atd. Největší odměnou však je, když potkáte rodinku a tatínek povídá dětem „Podívej, tohle jsou značkaři, ti se starají, abychom na ten hrad trefili“, nebo třeba skupinku starších turistek a dostane se Vám pochvaly „Moc dobře se nám podle těch značek chodí, děkujeme“.

MÁME NEJLEPŠÍ ZNAČENÍ NA SVĚTĚ

Právě díky práci značkařů při Klubu českých turistů, který v roce 2018 oslavil 130 let svého trvání, je systém značených turistických tras a cyklotras hodnocen jako jeden z nejlepších na světě. Naši nejzkušenější značkaři jsou vysíláni do zahraničí jako instrukroři značení, kde pomáhají rozvíjet turistiku a cestovní ruch (například v Gruzii).

PŘIDEJTE SE K NÁM

Máte-li rádi přírodu, pohyb na čerstvém vzduchu a také čas, který byste chtěli užitečně využít, můžete se přidat k nám. Nejlépe je obrátit se na nejbližší odbor KČT (viz odkazy) nebo přímo na předsedu krajské komise značení Ústeckého kraje, kterým je Václav Nič, tel.: 736 754 135, e-mail: nicovajana@seznam.cz.

Pozn. Článek upraven dle původního textu Václava Niče.

Fotografie k článku:

Značkaři KČT opravují rozcestník Turisté u rozcestníku Turistický rozcestník Turistická značka KČT

Související odkazy:

ODBOR KČTK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 10.12.2018

Všem značkařům v novém roce 2019 pevné zdraví a díky!

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: