Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Lovosicko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD OPARNO

Zřícenina středověkého hradu nad Oparenským údolím

Zbytky hradního paláce a sklepení

Kulturní památka

Vstup volný

Zelená trasa z Malých Žernosek do Chotiměře

Hora Lovoš

Destinace: České středohoří

HRAD OPARNO

Zřícenina středověkého hradu nad Oparenským údolím • Zbytky hradního paláce a sklepení • Kulturní památka • Vstup volný • Zelená trasa z Malých Žernosek do Chotiměře • Hora Lovoš • Destinace: České středohoří

AKTUALIZACE: 15.9.2024

Publikováno: 22.8.2023

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Lovosicko • Destinace: mimo destinaci

HRAD OPARNO A OPARENSKÉ ÚDOLÍ

Ke zřícenině hradu Oparno vede naučná stezka Lovoš

Oparenské údolí v Českém středohoří u Lovosic je oblíbenou výletní lokalitou, kam se o víkendech vydávají lidé za relaxací v přírodě. Jedni se chtějí jen tak s rodinou příjemně projít kolem Milešovského potoka a přitom se něco dozvědět o okolní přírodě díky naučné stezce, další mají namířeno ke zřícenině hradu Oparno a výlet zakončí v místní restauraci, ale najdou se i tací, jejichž cílem je vrchol hory Lovoš v nadmořské výšce 570 m n. m. Odměnou za sportovní výkon jim jsou báječné výhledy.

Hrad Oparno v Českém středohoří

Foto: Martin Zíka

Zbytky hradu Oparno v Českém středohoří.

Do Oparenského údolí se zpravidla chodí po zelené turistické trase z Malých Žernosek (žlutá spojka od železniční zastávky), která je právě v tomto úseku značena jako Zlatá stezka zemí hradů. Však také k jednomu hradu právě vede. Nejprve si však projdeme pohodový čtyřkilometrový úsek podél potoka, kudy vede i naučná stezka Lovoš. Hluboké Oparenské údolí vzniklo erozí během dlouhých milionů let a tak pokud místy narazíte na odhalené skály, vězte, že se vám ukazují nejstarší prahory. Naštěstí už nás tady nemůže zaskočit hladový tyranosaurus, maximálně tak rozhicovaný cyklista uhánějící zde cyklotrasou číslo 25 (ta je opravdu nádherná, vede od Krušných hor u Brandova až do Velkých Žernosek). Občerstvení v Oparenském údolí nabízí restaurace Černodolský mlýn, odkud je to na hrad Oparno po zelené stezce ani ne půl kilometru, zato však pěkně do kopce.

HRAD OPARNO NEPATŘIL K MÍSTŮM, KDE SE PSALY DĚJINY

Ze samotného hradu Oparno bohužel zbyly už jen malé sklepení a zbytky zdí hradního paláce a okolních hradeb. V jejich centru je plošina, jejíž vzezření svědčí o tom, že se zde často odehrávají pikniky výletníků. Ti si zde vychutnávají nejen opečené špekáčky, ale také pěkné výhledy do Oparenského údolí, na Milešovku a Kletečnou.

Co se historie týče, hrad postavil v první polovině 14. století Smil z Vchynic. Oparenským údolím tehdy vedla obchodní stezka, což byl i důvod ke stavbě strážného hradu, k němuž patřil i statek, jenž měl později větší význam, než hrad samotný. Jak šel čas, Oparno postupně prošlo řadou majitelů, buď jako dědictví nebo jako předmět obchodu. Po Vchynických se na Oparně objevili Vřesovští, kteří studené hradní zdi opustili již v první polovině století šestnáctého, a tak to již zůstalo. Nezachovaly se žádné zprávy o tom, zda byl hrad Oparno někdy dobýván, což svědčí o tom, že z historického pohledu nehrál v českém království zásadní význam, spíše později posloužil jako zdroj materiálu pro výstavbu okolních selských stavení.

Nicméně přesto hrad Oparno (od roku 1964 chráněn jako kulturní památka) zůstává jako zajímavý výletní cíl, u kterého se potkává několik lákavých turistických tras. Od hradu se můžete vydat po modré k vrcholu Lovoše nebo lze pokračovat Oparenským údolím na opačnou stranu přes Velemín až na horu Milešovku (nejvyšší vrchol Českého středohoří). Po zelené trase byste došli k železniční zastávce v Chotiměři (kde končí Oparenský expres) a dál přes Velemín do Milešova.

OPARENSKÝ EXPRES

Možná vás bude zajímat, že Oparenské údolí si můžete pohodlně projít i opačným směrem, když využijete služeb železniční lokálky nazývané Oparenský expres. Ten začal jezdit jako turistická linka T4 poté, co byla trať z Lovosic do Teplic přerušena sesuvem půdy pod kamenolomem u Dobkoviček. Přestože je tomu již mnoho let, trať se dosud nepodařilo obnovit. Oparenský expres jezdí sedmkrát denně v období od dubna do října o víkendech z horního nádraží v Litoměřicích přes Žalhostice a Lovosice do Chotiměře a zpět. Vystoupit můžete na zastávce Oparno přímo pod zříceninou hradu. Další info najdete na webu oparenskyexpres.cz.

OKOLÍ JE NABITO LÁKAVÝMI CÍLY

V blízkém okolí hradu Oparno se kromě již zmíněných vrcholů Milešovky a Lovoše nacházejí další proslulé turistické „špeky“ Českého středohoří. Zmínit je třeba zejména kaňon Porta Bohemica (kudy prochází naučná stezka Brána Čech), přírodní rezervaci Kalvárie s jedinečným výhledem do Polabí (kam se dostanete díky přívozu přes Labe), kouřovou horu Boreč (unikátní geologický útvar) nebo rozhlednu Radejčín. Výpravu do Oparenského údolí můžete spojit dokonce i s výletem turistickou lodí, která na své cestě z Ústí nad Labem do Roudnice kotví ve Velkých Žernosekách hned u přívozu.

Fotografie k článku:

Hrad Oparno v Českém středohoří Oparenské údolí - dálniční most Oparenské údolí v Českém středohoří. Viadukt Oparenského exprexu v Oparenském údolí. Rozcestí u Oparenského mlýna (Oparenské údolí - České středohoří) Turistická stezka k hradu Oparno. Hrad Oparno - u informačního panelu. Hrad Oparno v Českém středohoří Hrad Oparno v Českém středohoří (zbytek sklepení) Hrad Oparno v Českém středohoří Hrad Oparno v Českém středohoří Pohled z hradu Oparno do Oparenského údolí. Hrad Oparno v Českém středohoří Kaplička v obci Oparno

Dostupnost po značených trasách:

Na hrad Oparno vede zelená trasa z Malých Žernosek do Chotiměře (stanice Oparenského expresu).


Oparenským údolím částečně vede modrá trasa z Velemína. Ta končí na vrcholu Milešovky.


Žlutá trasa vede Oparenským údolím od přívozu do Velkých Žernosek, prochází pod Lovošem a dál pokračuje přes Bílinku kolem Boreče na rozcestí pod hradem Košťálovem.


Oparenským údolím můžete projet na kole po trase č. 25 z Brandova v Krušných horách do Velkých Žernosek.


Naučná stezka Lovoš vede Oparenským údolím od Malých Žernosek, prochází pod hradem a končí na vrcholu Lovoše. Na její trase jsou naučné panely o okolní přírodě.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: