AKTUALIZACE: 21.8.2024
Publikováno: 04.10.2019
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Lovosicko • Destinace: České středohoří
HORA LOVOŠ
Na vrcholu Lovoše se můžete občerstvit v turistické chatě.
Výrazná hora Lovoš (německy Lobosch) se tyčí do výšky 570 m n. m. a nepřehlédnutelně vyznačuje severní hranici Polabí. Se sousední Kybičkou Lovoš vytváří charakteristické dvojvrší. Z vyhlídkové plošiny na vrcholu se za pěkného počasí otevírá celé České středohoří. Klub českých turistů v Lovosicích zde provozuje chatu s občerstvením.
Foto: Martin Zíka
Hora Lovoš s předvrcholem Kybičkou nad Opárenským údolím.
Lovoš získal své jméno od staroslovanského kmene Lovošů, kteří dle pověstí tento kraj obývali. Geologickou zajímavostí je, že dvojvrchol Lovoše a Kybičky je tvořen rozdílným materiálem. Zatímco Lovoš je nefelinitová hora, sousední Kybička je z trachytu. Přírodní unikáty jsou zde chráněny národní přírodní rezervací, a proto se návštěvníci musejí pohybovat po značených stezkách.
VÝHLEDY ZA ODMĚNU
Od turistické chaty je výhled do všech světových stran, zcela jistě jeden z nejlepších v Českém středohoří. Z lidských sídel se krásně vyjímá město Lovosice, jemuž vrch Lovoš tvoří charakteristickou dominantu. Za dobré viditelnosti je velmi těžké si vybrat, který výhledový směr je nekrásnější. Odměna za zdolané převýšení je tedy více než bohatá.
HLAVNÍ VÝHLEDOVÉ BODY (vrcholy) Z LOVOŠE:
Sever: Kletečná, Varhošť, Plešivec, Kamýk...
Jih: Hazmburk, Košťál, Říp...
Východ: Lovosice, Radobýl, Sedlo, Bezděz, Vlhošť...
Západ: Lipská hora, Milešovský Kloc, Milešovka, Raná...
TURISTICKÁ CHATA NA LOVOŠI
Chata na vrcholu Lovoše je užívána pro turistické účely ale slouží také jako telekomunikační objekt. Záměr postavit turistickou chatu na Lovoši se objevil již v roce 1882 na schůzi výboru Lovosického středohorského spolku (Lobositzer Mittelgebirgs-Verein). Slavnostně otevřena byla 19. června 1892. Přízemí věžičky nabízelo občerstvení, její střecha pak nádherný kruhový rozhled. Vyhlídková plocha rozhledny byla chráněna zábradlím z cihlových sloupků vzájemně propojených kovovými tyčemi. Vstup na rozhlednu umožňovalo dřevěné schodiště na vnější jihozápadní stěně stavby (věžička jako rozhledna dnes nefunguje). Kamenný objekt byl postupně rozšiřován.
O CHATU PEČUJE KLUB ČESKÝCH TURISTŮ
Roku 1918 chatu vandalové poničili a zapálili. Nová chata byla pod záštitou knížete Johana Schwarzenberga postavena roku 1924. Za druhé světové války sloužila chata na Lovoši Němcům jako pozorovatelna a po válce přestala být trvale obývána a chátrala. V roce 1978 byla převedena do majetku TJ Secheza. Po rekonstrukci byla uvedena do částečného provozu roku 1981. Od roku 1991 turistická chata na Lovoši patří Klubu českých turistů v Lovosicích, který zajišťuje údržbu a obsluhu turistické veřejnosti. V nabídce jsou teplé a studené nápoje, teplé uzeniny, sladkosti.
OTEVÍRACÍ DOBA CHATY:
pátek: 15 - 20 hodin
sobota: 10 - 22 hodin
neděle a svátky: 10 - 16 hodin
AKCE KČT PRO ŠIROKOU VEŘEJNOST
Chata na Lovoši je také oblíbeným cílem organizovaných turistických akcí. V prosinci se například koná „Lovosická vánočka“, která zanedlouho oslaví již třicet ročníků. Ještě delší tradici má „Novoroční výstup na Lovoš“, jehož první ročník se konal v roce 1979. Turistická veřejnost dobře zná též akci „Jarní putování okolím Lovoše“, na které jsou připraveny trasy od tří do sedmdesáti kilometrů pro pěší i cyklisty (viz odkaz pod článkem). Všechny tyto akce připravuje Klub českých turistů z Lovosic.
Dostupnost po značených trasách:
Nejoblíbenější trasa na Lovoš je modrá z Opárenského údolí (Zlatá stezka Zemí hradů). Od žst Oparno 4 km. Možno navštívit zříceninu hradu Oparno.
Hlavní přístupová trasa na Lovoš je zelená z Lovosic. Od žst. Lovosice-město 3 km.
K vrcholu Lovoše vede naučná stezka „Lovoš“ procházející od Malých Žernosek celým Opárenským údolím (cca 8 km).
Pod vrcholem Lovoše prochází žlutá trasa z Opárenského údolí do obce Bílinka. K vrcholu nutno odbočit na modrou.
Na vrchol Lovoše se lze dostat i na horském kole. Z cyklotrasy č. 25 odbočíte u obce Bílinka na žlutou pěší a pod vrcholem odbočíte na modrou.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
HRAD OPARNO A OPARENSKÉ ÚDOLÍČESKÉ STŘEDOHOŘÍ KOLEM LOVOŠE
45. LITOMĚŘICKÉ POCHODY
JARO V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ
HORA ŘÍP - PRAMÁTI TURISTIKY
MAGICKY PŘITAŽLIVÝ HRAD HAZMBURK
PORTA BOHEMICA - BRÁNA ČECH
VRCH BOREČ A HRAD KOŠŤÁLOV
MILEŠOVKA - NEJVYŠŠÍ HORA ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ
ROZHLEDNA LUCEMBURKŮV KOPEC
VÝLET NA DVA KAMÝKY
ROZHLEDNA RADEJČÍN
ROZHLEDNA VARHOŠŤ
TŘÍKŘÍŽOVÝ VRCH
32. LOVOSICKÁ VÁNOČKA
ROZHLEDNA NA VARHOŠTI OSLAVILA PŮL STOLETÍ!
NADOBLAČNÁ BUKOVÁ HORA
Z VRCHU RADOBÝL BĚHEJTE POMALU
CHATA NA LOVOŠI SLAVÍ 100 LET
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 16.10.2019
Škoda jen, že se na chatě na Lovoši nedá pořídit nocleh. Spousta fotografů, co se vyžívají při východech a západech slunce, by to rádi využili. Já taky. Pepíno.
Komentováno: 04.01.2022
i já bych chtěl bivakovat na vrcholu a fotit východ a západ slunka, mimo jiné úkazy pro foto. Karlos V