Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

NEJSEVERNĚJŠÍ BOD ČESKÉ REPUBLIKY

Kamenný památník z r. 2013 (Nordkap)

Turistické odpočívadlo

Ornitologická (ptačí) stezka

Buková hora na Šluknovsku

Historický turistický hraniční přechod

Nejstarší strom na Děčínsku

Osada Severní

Výchozí bod: Lobendava

Lokalita: České Nizozemí (Šluknovsko)

NEJSEVERNĚJŠÍ BOD ČESKÉ REPUBLIKY

Kamenný památník z r. 2013 (Nordkap) • Turistické odpočívadlo • Ornitologická (ptačí) stezka • Buková hora na Šluknovsku • Historický turistický hraniční přechod • Nejstarší strom na Děčínsku • Osada Severní • Výchozí bod: Lobendava • Lokalita: České Nizozemí (Šluknovsko)

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 19.1.2020

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůMonument - památník

Rubrika: Pozvánka na akci / Monument - památník

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

ČESKÝ NORDKAP PŘITAHUJE TURISTY I BEZ POLÁRNÍ ZÁŘE

Nejsevernější bod Ústeckého kraje i České republiky

Existují místa, která nabyla na atraktivitě díky novému uspořádání státních hranic. Tak tomu je i v případě nejsevernějšího bodu České republiky u osady Severní nedaleko Lobendavy ve Šluknovském výběžku. Fakticky je tu jen nevýrazný kopec, les a potůček. Status „nejsevernější“, však zařadil tuto dříve zapomenutou končinu na seznam „Nej Ústeckého kraje“.

Nejsevernější bod České republiky

Foto: Martin Zíka

Tento kamenný obelisk nebo chcete-li památník upozorňující na nejsevernější bod České republiky a tudíž i Ústeckého kraje najdete u Lobendavy na Šluknovsku. Chodí se sem často z německé strany, neb je to přístupnější.

Nejsevernější bod České republiky byl až do roku 2013 vyhledáván převážně jen nadšenými trampy a skalními turisty - badateli. Dlouho sem nevedla ani turistická značka. To se změnilo ve chvíli, kdy byla k turistickému hraničnímu přechodu Lobendava / Severní - Steinigtwolmsdorf zbudována nová cyklostezka 3043 B a místo nejsevernějšího bodu bylo vyznačeno masivním kamenným obeliskem s česko - německým nápisem. Za pomoci německých sousedů zde bylo též instalováno zastřešené odpočívadlo (němečtí turisté sem chodí paradoxně častěji, než návštěvníci z Česka).

K NEJSEVERNĚJŠÍMU BODU Z OSADY SEVERNÍ PODÉL SEVERNÍHO POTOKA

Značkaři Klubu českých turistů zde vyznačili okruh (8 km) začínající u konečné autobusové zastávky Lobendava - Severní (na starších mapách není uveden). K hraničnímu přechodu vede zelená trasa (dále pokračující do obce s krkolomným názvem Steinigtwolmsdorf). Přímo u přechodu začíná žlutá značka vedoucí důsledně podél hraničních patníků až k památníku na nejsevernějším bodu. V tomto úseku je souběžně vedena ornitologická naučná stezka (není na mapě), takže se můžete seznámit s místním výskytem zajímavých druhů ptáků.

DRUHÁ BUKOVÁ HORA V ÚSTECKÉM KRAJI

Od nejsevernějšího bodu vede dál žlutě značená lesní pěšina do mírného kopce kolem Bukové hory (512 m n. m.), což je také zajímavost, protože druhý vrchol s úplně stejným názvem se nachází v Ústeckém Kraji mezi Ústím a Děčínem. Pak už cesta klesá lesem a mezi polemi kolem rybníku Klondyk zpět ke konečné zastávce autobusu. Odtud se ale vyplatí jít dál silničkou po zelené do Lobendavy, a to ze dvou důvodů. Autobusy totiž odtud jezdí velmi zřídka (o víkendu výjimečně), ale hlavně je cestou několik dalších zajímavých míst.

NEJSTARŠÍ STROM NA DĚČÍNSKU

U autobusové točny je památník 55-ti místním obětem první světové války, k němuž byla později přidána upomínka padlých a zesnulých v období války druhé. O kus dál je stále živé torzo památné lípy malolisté, které se tu říká Soudní lípa. Ta je údajně nejstarším stromem na Děčínsku. Uvádí se, že ji zde vysadil kolem roku 1564 místní rychtář. Za horizontem spatříte věž krásného barokního kostela Navštívení panny Marie v Lobendavě. Před válkou se tu konaly nedělní mše několikrát za sebou, aby se dostalo na všechny (cca 3000 věřících z Lobendavy a okolí). Dnes v Lobendavě žije trvale necelých 300 převážně ateistických obyvatel, takže kostel slouží od dubna do září kolonii netopýra velkého (evropsky významná lokalita).

HOSPODA U HRANIČÁŘE PŘIPOMÍNÁ POHNUTOU MINULOST

Tento desetikilometrový výlet doporučuji zakončit v restauraci U HRANIČÁŘE (cca 150 m od lobendavského kostela), kde je příjemná obsluha, solidní porce a pivo Bernard. Název hospody připomíná dnes již naštěstí minulou dobu, kdy vůbec nebylo možné potulovat se volně po hraničních lesích, jako je tomu dnes. Po občerstvení, nebudete-li již spěchat, můžete se vydat ještě po zelené na nedaleký Anenský vrch (Annaberg), kde je krásná křížová cesta s poutní kaplí a výhledem na Lobendavu.

MOŽNO OBJEDNAT DOPRAVU AŽ DO SEVERNÍ

Již bylo zmíněno, že autobusy DÚK do osady Severní zajíždějí minimálně (o víkendu vůbec). Pokud však pojedete se skupinou, je možno objednat s předstihem na dispečinku dopravce (tel.: 353 613 613), aby autobus jel až na konečnou linky Varnsdorf - Rumburk - Šluknov - Lobendava. To je nutné si ověřit, aby pak na vás řidič autobusu nezíral s údivem (což se nám stalo). Bylo by však záhodno zvážit, zda by pro podporu cestovního ruchu v této odlehlé části Ústeckého kraje nebylo prospěšné, aby o víkendech autobus zajížděl do Severní běžně alespoň v letní sezóně.

ABY NEDOŠLO K MÝLCE

Přijde vám zeměpisný název „Nordkap“ povědomý? Ano, pověstný Nordkapp, neboli Severní mys, se nachází v Norsku na pobřeží Barentsova moře. Traduje se, že je to nejsevernější místo evropského kontinentu, ale není to pravda. Přesto tam každoročně míří podmořským tunelem mnoho turistů, aby navštívili zdejší muzeum a pozorovali „půlnoční slunce“ nebo polární záři. Není tedy divu, že nápad romantika dal nejsevernějšímu „mysu“ České republiky název podobný. Aby však nedošlo k matení turistické veřejnosti, uvádí se toto místo ve Šluknovském výběžku jen s jedním „p“ na konci, čili Nordkap.

Fotografie k článku:

Nejsevernější bod České republiky Památník válečným obětem - Lobendava - Severní Socha Panny Marie v obci Severní u Lobendavy. Lidová architektura u Lobendavy. Cyklotrasa k hraničnímu přechodu v Lobendavě Replika hraničního orientačního sloupu v českých národních barvách byla na hraničním přechodu Lobend Cestička k nejsevernějšímu bodu. Ptačí naučná stezka ne cestě k nejsevernějšímu bodu ČR Severní potok u Lobendavy Cesta k nejsevernějšímu bodu ČR Nordkap - Nejsevernější bod České republiky Nejsevernější bod České republiky - Lobendava - Ústecký kraj Soudní Lípa v Severním na Děčínsku Kostel Navštívení Panny Marie v Lobendavě na Děčínsku.

Dostupnost po značených trasách:

Na Nordkap vede žlutá turistická trasa od konečné zastávky autobusu v osadě Severní u Lobendavy.


Zelená trasa vede z Lobendavy až k hraničnímu přechodu, u kterého se napojuje žlutá značka.


Od hraničního přechodu k nejsevernějšímu bodu vede souběžně se žlutou značkou ptačí naučná stezka.


Z Lobendavy k hraničnímu přechodu vede cyklotrasa 3043B. Dál je pěšina místy špatně průjezdná i na horských kolech.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 26.02.2020

Protože se v Severním otáčí autobus, tak se tomu místu u bývalé školy, říká "SEVERNÍ TOČNA"

Komentováno: 14.05.2020

Tak na kole to nedoporučuju. Zkusil jsem to a hodil tlamku do potůčku. Ale beru v potaz, že si za to můžu sám. Josef, VDF

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: