O ČEM PÍŠE:
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY
Původní název Annaberg |
Výška: 418 m n. m. |
Sakrální památka: křížová cesta, kaple, sochy svatých |
Kulturní památka |
Realizace: r. 1776 |
Poutní mše: červenec |
Výchozí místo: Lobendava, Lipová |
Destinace: České Nizozemí (Šluknovsko) |
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY
Původní název Annaberg • Výška: 418 m n. m. • Sakrální památka: křížová cesta, kaple, sochy svatých • Kulturní památka • Realizace: r. 1776 • Poutní mše: červenec • Výchozí místo: Lobendava, Lipová • Destinace: České Nizozemí (Šluknovsko)
AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 22.6.2019
Rubrika: Pozvánka na akci / Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERG
Křížová cesta v Českém nizozemí se stále živou poutní tradicí.
Na nejvyšším místě silnice vedoucí mezi obcemi Lipová a Lobendava na Děčínsku stojí kaple svaté Anny. Kolem ní prochází zelená turistická značka od železniční stanice Lipová k nejsevernějšímu bodu České republiky. Kaple s křížovou cestou je dějištěm letního setkání věřících křesťanského vyznání. Poutní mše pod širým nebem se zde každoročně koná u příležitosti svátku svaté Anny.
Foto: Martin Zíka
Kaple svaté Anny na Anenském vrchu u Lobendavy leží na zelené turistické trase vedoucí od železniční zastávky Lipová až k hraničnímu přechodu nedaleko nejsevernějšího bodu České republiky.
Anenský vrch u Lobendavy s nadmořskou výškou 418 m n. m. nijak výrazně nevyniká mezi ostatními kopci v nejsevernější části naší republiky, nicméně má velký význam zejména pro potomky dřívějších starousedlíků. Od roku 1776 zde totiž stojí křížová cesta s třinácti výklenkovými kaplemi a Božím hrobem, které byly později doplněny Getsemanskou zahradou a kaplí. Uvádí se, že křížová cesta na Anenském vrchu byla zbudována za podpory majitele panství hraběte Salm-Reifferscheidta a jeho matky Karoliny z Dietrichsteinu na základě zázračného zjevení sochy svaté Anny původně umístěné na nedalekém vrchu Jáchym, odkud se prý na Annaberg přesunula bez lidského přičinění.
KŘÍŽOVÁ CESTA JE VYHLÁŠENA KULTURNÍ PAMÁTKOU
Dnes už těžko vypátráme, zda podivuhodné teleportaci sochy tenkrát někdo šikovně napomohl či nikoli, nicméně vznikl tím tenkrát důvod vybudovat zde další „tvrz katolické víry“, kteroužto v tehdejší době bylo třeba hájit před protestanty modlícími se sice k témuž Bohu, ale jiným způsobem. Ti totiž sídlí nedaleko za hradbou hraničních hvozdů. Postupem času se z kopečku Annaberg stalo poutní místo, kde se nejen o svátku svaté Anny scházeli stovky i tisíce věřících. Praktikování náboženských ritů se z místní krajiny vytratilo spolu s poválečným odsunem německého obyvatelstva, ale na Anenském vrchu zůstala zachována velmi zajímavá kulturní památka nyní chráněná státem - křížová cesta. A kupodivu se zachovala i tradice poutních mší v Českém nizozemí.
SOCHÁM POMOHLA VEŘEJNÁ SBÍRKA
Ani toto místo nebylo ušetřeno chátrání v důsledku dlouhodobě zanedbávané péče. V roce 2016 proběhla veřejná sbírka, do které přispělo 74 lidí z okolí. Z jejího výtěžku pak byly opraveny sochy v Getsemanské zahradě na Anenském vrchu pocházejících z roku 1840. Opravila se rovněž jednotlivá zastavení křížové cesty, provedla se revitalizace zeleně v areálu a další údržba se chystá v rámci možností obce Lobendavy, k níž areál na Anenském vrchu patří. Z určitého pohledu se totiž jedná o investice směřované do rozvoje udržitelného cestovního ruchu, který je pro region vítanou ekonomickou vzpruhou.
KUDY NA ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY?
Pokud byste chtěli podniknout výlet spojený s poznáváním sakrálních památek v okolí Anenského vrchu, pak vřele doporučuji začít v obci Lipová, kam se dostanete autobusovou linkou z Varnsdorfu a Rumburku nebo též Dráhou národního parku. Železniční zastávka na trase Děčín - Bad Schandau - Rumburk je od obce vzdálena přibližně 2 km. Z centra Lipové vás povede modrá turistická značka ke křížové cestě na vrchu Jáchym (odkud mizela již zmíněná socha svaté Anny) a dál k baroknímu kostelu Navštívení panny Marie v Lobendavě. Zde se napojíte na zelenou trasu vedoucí na Anenský vrch a dále pak kolem Vlčích pramenů dojdete zpět k Lipové. Před obcí doporučuji ze značky odbočit vlevo turisticky neznačenou revitalizovanou lipovou alejí, u níž objevíte další drobné sakrální památky. Alej vede k Zámeckému rybníku v centru obce.
KDY SE KONAJÍ POUTNÍ MŠE NA ANNABERGU
Hlavní poutní mše se na Anenském vrchu u Lobendavy konává v neděli vycházející na období tzv. oktávu, tedy sedmi dní po svátku svaté Anny, zpravidla od 10 hodiny. Tato mše se slouží v českém i německém jazyce. Ostatní dny v oktávu mše začínají v 18.15 hodin přičemž od 17.45 probíhá ještě modlitba růžence (termíny doporučuji ověřit u duchovní správy - Římskokatolická farnost Lobendava).
KOLEM ANENSKÉHO VRCHU PROCHÁZÍ MARIÁNSKÁ POUTNÍ STEZKA
Když sejdete z Anenského vrchu po zelené trase do Lobendavy, napojíte se u staré fary před kostelem Navštívení Panny Marie na modrou turistickou trasu. Tato je dlouhá devadesát kilometrů a vede po obvodu Šluknovského výběžku od rozcestí Zelený kříž u Brtníků až do Varnsdorfu. Protože na této trase leží většina významných sakrálních památek regionu, vžil se pro ni název Mariánská poutní stezka Českým nizozemím.
SVATÁ ANNA BYLA JEŽÍŠOVA BABIČKA
A kdo byla ona svatá Anna, po níž je kouzelný kopeček nad Lobendavou pojmenován? Traduje se, že Anna a svatý Jáchym (prý pastýři) byli byli rodiče Panny Marie, čili Anna byla babičkou Ježíše Krista. Jméno Anna je hebrejského původu a jeho význam je „milostiplná“. Svatou Annu považuje komunita věřících za ochránkyni matek a manželství, šťastného porodu. Svatá Anna je též patronkou horníků, mlynářů, truhlářů, tkalců, krejčích, provazníků a čeledínů.
Dostupnost po značených trasách:
Přímo přes Anenský vrch vede zelená trasa z Lobendavy (bus), která dále pokračuje kolem Vlčích pramenů k železniční zastávce Lipová.
Velice pěkný výlet lze podniknout na Anenský vrch po modré trase z obce Lipová (bus) kolem Zámeckého rybníka přes rozcestí Jáchym do Lobendavy a odtud pak po zelené.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
POUTNÍ MÍSTO VILÉMOVKŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKU
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
KŘÍŽOVÁ CESTA VE STARÝCH KŘEČANECH
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
KŘÍŽOVÁ CESTA VE VELKÉM ŠENOVĚ
KŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ - DÍL I.
SAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
NEJSEVERNĚJŠÍ BOD ČESKÉ REPUBLIKY
DRÁHA NÁRODNÍHO PARKU
ZÁMEK LIPOVÁ BOJ NEVZDÁVÁ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.10.2022
Asi by to chtělo aktualizovat fotografie této křížové cesty, protože prošla revitalizací a vypadá už trochu lépe. J.N.