O ČEM PÍŠE:
ZÁMEK LIPOVÁ
Ohrožená barokní památka z roku 1741 |
Svého času významné panské sídlo |
Volně přístupné revitalizované barokní zahrady |
Naučná stezka kolem zámeckého rybníka |
Infocentrum v podstávkovém domě |
Lokalita: Lipová na Děčínsku |
Destinace: České nizozemí |
ZÁMEK LIPOVÁ
Ohrožená barokní památka z roku 1741 • Svého času významné panské sídlo • Volně přístupné revitalizované barokní zahrady • Naučná stezka kolem zámeckého rybníka • Infocentrum v podstávkovém domě • Lokalita: Lipová na Děčínsku • Destinace: České nizozemí
AKTUALIZACE: 9.8.2023
Publikováno: 16.01.2019
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
ZÁMEK LIPOVÁ BOJ NEVZDÁVÁ
V Lipové na Šluknovsku stojí jedna z nejohroženějších barokních památek.
Ruina zámku v obci Lipová figuruje v seznamu nejohroženějších nemovitých kulturních památek České republiky. Svého času to bylo významné a honosné panské sídlo. Dnes i laický návštěvník bez váhání uzná, že členové spolku Via Tempora Nova, kteří objekt od roku 2011 vlastní a pokouší se ho zachránit, si uřízli pořádný krajíc. Finanční rozpočet na obnovu zámku totiž činí několik set milionů korun.
Foto: Martin Zíka
Musí to být pořádný kus nadšení, dát tohle do kupy. Jan Rapin ze spolku Via Tempora Nova (současný majitel zámku v Lipové) však ani na vteřinu nepochybuje, že se to jednou podaří. A starosta Pavel Svoboda mu přitakává. Lidé kroutí hlavami, že „dva blázni se sešli“, ale přiznejme si, že velké věci bez „bláznů“ dělat prostě nejdou.
Zámek Lipová (či spíše jeho rozpadající se obvodové zdivo) bývala mohutná, údajně nejvýznamnější stavba svého druhu v Čechách. Na svém panství ji postavil v letech 1737 - 1741 Vilém Leopold Salm Reifferscheidt jako své rodové sídlo. Protože však tento slavný rod časem vymřel po meči, dostal se zámek do držení Thun-Hohensteinů, majitelů děčínského panství. Soumračné období zámku začalo za druhé světové války, kdy objekt zkonfiskovala německá armáda. Když zbraně řinčí, múzy mlčí. Jenže vojenské využití zámku se zdálo býti dobrým nápadem i po válce, takže až do roku 1970 zde „panovala“ armáda česká.
NÁSLEDKY DIVOKÉ PRIVATIZACE
Neudržovaný zámek a jeho celý areál poté postupně chátral. Po listopadové revoluci se dostal do vlastnictví restituentky, která následně zámek prodala soukromé firmě se zahraničním majitelem. Zanedlouho jeho střechu zachvátil požár, (podobně, jako tomu bylo u mnoha jiných staveb na Šluknovsku), které po období divoké privatizace změnily majitele. Následovalo propadání střech a stropů, praskání obvodového zdiva a celková devastace až do stávající neblahé podoby.
ZACHRÁNCI ZÁMKU SPADLI LIPOVSKÝM Z NEBE
V roce 2011 koupil zámecký areál v Lipové spolek Via Tempora Nova za cenu necelých dvou milionů korun. Od té chvíle začaly probíhat postupné záchranné práce s podporou různých partnerů. Částečně byly revitalizovány zámecké zahrady nyní již sloužící k odpočinku návštěvníků (volný přístup). Obec Lipová rovněž nezahálí a do záchrany zámku se zapojuje v rámci možností (revitalizace přilehlého Zámeckého rybníka, obnova lipových alejí, údržba okolí a drobných sakrálních památek, apod.).
POŘÁDNÝ KRAJÍC - VÍCE NEŽ PŮL MILIARDY
Největší práce na nové majitele zámku v Lipové teprve čeká. Ti si předsevzali za cíl jeho plnou uměleckou a historickou rehabilitaci, což v podstatě znamená jeho obnovu do původní podoby z roku 1741. Finančně to odhadem obnáší investici cca 600 milionů korun (v současnosti). Je jasné, že bez pomoci státu, evropských fondů a významných mecenášů to není dosažitelné. Ale pokud se to podaří, bude zámek snad poprvé ve své historii zpřístupněn běžné veřejnosti a pak by měl sloužit jako významné regionální kulturní centrum a zázemí pro služby cestovnímu ruchu.
Spolek Via Tempora Nova na svých webových stránkách uvádí, že revitalizace zámeckého objektu má za cíl zpřístupnit veřejnosti cca 80% prostor, a to formou rekonstruovaných interiérů a muzejních expozic. Ty budou věnovány životu významné evropské šlechty v osmnáctém století v Čechách. V interiérech by měla probíhat též přednášková, výstavní a koncertní činnost.
ZÁMEK V LIPOVÉ JAKO KALENDÁŘ - DNES BOHUŽEL TRHACÍ
Naposledy jsem se byl na stav zámku v Lipové podívat na podzim 2020. Člověku se nechce věřit, že jeho obnova je vůbec možná. Mohutné trhliny ve zdech a rozpadající se portály selskému rozumu naznačují, že by bylo nejlépe to celé strhnout a postavit znovu (památkáři prominou). Ale jiskřičku naděje i v tomto případě zažíhá podobný vzorový příklad zámku ve Šluknově, který v roce 1986 také totálně vyhořel a následně děsivě zchátral. Po letech se ale s nemalým úsilím města našly prostředky i skvělí řemeslníci, kteří tamnímu zámku dali novou tvář dle původního vzoru, tak umně vyvedenou, že se turistickému návštěvníkovi vůbec nechce věřit tomu, že je to v podstatě novostavba. Jenže faktem zůstává, že lipovský zámek je asi tak čtyřikrát větší. Původně měl prý sedm schodišť (jako dnů v týdnu), dále dvanáct komínů (jako měsíců v roce), 52 pokojů (jako týdnů v roce) a 365 stavebních otvorů, tzn. oken a dveří.
LIPOVÁ LÁKÁ NÁVŠTĚVNÍKY NEJEN NA ZÁMEK
Zámek v Lipové se nachází přímo na modré turistické trase vedoucí kolem celého Šluknovského výběžku od Zeleného kříže u Brtníků až do Varnsdorfu. Zdejší zastavení patří mezi nejvýznamnější nejen kvůli zámku a nádhernému Zámeckému rybníku, ale také díky expozici podstávkového domu v Lipové (infocentrum, expozice geologie), kostelíku sv. Šimona a Judy a dalším drobným památkám. Rád tuto hezkou malou obec pochválím za to, že v Českém nizozemí, jak se nyní Šluknovsku říká, nepochybně patří mezi leadery cestovního ruchu. A to nejen proto, že se zde starají o památky, ale též za množství zajímavých akcí pořádaných pro veřejnost. Co se zámku týče, budu další osud této významné pamětihodnosti sledovat a o zajímavých novinkách budu v Turistickém magazínu reportovat.
Pokud byste chtěli na opravu zámku Lipová přispět finančně, můžete si nastudovat web (viz odkaz níže), kde najdete i účet určený pro shromažďování příspěvků:
771 771 700/0600 MONETA MONEY BANK
Dostupnost po značených trasách:
Přímo kolem zámku Lipová vede modrá trasa (Modré putování) z Brtníků do Varnsdorfu.
Naučná stezka „Kolem zámeckého rybníka v Lipové“ vede od infocentra v centru obce (podstávkový dům) kolem zámku Lipová a končí u restaurace U pytláka.
Obcí Lipová prochází cyklotrasa 3041 (mikulášovice - Sohland hranice), ze které lze k zámku odbočit.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
MULTIKULTURNÍ ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEKKOLEM ZÁMECKÉHO RYBNÍKA V LIPOVÉ
LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA
ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERG
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 07.01.2024
Je to neuvěřitelné, ale rekonstrukce Lipovského zámku opravdu celkem úspěšně probíhá. Nedávno jsme se tam byli podívat s rumburskými turisty a opravdu kus práce se odvedlo. M. S. Rumburk
Komentováno: 22.05.2024
V cervenci 1989 ziskalo zámek Lipová druzstvo Redos, z Hradce Kralove, pozdeji vlastnil zamek Moraviapark. Restituent, ktwry zamek ziskal zacal provadet zajisťovaci prace. V te dobe byla na zamku vsechna okna, ozdobne mrize i drevene obklady. Bohuzel se zamek stal objektem nájezdu zlodějů, kteří vyrezali vsechny kovove prvky ard. V dobe, kdy se mely vyklidit pudni prosrory s pomoci uradu prace, který vyclenil zájemce o praci, nekdo zapalil cele leve kridlo strechy. To byl důvod prodeje zamku.