O ČEM PÍŠE:
VĚTRNÝ MLÝN SVĚTLÍK
Technická památka |
Jediný funkčně zachovalý mlýn holandského typu v Čechách |
Postaven: r. 1843 |
Funkční do r. 1945 |
Soukromý majitel |
Není otevřen pro veřejnost |
Přírodní rezervace Světlík |
Výchozí místo: Horní Podluží |
VĚTRNÝ MLÝN SVĚTLÍK
Technická památka • Jediný funkčně zachovalý mlýn holandského typu v Čechách • Postaven: r. 1843 • Funkční do r. 1945 • Soukromý majitel • Není otevřen pro veřejnost • Přírodní rezervace Světlík • Výchozí místo: Horní Podluží
AKTUALIZACE: 6.5.2024
Publikováno: 20.1.2020
Rubrika: Technická památka
Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory
VĚTRNÝ MLÝN VE SVĚTLÍKU U HORNÍHO PODLUŽÍ
Jedinečná technická památka Českého nizozemí bude otevřena veřejnosti.
Pokud uvádím, že větrný mlýn v zaniklé obci Světlík v okrese Děčín je jedinečný, pak věřte, že to není obvyklé klišé z turistických reklam. Jedná se totiž o jediný mlýn holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách. Takže je to bezpochyby další „nej Ústeckého kraje“, které památkáři zachránili v tomto vynikajícím stavu hlavně díky nadšení několika generací majitelů objektu a jejich přátel.
Foto: Martin Zíka
Větrný mlýn v zaniklé obci Světlík se svou červenou střechou krásně vyjímá u velké plochy rybníka. Lokalita je ptačí přírodní rezervace.
Výjimečná hodnota mlýnu ve Světlíku spočívá hlavně v tom, že se nachází v téměř původním technickém stavu. Jinak na Děčínsku i dnes najdeme mnoho charakteristických kamenných kruhových staveb bývalých mlýnů, které byly předělány k obytným či rekreačním účelům (Varnsdorf, Brložec, Arnoltice, Janov...). Není tedy překvapující, že tento mlýn se stal zaslouženě technickou a kulturní památkou, která patří k tomu nejzajímavějšímu, co může obec Horní Podluží turistickým návštěvníkům nabídnout.
Z OBCE SVĚTLÍK ZBYLY TŘI DOMY A MLÝN
Je to stále stejný příběh spojený se smutným osudem původních obyvatel, kteří museli po druhé velké válce opustit své domovy a odejít z Československa, protože byli německé národnosti. Větrný mlýn, který mlel až do roku 1945, pamatuje obec Světlík (tehdy Lichtenberg) když měla téměř padesát stavení. Je vůbec s podivem, že mlýn, který se též stal častým cílem rabování, se dochoval ve vynikajícím stavu dodnes. Postaven byl roku 1843 jako součást hospodářství s pekárnou. To vše a mnoho dalšího jsem se dozvěděl z velmi pěkně zpracovaného informačního panelu u cesty za mlýnem.
TURISTICKÁ ZNAČKA VÁS SEM NEZAVEDE
Přestože se přímo u mlýna sbíhá několik cest, žádná není značená pro turisty, což je škoda. Určitě by bylo možné vyznačit pěknou trasu od železniční zastávky v Horním Podluží, která by byla vedena kolem kozí farmy na Žofíně a přírodní rezervace Světlík, též kolem mlýna a dál lesní cestou k nedalekým pramenům říčky Křinice, odkud již vede modrá turistická značka do Krásné Lípy.
PŘÍRODNÍ REZERVACE SVĚTLÍK
Malý kousek od větrného mlýna se nachází velký rybník připomínající svým názvem zaniklou obec Světlík. Jedná se o přírodní rezervaci (vyhlášena 1995) s výskytem vzácných rostlin (např. suchopýr pochvatý a úzkolistý, prha arnika, orchidej prstnatec májový). Rozsáhlá vodní plocha s klidnými mokřady láká k hnízdění jeřába popelavého, chřástala vodního... Dokonce je zde možné pozorovat při lovu orla mořského a mnoho jiných druhů vodních ptáků.
KUDY K MLÝNU
K větrnému mlýnu ve Světlíku se nejsnáze dostanete ze zmíněné vlakové zastávky v Horním Podluží (linka Trilex: Rybniště - Varnsdorf - Žitava - Liberec), odkud je to jen 1,5 km. Zastávku u mlýna můžete rovněž zakomponovat jako součást pohodového cyklovýletu, neboť tudy vede cyklotrasa 3013 (z Lužických hor do Krásné Lípy). V sezóně si můžete zakoupit dobré přírodní kozí sýry na nedaleké farmě Žofín.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem větrného mlýna ve Světlíku vede cyklotrasa 3013 od Kytlic do Krásné Lípy (parádní cyklovýlet).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 05.07.2024
10. května byl v mlýně na Světlíku den otevřených dveří, kdy bylo možné si prohlédnout i vnitřek. Průvodcem nám byl sám pan majitel. Ukázal nám i některé funkční prvky zachovalého mechanismu. Před důvtipem našich předků je třeba smeknout. Nevěděl jsem třeba, že mlýn má i mohutnou třmenovou brzdu. Fotit bohužel nebylo umožněno, ale prý je všechno na webových stránkách. MZ