O ČEM PÍŠE:
PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN
Skalní vyhlídka - 689 m. n. m. |
Čedicová skála nad bývalým lomem |
Výhled na Jedlovou a hrad Tolštejn |
Modrá turistická trasa (Hřebenovka) |
Lokalita: Stožecké sedlo |
Destinace: Lužické hory |
PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN
Skalní vyhlídka - 689 m. n. m. • Čedicová skála nad bývalým lomem • Výhled na Jedlovou a hrad Tolštejn • Modrá turistická trasa (Hřebenovka) • Lokalita: Stožecké sedlo • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 24.1.2025
Publikováno: 07.11.2022
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN
Vyhlídka v Lužických horách, ze které máte Jedlovou a hrad Tolštejn jako na dlani
Když jsem obdržel pozvánku na otevírání nového turistického mostu na Stožeckém sedle v Lužických horách, zorganizoval jsem výlet děčínského Klubu českých turistů na tuto důležitou událost a při té příležitosti jsme prozkoumali také blízké okolí. Vydali jsme se po modré značce na vyhlídku Pětikostelní kámen. Z něj, jak název napovídá, by mělo být vidět pět kostelů.
Foto: Karel Veselý
Pohled na horu Luž z vyhlídky Pětikostelní kámen.
Vyhlídka na kótě 690 m n. m., která je od Stožeckého sedla vzdálena jen půl kilometru (ale svižně do kopce), je malá plošina na skále nacházející se nad bývalým čedičovým lomem. Pro geology je zajímavá tím, že je na ní dobře vidět sloupcová odlučnost čediče. U skály je lavička a z ní pěkný pohled směrem k Jedlové hoře. Hrad Tolštejn se před námi krásně vyjímá, v jeho pozadí vykukuje první kostelní věž v Jiřetíně pod Jedlovou. Patří k renesančnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Postaven byl roku 1611 a zajímavý je tím, že už léta nemá kříž na vrcholu věže, protože ho sfoukla vichřice. Což obyvatelům Jiřetína vůbec nevadí. Kdyby to viděli místní starousedlíci z doby před válkou, ti by jim panečku za takové rouhání vyčinili! Ale kde jsou ty další svatostánky?
JAK JE TO S TĚMI KOSTELY?
Druhý novogotický kostel je v údolí hned vedle Jiřetína v Dolním Podluží. V roce 1548 byl zasvěcen svaté Kateřině Alexandrijské a pak byl ještě několikrát přebudován. Ze všech viditelných kostelů je nejstarší. U něj se každoročně koná sraz masopustních průvodů z okolních obcí. Vpravo nad ním úplně na horizontu vykukuje věž studáneckého kostela. Je to mohutný chrám svatého Františka z Asisi postavený v novorománském slohu roku 1872. V jeho věži by jistě byla skvělá rozhledna, ale církev do něj turisty bohužel nepouští, a to je velká škoda. Čtvrtý kostelík je schovaný vlevo od Jiřetína na zalesněném kopečku, kterému se říká Křížová hora. Z kaple svatého Kříže pocházející z roku 1791, která nahradila původní dřevěnou (tu strhla bouře), je vidět jen vrchol věže. Je to často navštěvované místo, protože hned pod kaplí se nachází jedna z nejhezčích křížových cest v České republice. O pátém kostelu se tvrdí, že prý z Pětikostelního kamene není vidět, což ale není pravda. Vidět je, ale chce to zrak ostříží. Jihovýchodním směrem mezi vrcholky Lužických hor lze spatřit barokní kostel svatého Antonína Paduánského, mimochodem patrona poutníků a turistů, dokončený roku 1778. Jako navigační pomůcka vám za velmi dobré viditelnosti může posloužit věž na Bukové hoře, protože kytlický kostel je téměř přímo pod ní.
VIDĚTI Z LUŽICKÝCH HOR DO ČESKÉHO NIZOZEMÍ
Tak to je oněch pět sakrálních památek, které daly vyhlídce Pětikostelní kámen jméno. Nicméně na webu o Lužických horách jsem se dočetl, že původní německý název „Fünfkirchenstein“ může být odvozen od roku Fünfkirchenů z Rumburka, kteří se s majiteli panství, tedy Lichtenštejny, přátelili. No, jak se říká, na každém šprochu pravdy trochu a konec konců dnešní turisty to už tolik netrápí. Spíše je zajímá to, že z vyhlídky je kromě již zmíněného též pěkně vidět zajímavá hora Malý Stožec, Vlčí hora, několik okolních obcí, kopečky Českého nizozemí a jednou se mi zdálo, že snad i Milešovka v Českém středohoří. Prostě má smysl si sem udělat za pěkného počasí výlet.
VÝLET NA PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN A DÁL
Když už ten výlet podniknete, vemte to vlakem na Jedlovské nádraží a odtud po nové zelené trase přes Konopáč a Jelení kámen na Stožecké sedlo, kde se napojíte na slavnou (zde modře značenou) trasu Hřebenovku a po ní dojdete na Pětikostelní kámen. Pak doporučuji vydat se dál k odbočce na Pěnkavčí vrch, což je nejvyšší kóta děčínského okresu. K vrcholu vede nenápadná neznačená lesní pěšina. Výhledy z něj jsou bohužel zarostlé vegetací. Po modré značce pak dojdete až na rozcestí Pod Ptačincem, odkud vede červená odbočka k rozhledně na Luži nebo se můžete vydat po červené trase přes hrad Tolštejn zpět na jedlovské nádraží. Nebo to můžete vzít po naučné stezce Údolím Milířky do osady Lesná a z ní po žluté do Jiřetína pod Jedlovou. Tam najdete turistické informační centrum, hospodu, kavárnu i autobusovou zastávku, tedy vše, co znavený turista po vydatném výletě ke štěstí potřebuje.
Dostupnost po značených trasách:
Od turistického mostu na Stožeckém sedle vede na vyhlídku Pětikostelní kámen modře značená trasa (Hřebenovka) pokračující k rozcestí Pod Ptačincem.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
TURISTIKA V JIŘETÍNĚMALÝ STOŽEC - OZDOBA LUŽICKÝCH HOR
NÁDRAŽÍ JEDLOVÁ
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
PŘES KONOPÁČ NA ŠÉBR
LUŽICKÉ HORY V ÚSTECKÉM KRAJI
PĚNKAVČÍ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
TURISTICKÝ MOST NA ŠÉBRU
OTEVŘENÍ MOSTU NA ŠÉBRU SE STALO TURISTICKÝM SVÁTKEM
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 01.12.2022
Pětikostelní kámen je moc pěkná vyhlídka, ale v létě dost zarostlá vegetací. Lépe na ni vyrazit po opadu listí. J. Z.
Komentováno: 04.07.2023
Tak nevim, koukám jako blázen a kostely vidím jen čtyři! Nekecáte! Zdraví Pepa na Pětikostelním kamení