Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Václav Hieke

Václav Hieke

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

TURISTICKÁ TRASA PRO VOZÍČKÁŘE

První vozíčkářská trasa v Ústeckém kraji

Propojuje České Švýcarsko s Lužickými horami

Základní okruh 8,5 km

Celková délka tras 13,5 km

Obce na trase: Krásná Lípa, Horní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou

Náročnost: střední - červená

Historické a přírodovědné naučné panely

Rezervace Velký rybník

Dobrý přístup k veřejné dopravě

Infocentra: Dům Českého Švýcarska, IC Tolštejnského panství.

TURISTICKÁ TRASA PRO VOZÍČKÁŘE

První vozíčkářská trasa v Ústeckém kraji • Propojuje České Švýcarsko s Lužickými horami • Základní okruh 8,5 km • Celková délka tras 13,5 km • Obce na trase: Krásná Lípa, Horní Podluží, Jiřetín pod Jedlovou • Náročnost: střední - červená • Historické a přírodovědné naučné panely • Rezervace Velký rybník • Dobrý přístup k veřejné dopravě • Infocentra: Dům Českého Švýcarska, IC Tolštejnského panství.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 10.6.2020

AKTUALIZACE: 14.6.2020

Klub českých turistůTuristická trasa

Rubrika: Pozvánka na akci / Turistická trasa

Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory

VOZÍČKÁŘSKÁ TRASA KRÁSNOLIPSKEM

První turistická vozíčkářská trasa v Ústeckém kraji se oficiálně otevírá 19. června 2020.

Klub českých turistů v Krásné Lípě patří mezi nejaktivnější turistické organizace v severních Čechách. Jeho členové každoročně pořádají řadu akcí pro veřejnost, zvelebují okolí svého regionu, čistí přírodu, obnovují drobné památky. Nejnovějším počinem je zřízení značeného devítikilometrového okruhu pro vozíčkáře kolem Krásné Lípy, který se oficiálně otevírá v pátek 19. června od 9 hodin.

Krásná Lípa - vozíčkářská turistická trasa

Foto: Martin Zíka

Už samotná návštěva Krásné Lípy, kde je možné objednat kvalitní ubytovací a stravovací služby, je zážitkem. Vožíčkářská trasa začíná přímo na Křinickém náměstí.

Celkem nová vozíčkářská trasa včetně spojky na Jiřetín pod Jedlovou měří 13,5 km s celkovým převýšením 186 m, což je také důvod, proč je obtížnost uvedena jako středně náročná (červená). Část stezky je vhodná pro pohodový odpočinkový výlet (Krásná Lípa - Horní Podluží), jiná místa naopak prověří kondici vozíčkářů sportovců. S asistencí či s elektrovozíkem je dobře zvládnutelná trasa v úseku Krásná Lípa - Jiřetín pod Jedlovou.

TESTOVACÍ PROVOZ TRVAL CELÝ ROK

Neoficiálně fungovala vozíčkářská trasa u Krásné Lípy už v loňském roce, kdy se vychytávaly různé nedostatky, zejména pak problematické úseky s méně kvalitním povrchem. Problémy způsobovala také kalamitní těžba po kůrovci - část trasy využívaly traktory ke stahování dřeva. Došlo ke zlepšení trasy v Horním Podluží (nový asfaltový povrch) a na Hraniční cestě nad Krásnou Lípou. Trasa je nyní kompletně průjezdná v červené (středně náročné kategorii), což znamená, že fyzicky méně zdatní vozíčkáři by s sebou vždy měli mít doprovod.

VOZÍČKÁŘSKÁ TRASA NABÍZÍ ÚNIK DO PŘÍRODY

Lidé upoutaní na vozík bývají často omezeni na pohyb v městském prostoru, což se jim snažíme kompenzovat právě naší novou vozíčkářskou trasou situovanou v oblasti mezi Českým Švýcarskem a Lužickými horami. Trasa ve vyznačeném úseku nabízí pěkné výhledy, odpočívadla i místa k bádání. V přírodní rezervaci Velký rybník lze pozorovat vodní ptactvo. Na trase se nachází několik drobných sakrálních památek, což ocení zejména zájemci o historii regionu. Informační panely upozorňují na různé zajímavosti. V Jiřetíně je též možné načerpat inspiraci k dalším výletům v dobře vybaveném infocentru. K občerstvení lze využít některou z restaurací v Krásné Lípě, Horním Podluží nebo v Jiřetíně.

NÁROČNOST VOZÍČKÁŘSKÉ TRASY - ČERVENÁ

Značené turistické trasy pro vozíčkáře, kterých je v ČR aktuálně 11, jsou rozděleny do tří stupňů obtížnosti podle povrchu trasy, podélného a příčného sklonu, šířky průjezdu a výšky stupňů, které je třeba překonat. Trasa u Krásné lípy má střední náročnost, což znamená, že je určena pro zdatné vozíčkáře a vozíčkáře s doprovodem, handbiky a elektrické vozíky. Stoupání tras je do 6%, v krátkých úsecích až 12%, příčný sklon max 4%, maximální výška terénních stupňů je 5 cm.

VOŽÍČKÁŘSKÁ TRASA JE VÝSLEDKEM REGIONÁLNÍ SPOLUPRÁCE

Nová trasa pro vozíčkáře vznikla díky spolupráci OÚ Rybniště, OÚ Horní Podluží, MěÚ Krásná Lípa, Ústeckého kraje, Lesů české republiky a dalších partnerů. Klub českých turistů Krásná Lípa se podílel na realizaci nejen dobrovolnou prací, ale i finančně s pomocí programu „ČSOB pomáhá regionům“, jehož cílem je podpora veřejně prospěšných projektů. Trasa se dále průběžně vybavuje a upravuje dle finančních možností. Vozíčkáře tímto prosíme o prominutí drobných nedokonalostí, které se na základě jejich připomínek budeme snažit řešit.

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ PROVOZU VOZÍČKÁŘSKÉ TRASY

Je nám velkou ctí, že se nám, jako prvním v Ústeckém kraji, podařilo speciální turistickou trasu pro vozíčkáře realizovat. Širokou veřejnost a vozíčkáře zejména zveme na slavnostní zahájení jejího provozu, které proběhne na Křinickém náměstí v Krásné Lípě v pátek 19. června od 9 hodin.


Fotografie k článku:

Krásná Lípa - vozíčkářská turistická trasa Dům Českého Švýcarska - Krásná Lípa Rozcestník s vozíčkářskou trasou - Krásná Lípa Turistická vozíčkářská trasa u Krásné Lípy Turistická vozíčkářská trasa u Krásné Lípy Turistická vozíčkářská trasa u Krásné Lípy Turistická vozíčkářská trasa u Krásné Lípy Turistická vozíčkářská trasa u Krásné Lípy Turistická vozíčkářská trasa u Krásné Lípy Panel u vozíčkářské trasy - Krásná Lípa Vozíčkářská trasa - Krásná Lípa Vozíčkářská trasa - Krásná Lípa - Jiřetín pod Jedlovou Turistické informační centrum Tolštejnského panství - Jiřetín pod Jedlovou Vozíčkářská trasa - Krásná Lípa

Dostupnost po značených trasách:

Část úseku vozíčkářské stezky je vedena po modré trase. Po ní lze odbočit k pramenům Křinice.


Mezi Horním Podlužím a Jiřetínem pod Jedlovou vede vozíčkářská trasa souběžně s cyklotrasou 3052. Zde je třeba toto vzít na zřetel.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 13.06.2020

Dobrý den, jen malá připomínka, takovéto odpočívadlo s lavicí je vozíčkáři na nic, protože ke stolku nezajede, brání mu v tom lavice. Kdyby z jedné strany nebyla, bylo by to fajn. Jinak velké díky za tuto trasu, určitě s dcerou, která je na vozíku, prijedeme. D.Dadučová

Komentováno: 15.06.2020

Nevhodné řešení odpočívadel, to je to první, co mne napadlo při návštěvě trasy. Prostě se někomu nechtělo přemýšlet a vžít se do kůže vozíčkářů, kteří budou trasu používat. Ale považujme to za příležitost pro zlepšování, když je to první pokus v kraji a různé nedostatky se ještě budou vychytávat. K.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: