Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

STŘÍBRNÝ VRCH

Místní (neoficiální) název Stříbrný vrch

Výška: 578 m n. m.

Součást komplexu přírodní památky Zlatý vrch

Vytěžený čedičový lom

Vynikající vyhlídkové místo

Vrcholový kříž

Naučná stezka Okolím Studence

Destinace: Lužické hory

STŘÍBRNÝ VRCH

Místní (neoficiální) název Stříbrný vrch • Výška: 578 m n. m. • Součást komplexu přírodní památky Zlatý vrch • Vytěžený čedičový lom • Vynikající vyhlídkové místo • Vrcholový kříž • Naučná stezka Okolím Studence • Destinace: Lužické hory

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 13.1.2020

AKTUALIZACE: 19.4.2020

Rozhledna - vyhlídka

Rubrika: Rozhledna - vyhlídka

Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory

STŘÍBRNÝ VRCH U ČESKÉ KAMENICE

Luxusní vyhlídka v Lužických horách zůstává stranou turistické pozornosti

O Zlatém vrchu v Lužických horách u obce Líska na Českokamenicku ví dobře každý turista, který se o tento region zajímá. V jeho těsném sousedství nad dalším bývalým kamenolomem trčí k nebi skalní špice, kam chodívají spíše fajnšmekři. Tomu místu se říká Stříbrný vrch. Výhledy odtud patří bezpochyby k těm nejlepším, jaké se v Ústeckém kraji mohou naskytnout.

Stříbrný vrch v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Ze Stříbrného vrchu na Českokamenicku v Lužických horách zůstala po těžbě sloupcového čediče již jen vrcholová partie. Ta je ale mimořádně krásnou vyhlídkou.

Ke Stříbrnému vrchu nevede standardní turistická značka, ale prochází kolem trasa naučné stezky Okolím Studence. K jeho vrcholku, na kterém je instalován kříž, vás zavede neznačená pěšinka. Na některých mapách dokonce název Stříbrný vrch není uveden, ale je zde definováno vyhlídkové místo. To je ovšem mimořádně atraktivní a nutno konstatovat, že výhled je zde podstatně lepší, než z nedaleké rozhledny na Studenci, jejíž bezprostřední okolí bohužel z velké části zarůstá korunami stromů.

STŘÍBRNÝ VRCH JE UŽ MIMO ÚZEMÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE

Na rozdíl od sousedního Zlatého vrchu, který je 300 m severovýchodně, není Stříbrný vrch v režimu národní přírodní rezervace (ale je v chráněném území CHKO Lužické hory). Lze tedy na jeho vrcholovou vyhlídku ve výšce 599 m n. m. bez problémů vystoupit, samozřejmě s ohledem na zvýšenou bezpečnost. I zde se dříve nacházely pěkné až desetimetrové čedičové sloupce, ty ale byly odtěženy. Vyhlídková skalní věž naštěstí zůstala zachována.

TOP VYHLÍDKA

Na Stříbrný vrch se dá vyrazit buď po zmíněné naučné stezce, která začíná u vlakové stanice Horní Kamenice (na trase je další geologicky zajímavé místo - přírodní památka Pustý zámek), ale nejsnadnější přístup je z autobusové zastávky Čeká Kamenice - Líska horní, ze které se vydáte ke Zlatému vrchu, projdete pod jeho úpatím a dál pokračujete po naučné stezce. Opravdu se vyplatí počkat si na dobré počasí, kdy je vyfoukáno. V takovém případě lze spatřit vzdálené vrcholy Českého středohoří (Sedlo, Bukovku, Milešovku, aj.) a nebo velkou část Českého a Saského Švýcarska.

Fotografie k článku:

Stříbrný vrch v Lužických horách Lom pod Stříbrným vrchem v Lužických horách. Stříbrný vrch - Lužické hory - vrchol s křížem Stříbrný vrch v Lužických horách - výhled na České Švýcarsko. Výhled ze Stříbrného vrchu. Výhled na Zámecký vrch od Stříbrného vrchu. Výhled ze Stříbrného vrchu. Rozhledna na Studenci

Dostupnost po značených trasách:

Ke Stříbrného vrchu vás zavede okružní naučná stezka Okolím Studence (dobrá dostupnost veřejnou dopravou).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPA
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: