
O ČEM PÍŠE:
LUŽNIČKA
Potok a říčka protékající údolím přes Podluží v CHKO Lužické hory. |
Délka toku 12 km, do Mandavy vtéká v Groß Schönau (Německo). |
Rozloha povodí 58,9 km2. |
Napájí přírodní rezervaci Velký rybník. |
Pramení u Krásné Lípy (Kočičí skála). |
LUŽNIČKA
Potok a říčka protékající údolím přes Podluží v CHKO Lužické hory. • Délka toku 12 km, do Mandavy vtéká v Groß Schönau (Německo). • Rozloha povodí 58,9 km2. • Napájí přírodní rezervaci Velký rybník. • Pramení u Krásné Lípy (Kočičí skála).
AKTUALIZACE: 14.2.2025
Publikováno: 19.1.2025

Rubrika: Vodní živel
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
PRAMEN LUŽNIČKY
Co všechno může souviset s nenápadným pramínkem?
Jan Douda z turistického odboru v Krásné Lípě informoval Turistický magazín o tom, že nedaleko tohoto města se chystá úprava pramene regionálně zajímavého toku, který se jmenuje Lužnička. Tento potok se proslavil poté, co se v říjnu 2024 krajem rozšířila zpráva, že je nutné vypustit dosud největší vodní plochu na Děčínsku, která fungovala jako přírodní rezervace a byla významným hnízdištěm mnoha druhů vodních ptáků. Lužnička je totiž jejím hlavním přítokem.

Foto: Martin Zíka
Pramen Lužničky má zatím podobu betonové skruže osazené stříškou. O tom, že jste na správném místě vás ujistí cedulka osazená Lesy české republiky.
V hrázi Velkého rybníka u obce Rybniště se totiž objevily varovné průsaky, a protože pod hrází je hustě osídlená aglomerace, bylo nutné rybník z bezpečnostních důvodů téměř vypustit. V té souvislosti proběhl záchranný odlov ryb.
Výlov se zde nekonal několik desítek let, takže v sítích záchranné rybářské akce uvízly kapitální kusy jako dvoumetroví sumci a desetikiloví kapři. Vylovené ryby však neskončily na pultech rybáren, ale byly většinou přestěhovány do náhradních míst. Menší ryby například do sousedního rybníku Světlík, který je rovněž přírodní rezervací, sumci putovali do Labe.
V roce 1984 byl Velký rybník napájený Lužničkou a Matyáskou vyhlášen přírodní rezervací. V rozsáhlých rákosových plochách zde pravidelně hnízdily potápky velké, lysky černé, divoké kachny, rákosníci a motáci. Byl zde zaznamenán pravidelný výskyt ohroženého jeřába popelavého a také čápů, volavek, orlů mořských, luňáků, rybáků... Zda bude Velký rybník fungovat nadále jako útočiště hojných druhů ryb a vodního ptactva je nyní velkou otázkou.
Stejně tak ochránci přírody s obavami sledují změny ve vzácných biotopech, kterými byly hlavně podmáčené louky a keřové porosty v blízkém okolí Velkého rybníka. Tam zase hnízdily lindušky, ťuhýci, chřástalové a další druhy ptáků. Celkem těchto druhů bylo napočítáno téměř osmdesát. Také zde roste řada chráněných vlhkomilných rostlin. Kolem Velkého rybníku procházela také naučná stezka jejímž hlavním tématem byl právě život v přírodní rezervaci.
Z turistického hlediska je Velký rybník a celý tok Lučničky též zajímavý. Kolem něj prochází slavná dálková trasa Hřebenovka (zde značena žlutě) a vozíčkářská turistická trasa propojující Jiřetín, Podluží a Krásnou Lípu. V nižším úseku podél Lužničky prochází cyklotrasa 3015 z Jiřetína do Varnsdorfu, ze které je možné odbočit přes hranici směrem k Waltersdorfu a dále do Žitavských hor.
Není také bez zajímavosti, že Lužnička přechází státní hranicí nedaleko turistického přechodu mezi Dolním Podlužím a osadou Herrenwalde, načež získává německé jméno Lausur. Je zdrojem vody pro koupaliště městečka Groß Schönau, kde protéká obcí a nedaleko známého muzea froté a damašku vtéká do říčky Mandavy, čímž končí její dvanáctikilometrový tok.
Klub českých turistů z Krásné Lípy aktuálně jedná s Lesy české republiky o tom, že by u pramene Lužničky mělo v brzké době vzniknout turistické odpočívadlo, protože tento pramen se nachází u zelené turistické trasy vedoucí od rozcestí Nad Vápenkou do centra Krásné Lípy. V tom případě by v regionu vzniklo již třetí významné „pramenné“ turistické zastavení. Další dvě jsou u pramenů toků Křinice a Mandavy.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 19.01.2025
Hodila by se informace, jestli je voda z tohoto pramene pitná, protože tudy prochází trasa Pohádkového lesa a mnozí účastníci akce by přivítali místo k osvěžení.
Komentováno: 20.01.2025
Původní pramen Lužničky je poněkud výše a našel jsem jej asi před pěti lety. Dal jsem si tu práci (mimochodem moc zajímavou) a našel jsem skutečně místo, kde Lužnička pramení. Ale ten pramen je dnes už pod nánosem spraše a lesní hrabanky, takže se musí ujít cca 100 metrů, než se objeví voda. A tak jsme šli po proudu cca 300 metrů tak, abychom se co nejvíce přiblížili turistické zeleně značené cestě (v mapách má název Rovná) a pramen označili kousek od ní. Jan Douda - Krásná Lípa
Komentováno: 20.01.2025
Původní pramen Lužničky je asi 200 metrů pod skálou zvanou Kočičí skála. Lužnička také "napájí" tzv. tůň č. 5 (je i v mapách), vedle stála dříve cihelna a jmenovaná tůň je vlastně jáma po vytěžené hmotě, ze které se vyráběly cihly (t. z. že tam tůň dříve nebyla a Lužnička si tam asi krásně protékala volným prostranstvím). Jan Douda