O ČEM PÍŠE:
PĚNKAVČÍ VRCH
Nejvyšší vrchol okresu Děčín - 792 m n. m. |
Výhledy pouze v zimě |
Bukový prales |
Modrá trasa Hřebenovka |
Lokalita: Jiřetín pod Jedlovou |
Destinace: Lužické hory |
Tématický turistický odznak Lužické sedmistovky (2003) |
PĚNKAVČÍ VRCH
Nejvyšší vrchol okresu Děčín - 792 m n. m. • Výhledy pouze v zimě • Bukový prales • Modrá trasa Hřebenovka • Lokalita: Jiřetín pod Jedlovou • Destinace: Lužické hory • Tématický turistický odznak Lužické sedmistovky (2003)
AKTUALIZACE: 21.11.2024
Publikováno: 03.12.2022
Rubrika: Hory - vrcholy
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
PĚNKAVČÍ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
Výlet na málo známý, leč nejvyšší bod okresu Děčín
Jakožto pravověrný Děčíňák a člen vysokohorské sekce Klubu českých turistů v Děčíně jsem musel splatit turistický dluh a vydat se na nejvyšší bod našeho okresu. Pohříchu jsem si jako většina místních dlouho myslel, že nejvyšší je Jedlová hora v Lužických horách, ale to je vážná mejlka. O celých 16 metrů ji překonává Pěnkavčí vrch nad Stožeckým sedlem, který „dorostl“ do výšky 792 metrů nadmořských.
Foto: Martin Zíka
Na Pěnkavčí vrch upozorňuje na trase Hřebenovky dřevěná směrovka, která již notně splývá s okolní přírodou.
Táhlá hora zvoucí se Pěnkavčí vrch (podle starousedlíků Finkenkoppe) totiž trochu mate jak svým vzhledem, tak polohou. Její celkem nevýrazný vrcholek se totiž nachází přesně na hranici Ústeckého a Libereckého kraje. I pro turistickou veřejnost je to tak trochu inkognito záležitost, protože sem pohříchu nevede značená turistická trasa (i když před sto lety vedla). Nicméně kousek pod vrcholem prochází významná modrá Hřebenovka.
NA NEJVYŠŠÍM BODĚ OKRESU DĚČÍN... SKORO NIC
Na vrchol Pěnkavčího vrchu vede nenápadná lesní pěšina odbočující z Hřebenovky na západní straně kopce. Odbočka je vyznačena dřevěnou směrovkou, kterou je celkem snadno přehlédnout. Po nějakých 300 m se dostanete skrze magicky vyhlížející bukový les na přírodní vrcholovou plošinu. Uprostřed ní skromně vykukuje kamenná mohylka s nezezovým cejchem. Je na něm vyražen nápis PENKAVCI VRCH 792. A jinak nic. Výhledy zakrývá husté stromoví, a tak nezbývá, než trochu prozkoumat místo a vrátit se na turistickou magistrálu. Dokázal bych si ale představit, jak by menší dřevěná rozhledna tomuto místu slušela.
CO JE VLASTNĚ PĚNKAVČÍ VRCH?
Jak bylo zmíněno, je to zejména nejvyšší kóta okresu Děčín. Protože přes vrcholek běží hranice krajů, náleží východní část kopce do okresu Česká Lípa, západní pak do okresu Děčín. I v historii tudy procházela též hranice panství, což dokládají mezníky z počátku osmnáctého století. Protáhlý znělcový masiv Pěnkavčího vrchu je zároveň rozvodím mezi Severním a Baltským mořem. Bukový les charakter pralesa a tak se tady určitě bude líbit každému, kdo se rád rochňá v zeleném. Má se za to, že právě na Pěnkavčím vrchu je nejcennější bukový les v Lužických horách. Mimochodem, když se budete chovat tiše, můžete tu nějaké „rochňáky“ často potkat, chodí se totiž rochnit do vydatných pramenů na východním úpatí Pěnkavčího vrchu. Na podzim si je ale snadno můžete splést se zabahněnými houbaři, kteří se lesem prodírají se svými košíky.
A JEŠTĚ TEN VÝLET
Abych splnil slovo doporučím vám pěkný výlet, který povede nejen na Pěnkavčí vrch, ale na další zajímavá místa této části Lužických hor. Začneme na nádraží Jedlová, odkud vede krásná hřebenová zelená trasa k turistickému mostu na Stožeckém sedle. Z pěšiny na několika místech můžete odbočit na vyhlídky (Konopáč, Jelení Kámen, Sofie). Od rozcestí Stožecký hřbet už vede modrá Hřebenovka k turistickému mostu, odkud její trasa strmě stoupá k vyhlídce Pětikostelní kámen. Asi o kilometr dál je šipkou na stromě vyznačena odbočka na Pěnkavčí vrch, kam se chodí hlavně pro „pocit z místa“. Po návratu na modrou jdeme ke křižovatce turistických tras (Pod Ptačincem), kde lze zvolit několik variant pokračování výletu. Doporučuji vyrazit po červené magistrále E3 k Luži, na jejímž vrcholu je nová rozhledna skýtající překrásné výhledy a pak se vrátit modrou trasou po německé straně k rozcestí Pod Ptačincem. Dál pokračujte červenou trasou přes Čertovu pláň (nyní zplanýrovanou těžbou po kůrovci) do osady Lesná a k hradu Tolštejnu, odkud je to už jen tři kilometry zpátky na Jedlovské nádraží. Ale kdyby vám zbylo ještě dost času a sil, můžete si ještě vyběhnout k rozhledně na Jedlové hoře a dojít přes Křížovou horu s krásnou křížovou cestou až do Jiřetína pod Jedlovou, kde je turistické informační centrum, hospoda, galerie i zastávka autobusu. Budete mít za sebou den plný krásných zážitků umocněných pocitem, že jste udělali něco pro své zdraví.
NA PĚNKAVČÍ VRCH V RÁMCI SERIÁLU LUŽICKÉ SEDMISTOVKY
Shodou okolností je na místě upozornit na možnost zdolat Pěnkavčí vrch a přitom získat turistický tematický odznak. Klub českých turistů z Rumburku totiž v roce 2023 vyhlásil seriál štafetových pochodů, jehož smyslem je navštívit všech deset vrcholů Lužických hor, které výškou překonávají 700 m n. m. Pokud byste měli zájem, bližší informace najdete na www.kctul.cz nebo v odkazu pod článkem. Přímo na Pěnkavčí vrch se jde v sobotu 15. června 2023 přičemž v plánu je zdolat téhož dne i Luž (nejvyšší hora Lužických hor) a Bouřný.
Dostupnost po značených trasách:
Asi 300 m pod vrcholem Pěnkavčího vrchu vede modrá turistická trasa Hřebenovka.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
LUŽICKÉ HORY V ÚSTECKÉM KRAJINÁDRAŽÍ JEDLOVÁ
PĚTIKOSTELNÍ KÁMEN
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
PŘES KONOPÁČ NA ŠÉBR
POJĎTE S NÁMI ZDOLAT LUŽICKÉ SEDMISTOVKY
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
TURISTICKÝ MOST NA ŠÉBRU
TURISTICKÝ MOST NA STOŽECKÉM SEDLE ZAČÍNÁ SLOUŽIT TURISTŮM
ROZHLEDNA NA LUŽI JE HOTOVA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 21.07.2023
No to je probuzení, já myslel, že nejvyšší je Sněžník a vono tůdle. Hurvajz
Komentováno: 21.07.2023
Sněžník, tedy ten Děčínský, je nejvyšší horou Labských pískovců - 726 m n.m. Vzhledem k tomu, že ty pískovce k našemu okresu tak nějak patří, pak si hodně lidí myslí, že je to nejvyšší bod celého okresu. MZ
Komentováno: 07.08.2023
No vono na tom Pěnkaváku je konec konců velký prd. Ale jako zářez do pažby horobraní se to hodí. Sběratel vrcholů.