O ČEM PÍŠE:
HORA LUŽ
Nejvyšší vrchol Lužických hor - 793 m n. m. |
Volně přístupná rozhledna |
Vyhlídková plošina |
Přírodní rezervace Luž |
Výskyt kamzíka horského |
Lyžařská Lužická magistrála |
HORA LUŽ
Nejvyšší vrchol Lužických hor - 793 m n. m. • Volně přístupná rozhledna • Vyhlídková plošina • Přírodní rezervace Luž • Výskyt kamzíka horského • Lyžařská Lužická magistrála
AKTUALIZACE: 22.9.2024
Publikováno: 22.8.2020
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
Rozhledna na Luži otevřela panoramata Lužických a Žitavských hor
Na nejvyšším vrcholu Lužických hor byla 21. srpna 2020 slavnostně otevřena nová rozhledna. Vybudovala ji saská strana za téměř milion eur. Přestože její industriální architektonické řešení čelí značné kritice turistické veřejnosti, nedá se této volně přístupné vyhlídkové věži upřít, že nabízí turistickým návštěvníkům jedinečný kruhový rozhled.
Foto: Martin Zíka
V zimě inverze vytvářejí na hřebenech Lužických hor úžasné oblačné scenérie. Ty budou nyní z nové rozhledny ještě zajímavější.
Specialitou pro „vyhlídkáře“, kteří Luž dobře znají z minulosti, jsou zejména nové pohledy východním směrem. Ty byly dříve skryty za hradbou hustého lesa příslušejícího do přírodní rezervace. Jedná se hlavně o linii Hvozd - Ještěd, ale také se parádně odkryl výhled na Jizerské hory a za dobré viditelnosti i na Krkonoše. Jihovýchodním směrem se krásně rýsují kopečky Ralské pahorkatiny, dříve rovněž skryté.
S pomocí dalekohledu lze podrobně zkoumat zajímavá místa v oblasti Žitavských hor (Zittauer Gebirge), zejména okolí lázeňského městečka Jonsdorfu. Dobře patrné jsou skalní vyhlídky nad údolím Oybina. S těmito romantickými kulisami ostře kontrastuje hnědouhelná pánev s gigantickými chladícími věžemi elektrárny u polské Bogatynie. Severním směrem se pozorovateli nabízí léčivý balzám pro oči. Pestrobarevná krajina Horní Lužice s malebnými vesničkami přímo láká k podnikání parádních turistických výletů.
Dobrou zprávou pro návštěvníky z Ústeckého kraje je, že rozhledna na Luži je nyní celoročně ideálně přístupná po trase Hřenenovky vedoucí přes nový turistický most na Stožeckém sedle (Šébru). Ten umožňuje bezpečné a výrazně příjemnější napojení na běžkařské a cyklistické trasy od Jedlové, Kytlic a Nového Boru. Pěší turisté mohou k Luži vystoupat nejlépe po červené dálkové turistické trase E3 od Jedlové a Tolštejna (případně od Jiřetína), přičemž zpestření výletu nabízí průzkum zajímavé hornické naučné stezky Údolím Milířky.
Dostupnost po značených trasách:
Z české strany vede na Luž odbočka z červené dálkové trasy E3, která v tomto úseku lícuje s novou Hřebenovkou.
Zdatní cyklisté mohou na Luž vyjet po zelené trase od turistického hraničního přechodu ve Waltersdorfu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ŽITAVSKÉ HORYVÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
SIRNÝ PRAMEN V LUŽICKÝCH HORÁCH
PĚNKAVČÍ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH
HRÁDEK VE VARNSDORFU SLAVÍ 120 LET
VARNSDORFSKÝ ŠPIČÁK OPĚT ČEKÁ NA ROZHLEDNU
HORNICKÁ NAUČNÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“
TURISTICKÝ MOST NA ŠÉBRU
ROZHLEDNA NA LUŽI JE HOTOVA
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.08.2020
Vypadá,jako když potřebuje zachránit a prozatím ji zašťulíkovali rozebranými paletami a konstrukcí z lešení,ale výhledy překrásné.
Komentováno: 11.05.2022
Rozhledna na Luži vypadá špíše jako nějaké dočasné lešení. Ale furt lepší tohle, než nic. Ale s krásou starých kamenných rozhleden se to srovnávat vůbec nedá!
Komentováno: 14.08.2023
Lužické hory, stejně jako ty Žitavské, jsou neuvěřitelně pestré a krásné. A dobře se na to odtud z rozhledny kouká. Dokonce i hospůdek tu začíná zase přibývat a to je dobré znamení. Tuláci z Jablonce.