AKTUALIZACE: 1.1.2022
Publikováno: 07.12.2021
Rubrika: Metodika /
Region: Ústecký kraj • Destinace: mimo destinaci
ZNAČKAŘI TO ZVLÁDLI!
Bilance značení turistických tras v Ústecké oblasti za rok 2021
Doufali jsme, že pro značkaře bude rok 2021 méně náročný, než ten předchozí. Bohužel se to nepotvrdilo. I když situace s koronavirem se přes léto trochu uklidnila, přesto turistiku citelně omezovala. Značkařům navíc přibyly nové problémy a to hlavně uzavírání turistických značených tras (TZT) z důvodu rozpadajících se suchých kůrovcových polomů. Na značených trasách bylo stále živo a náš úkol byl zajistit bezpečný pohyb turistů.
Foto: Václav Nič
Základem rozvoje turistiky a šetrného cestovního ruchu je síť značených turistických tras, o které pečují značkaři Klubu českých turistů.
Z důvodu hygienických omezení nemohly probíhat koordinační schůze značkařských obvodů a krajské komise značení. Deficit těchto osobních setkání se projevil, jak v horší informovanosti, tak někdy i na práci v terénu. V roce 2020 se nekonalo žádné školení vedoucích značkařů a vznikla tak akutní potřeba zorganizovat školení letos. Rada značení tedy rozhodla, že školení si zajistí každá krajská komise sama formou on-line přípravy a závěrečné zkoušky, jak praktické, tak teoretické, proběhnou v malých skupinách. Takto jsme školení uskutečnili dvě, a to v Perštejně nad Ohří (kde závěrečné zkoušky na vedoucího značkaře složili 3 absolventi) a v Děčíně (zde složilo zkoušky 6 značkařů). Školení instruktorů značení odložila Rada značení na pozdější dobu.
KŮROVEC SE NAŽRAL A ZNAČKAŘI ZACHRAŇOVALI SITUACI
Situaci v terénu, jak jsem již napsal v úvodu, ovlivnil hlavně kůrovec. Uzavření některých turistických tras v národním parku České Švýcarsko na počátku roku vyvolalo velké ohlasy. KČT se snažil situaci se Správou NP řešit a došlo tak k řadě koordinačních jednání i za účasti předsedy KČT pana Mgr. Vratislava Chvátala a předsedy Rady značení pana ing. Pavla Přílepka. To se promítlo do práce v terénu. Narychlo byly instalovány informační tabulky o aktuálních uzavírkách značených tras a na směrovkách měněny cíle na uzavřených trasách. Některé trasy byly přeloženy mimo zasažené oblasti. Podobná situace byla na územích, které spravují Lesy České republiky. Zde probíhaly lesní těžby kůrovcových lokalit ve velkém rozsahu. Po některých trasách se prakticky nedalo projít. Jinde, jako např. v okolí Sedla v Českém středohoří, prakticky zmizelo značení. Museli jsme čekat na ukončení lesních těžeb, abychom značení mohli opravit a doplnit.
NOVÉ TRASY MUSELY POČKAT
V návaznosti se zmíněnými problémy na značených turistických trasách jsme odložili další činnost, která v této situaci nebyla akutní. Další nové trasy až na výjimky jsme neznačili. Obnovu stávajícího značení jsme ale zvládli - bylo obnoveno celkem 1091 km tras v Ústeckém kraji, což je pěkná porce. Rovněž cykloznačkaři své úkoly splnili. Opravili a doplnili chybějící značky a podíleli se na vyznačování nově vzniklých nebo přeložených tras, např. v Mostě. Instalovali a vyměňovali nové terénní mapy v Českém středohoří, Lužických horách a dalších lokalitách.
ABY SE VÁM DOBŘE CHODILO NA VÝLETY
Značkaři Klubu českých turistů také zajišťovali akce zaměřené na průchodnost tras. Museli jsme obnovit již nebezpečnou lávku přes Prunéřovský potok poblíž Kýšovického vodopádu. V Pavlinině údolí u Jetřichovic jednáme s LČR o opravě některých terénních prvků, jako zábradlí a nové stupy ve svahu. Prosekali jsme od náletových dřevin část červené trasy u Úštěka vedoucí po tělese bývalé železnice. S Agenturou České středohoří projednáváme výstupovou cestu na Říp ve směru od Ctiněvsi. Na území Městských lesů Ústí nad Labem je několik nebezpečných úseků na skalních stezkách v údolí Labe. Tato místa jsme zatím označili výstražným upozorněním a jednáme o dalším postupu.
USILUJEME O ZÁCHRANU TURISTICKÝCH TRAS NA PASTVINÁCH
Další jednání se vedou hned s několika majiteli pastvin ve věci přerušení turistických tras z důvodu přechodu ohrazených pastvin. To je aktuální a palčivý problém současné doby, například se dodnes nepodařilo vyjednat obnovu zničeného turistického místa u pramenů Mandavy v katastru obce Křečany na Šluknovsku, které svévolně zdevastoval místní farmář.
S ÚDRŽBOU ZNAČENÝCH TRAS MŮŽETE POMÁHAT I VY
V Ústeckém kraji máme více než 3000 kilometrů značených turistických tras. Z toho plyne, že značkaři Klubu českých turistů, kteří o ně pečují, nemohou být vždy a všude. Působením zubu času, klimatických jevů a bohužel i vandalů občas dochází k poškození nebo zchátrání značek, směrovek, map a jiných prvků na trasách. Proto se obracíme na turistickou veřejnost, aby nás na případné závady hned upozornila. Slouží k tomu server Turistické značení (https://www.turistickeznaceni.cz/), kam turisté mohou posílat své připomínky k závadám značení, které se snažíme co nejdříve odstraňovat.
DOŠLO I NA NOVINKY
Navzdory situaci byla nově vyznačena turistická trasa Žatec - Stekník (zámek) - Dolejší Hůrky (železniční stanice). Výraznou turistickou inovací bylo vyznačení a přeložení tras u nové turistické lávky na Stožeckém sedle v Lužických horách. V okolí Ústí nad Labem bylo nově vyznačeno několik krásných vyhlídek. Došlo k přeložení odbočky k Ruskému pomníku u Chlumce, aby vedla mimo frekventovanou silnici.
ZASLOUŽENÁ POCHVALA A PODĚKOVÁNÍ
Takže po celkové bilanci děkuji jménem Krajské komise značení všem značkařům, kteří kvalitně odvedli pořádný kus práce! Zvláště děkuji předsedům značkařských obvodů a aktivním instruktorům značení, kteří jim pomáhají. Podařilo se stabilizovat personální situaci v základní organizaci Chomutov, kde po zesnulém předsedovi Vláďovi Pešoutovi tuto funkci převzal ing. Jan Votava a aktivně se zapojil do činnosti. Poděkování rovněž patří Krajskému úřadu Ústeckého kraje, který v rámci programu „Rodinné stříbro Ústeckého kraje“ pomáhá financovat značkařskou činnost Klubu českých turistů.
Zbývá jen si přát, aby nám, značkařům, ubylo problémů. Aby se na trasách, které jsou jedním ze zásadních pilířů rozvoje cestovního ruchu ve všech destinacích Ústeckého kraje, veřejnost cítila dobře a bezpečně. A pokud byste sami měli zájem podílet se na údržbě sítě značených turistických tras, určitě velmi rádi mezi nás přivítáme nové kolegy, které proškolíme a naučíme „dělat značky“. Stačí se obrátit na níže uvedený kontakt.
Václav Nič,
Předseda krajské komise značení Ústeckého kraje,
tel.: 736 754 135, mail: nic@kctul.cz
Související články:
TURISTIKOU POSILUJEME IMUNITUKALENDÁŘ TURISTICKÝCH AKCÍ 2023
OSOBNOSTI TURISTIKY V ROCE 2021
ZDRÁVI DOŠLI, O TOM JE TURISTIKA
JAK PŘITÁHNOUT LIDI K ORGANIZOVANÉ TURISTICE?
SLAVÍME MOST SPOJUJÍCÍ KRAJE
PŘELOŽKA TRASY V ČESKÉM ŠVÝCARSKU
BLÍZKÁ BUDOUCNOST TURISTIKY V NÁRODNÍM PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO
BUDE MOŽNÉ CHODIT VOLNĚ KRAJINOU?
KŮROVEC MAŘÍ PRÁCI ZNAČKAŘŮ
JAK SE STÁT ZNAČKAŘEM?
TURISTICKÉ MAPY PROKAZUJÍ SLUŽBU, CHRAŇTE JE!
NOVÍ VEDOUCÍ ZNAČKAŘI VYŠKOLENI EPIDEMII NAVZDORY.
MÁME RÁDI ČESKÉ ŠVÝCARSKO - KŮROVEC TAKÉ.
1. HISTORIE TURISTIKY V ÚSTECKÉM KRAJI
ZNAČKAŘI: ROK 2020 BYL NÁROČNÝ
ZNAČKAŘI BILANCUJÍ ROK 2019
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 09.12.2021
Nejde o doplňující informaci, článek byl dostatečně výmluvný, ale o to, že si všichni značkaři zaslouží velké díky za svoji nesmírně záslužnou činnost při značení turistických tras. Palec nahoru všem značkařům!!! Za KČT Loko Ústí nad Labem VT Karel Punčochář