Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

Publikováno: 14.9.2021

Klub českých turistů

Rubrika: Metodika /

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

BLÍZKÁ BUDOUCNOST TURISTIKY V NÁRODNÍM PARKU ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Obnovení turistických tras po kůrovcové kalamitě má garantovat smlouva.

Turistická veřejnost v letošním roce zaznamenala omezení pohybu na značených trasách v oblasti Národního parku České Švýcarsko. Příčinou jsou nutná bezpečnostní opatření v úsecích, kde mrtvé trouchnivějící stromy mohou pádem ohrozit bezpečnost výletníků. Kvůli vyhlášeným uzávěrám vznikly fámy, že správa národního parku má v úmyslu trvale snížit počet tras, kudy se návštěvníci mohou pohybovat, což se nezakládá na skutečnosti.

Kůrovcová kalamita - České Švýcarsko

Foto: Martin Zíka

Smrčiny v okolí Šaunštejna podávají tiché svědectví o probíhající kůrovcové katastrofě, která však paradoxně pomůže k rychlejší obnově původního smíšeného lesa v oblasti Českého Švýcarska.

Každý, kdo v posledním roce navštívil centrální oblast Národního parku České Švýcarsko, musí uznat, že situace začíná být vážná. Uschlé stromy podél turistických tras zejména za větrného počasí hrozí pádem a zatím není v silách správy NP všechny trasy vedoucí mnohdy v náročném terénu vyřešit tak, aby byla zajištěna bezpečnost lidí. Taktéž je i v této situaci potřeba zohlednit zájmy ochrany přírody, které brání tomu, aby do chráněných zón najela běžná těžební technika, která by provedla mýcení, jak se tomu děje v běžných lesích, kdy bývá zdevastován podrost a zničeno bylinné patro, atd.

Po vyhodnocení situace bylo již před časem odborníky doporučeno, že nejlepší pro obnovu lesa bude, aby tam, kde je to možné, mrtvé jehličnaté porosty zůstaly stát a byly ponechány přirozenému rozpadu. Jenže takové řešení si žádá mnoho času, nejspíše několik let, než bude pohyb po stezkách opět bez rizika. Turistům se uzávěry tras pochopitelně nelíbí, a proto probíhají jednání kompetentních stran směřující k obnově pohybu osob v národním parku.

BUDE NUTNÉ OŠETŘIT TURISTICKÉ ZNAČENÍ

Značení turistických tras i v oblasti Národního parku České Švýcarsko zajišťují školení značkaři Klubu českých turistů. Ti mají nyní plné ruce práce. Jde o to, že většina turistických značek je umístěna na stromech, které brzy podlehnou zkáze. Praxe je taková, že stromy se značkami, pokud to jde, jsou uříznuty nad značkou a slouží jako dočasné „sloupky“ pro značení. Otázkou nadále zůstává, jak bude značení řešeno, než dojde k obnově lesa, což může trvat desítky let. V některých místech je nutné přeložit a přeznačit celé úseky, což dalo vzniknout obavám veřejnosti, že přeložené turistické trasy již nebudou uvedeny do původního stavu.

SMLOUVA GARANTUJÍCÍ ZACHOVÁNÍ TURISTICKÝCH TRAS

Zájem o zachování původních turistických tras (jako ve stavu před kůrovcovou kalamitou) vyjádřili zástupci Správy Národního parku České Švýcarsko, Lesů České republiky s. p. a Klubu českých turistů, kteří spolu uzavřeli 7. září 2021 písemnou smlouvu, v níž je mimo jiné uvedeno: „Všechny turistické trasy pro pěší a cyklisty na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, na kterých je či bude... ...omezen nebo zakázán pohyb osob, budou po zániku důvodu omezení nebo zákazu pohybu osob obnoveny v původním rozsahu,...

Situaci ale komplikuje skutečnost, že není možné určit přesný časový rámec rozpadu stromů a s tím souvisejících procesů. Proto se budou zástupci výše zmíněných organizací dle uvedené smlouvy scházet jednou za půl roku, aby vyhodnotili aktuální situaci a rozhodli o nutných opatřeních vztahujících se k průchodnosti tras a také o navracení již bezpečných stezek.

CO Z TOHO VYPLÝVÁ PRO TURISTU?

Situace se bude vyvíjet podle toho, jak příroda a lidé budou spolupracovat na obnově. Po čase bychom se měli dostat zpátky do stavu, jaký byl před kalamitou. Některé úseky se postupně vyčistí a znovu zprůchodní, jiné se naopak vzhledem k pokročilému chátrání stojícího dřeva budou muset vyhlásit dočasně za rizikové. Aby o tom měl návštěvník národního parku přehled, dohodly se smluvní strany na tom, že budou veřejnost průběžně informovat o aktuální situaci prostřednictvím svých informačních kanálů. Nejlépe bude sledovat webové stránky národního parku (https://www.npcs.cz/) a mapový portál mapy.cz, na kterém jsou v turistickém rozhraní omezení a uzávěry přehledně vyznačeny.

KAM SE AKTUÁLNĚ NESMÍ?

V polovině září 2021 jsou pro veřejnost uzavřeny tyto úseky turistických značených tras (TZT):

- Červená TZT v úseku Suché Kamenice u Labské Stráně
- Žlutá TZT v horní části Divoké soutěsky
- Žlutá TZT v okolí hradu Šaunštejn u Vysoké Lípy
- Modrá a žlutá TZT v okolí Černé brány
- Zelená TZT u hraničního přechodu Niedermühle

Další úseky jsou označeny jako rizikové (sledujte na mapy.cz), kde existuje možnost pádu stromů, a proto je vstup pouze na vlastní nebezpečí. Na takto označených trasách je třeba dbát zvýšené opatrnosti a za nepříznivých povětrnostních podmínek (vítr, déšť) je lépe do nich nevstupovat.

Fotografie k článku:

Kůrovcová kalamita - České Švýcarsko Kůrovec v Českém Švýcarsku Turistické značení na stromě napadeném kůrovcem Kůrovcová kalamita v okolí Doubice. Kůrovcem napadený strom u turistické stezky. Rudolfův kámen (Ostroh) - České Švýcarsko Lesy v Českém Švýcarsku Těžební práce na turistické stezce v Českém Švýcarsku.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČT
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 14.09.2021

Víte, když k nám do hotelu večer ve 20.30 dorazili vyčerpaní značkaři s radostí v očích, že se jim podařilo podle nápadu NPČŠ přeložit modrou stezku z Mezní Louky na Zámeček, uvědomil jsem si, jak náš KČT pracuje neuvěřitelně operativně a s nasazením. Jsem rád, že se daří nacházet nová řešení i v takových situacích jako je kalamita. Ukazuje to na to, že činy jsou mnohdy daleko více, než slova. Děkuji Václavu Ničemu a celému jeho týmu. Richard Vech

Komentováno: 14.09.2021

Ano, všechno zlé pro něco dobré, třeba část turistů pochopí, že mohou navštívit i jiná krásná místa, než je Pravčická brána. Třeba sousední Šluknovsko nebo Lužické hory jsou supr na pěší výlety i cykloturistiku. Milan V.

U ZELENÉHO STROMU

hotel - depandance - ubytovna

Ubytování v Českém Švýcarsku (Janov nad Hřenskem) v různých cenových relacích. Nabízíme apartmány, běžné pokoje, turistickou nocležnu i celé chalupy k pobytům.

NAVŠTÍVIT >>
Hotel U Zeleného stromu Janov - České Švýcarsko

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ČESKÉ ŠVÝCARSKO


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: