AKTUALIZACE: 2.7.2024
Publikováno: 26.4.2023
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
KARLOVA VÝŠINA V LUŽICKÝCH HORÁCH
Kočičí a Dračí skála, vyhlídka a jeskyně na stezce Via Czechia
V nejsevernějším cípu chráněné krajinné oblasti Lužické hory vklíněném mezi oblast Českého Švýcarska a Českého nizozemí, přibližně dva kilometry po červené turistické trase z Rybniště na Krásnou Lípu nachází se Široký vrch. Na jeho skalnatém západním úbočí byla již roku 1885 instalována vyhlídka skýtající výhled na doubické údolí, která později dostala jméno Karlova výšina.
Foto: Martin Zíka
Turisté se kochají na vyhlídce Karlova výšina nedaleko Krásné Lípy. Můžete se sem podívat například při účasti na akci Krásnolipské pochody.
Vyhlídka Karlova výšina je nejlépe přístupná po modré odbočce z červené turistické trasy Via Czechia od rozcestníku Pod Kočičí skálou. Stezka pozvolna stoupá kolem Kočičího vrchu a přitom skýtá výhledy na hlavní hřeben Lužických hor. Okolní les byl nedávno vykácen kvůli kůrovci, takže výhledy jsou nyní lepší než dříve. Na znělcové skále v nadmořské výšce 566 m n. m. je vyhlídkový ochoz s lavičkami, ze kterého se otevírá výhled na rekreační obec Doubici a západní část národního parku České Švýcarsko.
KARLOVA VÝŠINA JE NAD LUŽICKOU PORUCHOU
Zajímavostí místa je jeho geologická povaha. Karlova výšina je přímo na rozhraní lužického žulového masivu a labských pískovců, kterému se říká „Lužická porucha“. Přímo pod vyhlídkou je malá pseudokrasová jeskyně, která zatím nedostala název a na mapách je většinou vyznačena chybně. Dostanete se k ní nenápadnou pěšinkou, když odbočíte před vyhlídkou vpravo dolů. Nedaleko je též Dračí skála, zajímavý příklad působení erozních vlivů na tvrdou skálu sopečného původu.
VÝHLED NA DĚČÍNSKÝ SNĚŽNÍK
Také při strmějším sestupu druhou stranou z Karlovy výšiny se otevírají pěkné výhledy směrem k Růžovskému vrchu a Děčínskému Sněžníku. Modrá trasa se okruhem vrací na červenou magistrálu k rozcestí nad Vápenkou. Odtud se můžete můžete vydat po Köglerově naučné stezce prozkoumat další geologickou zajímavost, což je přírodní rezervace Vápenka s pozůstatky štoly a lomu. Výskyt vápence je v této oblasti vzácný a je důkazem, že kdysi dávno byla tato krásná krajina vyzdvižena zemskými silami ze dna pravěkého moře.
HOFMANŮV LUŽICKÝ MEMORIÁLEK
Každoročně v první polovině února pořádá výstup na Karlovu výšinu Klub českých turistů z Varnsdorfu. Děje se tak u příležitosti Lužického memoriálku Karla Hofmana. Nenáročný pochod začíná na nádraží v Rybništi, vede k vyhlídce a končí v Lučním baru na Kamenné Horce u Krásné Lípy, kde je příjemné posezení v teple a galerie uměleckého kovářství Stodola.
Dostupnost po značených trasách:
Na Karlovu výšinu vede modrá turistická trasa od rozcestí pod Kočičí skálou.
Kolem Širokého vrchu s Karlovo výšinou prochází dálková turistická magistrála Via Czechia (v tomto úseku z Krásné Lípy do Rybniště).
Farskou cestou kolem Širokého vrchu vede cyklotrasa č. 211 v tomto úseku ze Šluknova do Chřibské.
Pod Širokým vrchem prochází místem Lužické poruchy též Köglerova naučná stezka.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: