Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Zahraničí - svět

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 06.01.2019

AKTUALIZACE: 19.4.2019

Klub českých turistůNaučná stezka

Rubrika: Pozvánka na akci / Naučná stezka

Region: Zahraničí - svět • Destinace: mimo destinaci

JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO

Kolem lomů na mlýnské kameny do pískovcové ZOO

Od šestnáctého do začátku dvacátého století byly mlýnské kameny z Jonsdorfu pro svou vysokou kvalitu poptávány v širokém regionu a dokonce i v cizích zemích. Jejich výroba nebyla nic jednoduchého. Vyžadovala zkušenosti, zručnost, sílu i trochu štěstí. Pojďte se s námi vydat na místo zvané Mühlsteinbrüche, kde se těžily mlýnské kvádry, které pak byly v jonsdorfských tmelírnách opracovávány do konečné podoby.

Parní vlak na trati Zittau - Bertsdorf - Jonsdorf

Foto: Martin Zíka

Z Žitavy do Jonsdorfu nás zaveze parní vláček. Pokud vám nevadí uhelné saze, tak nejlepší místo pro romanticky naladěné cestující je na otevřeném vyhlídkovém voze.

S Klubem českých turistů se do Jonsdorfu vydáme již potřetí, protože tady stále máme co objevovat a obdivovat. Krásný zážitek nás čeká již po cestě. Do blízkosti skalního města nás dopraví žitavská parní úzkorozchodná dráha. Výletníkům z Čech vřele doporučujeme zakoupit si při cestě od Liberce či Rybniště přímo ve vlaku skupinovou celodenní jízdenku (320 Kč pro 5 osob), která platí i na parní vlak. Oproti běžnému jízdnému vás cesta vyjde opravdu levně (jízdní řád najdete na www.zittauer-schmalspurbahn.de ).

DO ŽITAVSKÝCH HOR PARNÍM VLAKEM

Náš výlet do oblasti Zittauer Gebirge v Horní Lužici začíná před vlakovým nádražím v Žitavě (Zittau). Tam se nachází speciální nástupiště pro parní vlak, do kterého nastoupíme. Dojem z jízdy umocní nejen funění lokomotivy, občasné zahoukání a vůně sazí. Vyzkoušeli jsme otevřený vyhlídkový vagónek i jídelní vůz s nabídkou skvělé kávy a zákusků. Ale můžete si dát třeba jinou „parní“ specialitku. S přestupem v Bertsdorfu cesta trvá tři čtvrtě hodinky.
Zvýhodněná celodenní jízdenka stojí 160 Kč na osobu nebo 320 Kč pro skupinu až pěti lidí (Libnet). Od změny jízdního řádu (2019) ale platí nově k této jízdence povinný příplatek 5 euro (3 euro pro cestující se zlevněnou jízdenkou) na osobu u jízdy s parní lokomotivou.

SLAVNÁ TRADICE VÝROBY MLÝNSKÝCH KAMENŮ

Z nádražíčka v Jonsdorfu, které mimochodem slouží také jako stylový hotýlek, se vydáme malý kousek přes křižovatku k pomníčku sestaveném z mlýnských kamenů (viz foto). Ten právě připomíná slavnou místní tradici trvající bezmála 400 let. Odtud nás povede do kopce zelené místní značení až ke starému hřišti, kde vstoupíme do skal a brzy se ocitneme v místě nejstaršího lomu zvaného Bärloch (medvědí doupě). Toulat se po zdejších cestách můžete různě, ale začátečníkům doporučuji držet se značení, jednak proto, abyste někam nespadli a také proto, že se pohybujete na území přírodní rezervace. Určitě si nenechte ujít skalní vyhlídku Carolafelsen.

LOMY NA MLÝNSKÝ KVÁDR

V první části přírodní rezervace jsou čtyři lomy na mlýnský kvádr (to je vysokými teplotami přírodně upravený pískovec). Největší a nejzajímavější z těchto lomů je je Schwarzes Loch (Černá díra). Nebudu se rozepisovat o tom, jak se zde mlýnské kameny těžily a zpracovávaly, protože toto téma je výtečně zpracováno na webu Lužických hor v článku „Mühlsteinbrüche“, který doporučuji k nastudování (viz odkaz níže). Jen zmíním to, že zmíněný lom Schwarzes Loch dnes slouží jako expozice, do které se může pouze s průvodcem. Toho se pokusím pro náš výlet zajistit.

DŘÍVE KOVÁRNA, DNES MALÉ MUZEUM

Možná se nám také podaří navštívit interiér kamenného domku, který dříve sloužil jako kovárna (pro výrobu a údržbu nářadí sloužícího k těžbě a opracování kamene) a také jako prachárna pro úschovu výbušnin potřebných k lámání skalních bloků. Dnes je v tomto domečku údajně muzeum (zatím se nám nepodařilo navštívit). Pak opustíme areál lomů a vydáme se do další neméně zajímavé části „skalního města“.

JONSDORFSKÁ SKALNÍ ZOO

Zde se nalézají interesantní, čistě přírodní výtvory vzniklé erozí pískovce. Ty jsou dobře viditelné a označené přímo z naučné stezky Mühlsteinbrüche. Mimořádně vydařené jsou skalní útvary Jezevčík (Dackel), Bernardýn (Bernardine), Nosorožec (Nashorn) a Čajová konvička (Teekanne). Z geologockého hlediska je poučná vyhlídka Varhany (Grosse und Kleine Orgel). Je to jedno z míst, kde před třiceti milióny lety prorazily pískovcovou desku vyvřelé horniny (čedič a znělec). Po nich zůstaly sloupy s typickou varhanovitou odlučností. Právě tato tektonická činnost se postarala o to, aby se pískovec spekl do kvalitního materiálu pro výrobu zmíněných mlýnských kamenů.

ZDATNÉ CHODCE OČEKÁVÁ JEPTIŠKA

Z vyhlídek si také můžeme prohlédnout nedaleký komplex skalních věží známý pod názvem Nonnefelsen (Jeptiška). Přes něj vede pěkná jištěná cesta (ferrata), kterou lze absolvovat s patřičnou lezeckou výbavou. Nemáte-li jištění, lze ji obejít po zelené značce. Nahoře mezi skalami stojí vyhlídková restaurace. Nejdříve ale musíme sejít úplně do údolí k jezírku s příjemnou zahradní kavárnou (a dál už se nám většinou nechce). Místní zelené a žluté značení nás nakonec dovede městečkem (podstávkové domy) zpátky k nádraží, kde už ztěžka odfukuje lokomotiva jedoucí zpátky do Žitavy.

Celá trasa podle mapy měří jen pět kilometrů, ale vzhledem k tomu, že je tady dost věcí ke zkoumání, nachodí se o dost více. Výlet do skalního města u obce Jonsdorf v Žitavských horách pořádá oddíl pivní turistiky KČT Děčín na konci září. V té době je okolní zeleň již krásně vybarvená. Pokud vás tato turistická akce zajímá a chtěli byste se přidat, nezapomeňte si otevřít turistický kalendář (viz odkaz níže), kde najdete i přihlašovací formulář.

Fotografie k článku:

Parní vlak na trati Zittau - Bertsdorf - Jonsdorf Mlýnské kameny v Jonsdorfu Vyhlídka Carolafelsen v Žitavských horách Lom na mlýnské kameny - Schwarzes Loch Lom Schwarzes Loch v Žitavských horách. Skalní město Jonsdorf - útvary Luž z Jonsdorfu

Dostupnost po značených trasách:

Přímo od nádraží v Jonsdorfu vede zelená trasa, která vás provede nejkrásnějšími pasážemi skalního města.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 01.10.2019

Vyzkoušeli jsme a ještě prolezli ferátku na Barbarine. Super výlet. Petr Kučera - Liberec

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: