Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Zahraničí - svět

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 6.2.2024

Publikováno: 06.01.2019

Naučná stezka

Rubrika: Naučná stezka

Region: Zahraničí - svět • Destinace: Žitavské hory

JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO

Kolem lomů na mlýnské kameny do pískovcové ZOO

Od šestnáctého do začátku dvacátého století byly mlýnské kameny z Jonsdorfu pro svou vysokou kvalitu poptávány v širokém regionu a dokonce i v cizích zemích. Jejich výroba nebyla nic jednoduchého. Vyžadovala zkušenosti, zručnost, sílu i trochu štěstí. Pojďte se s námi do skalního města u Jonsdorfu v Žitavských horách na místo zvané Mühlsteinbrüche, kde se těžily mlýnské kvádry, které pak byly do konečné podoby opracovány v jonsdorfských tmelírnách.

Luž z Jonsdorfu

Foto: Martin Zíka

Jonsdorfské skalní město skýtá několik parádních vyhlídek. Špičatý vrchol před námi je Luž (793 m n. m.). Na horském kole se k Luži dá dojet z Jonsdorfu lesní cestou, ale je to „prďák“.

S Klubem českých turistů se do Jonsdorfu vydáme již potřetí, protože tady stále máme co objevovat a obdivovat. Krásný zážitek nás čeká již po cestě. Do blízkosti skalního města nás dopraví žitavská parní úzkorozchodná dráha.

DO ŽITAVSKÝCH HOR PARNÍM VLAKEM

Náš výlet do oblasti Zittauer Gebirge v Horní Lužici začíná před vlakovým nádražím v Žitavě (Zittau). Tam se nachází speciální nástupiště pro parní vlak, do kterého nastoupíme. Dojem z jízdy umocní nejen funění lokomotivy, občasné zahoukání a vůně sazí. Vyzkoušeli jsme otevřený vyhlídkový vagónek i jídelní vůz s nabídkou skvělé kávy a zákusků. Ale můžete si dát třeba jinou „parní“ specialitku. S přestupem v Bertsdorfu cesta do Žitavských hor trvá tři čtvrtě hodinky.

SLAVNÁ TRADICE VÝROBY MLÝNSKÝCH KAMENŮ

Z nádražíčka v Jonsdorfu, které mimochodem slouží také jako stylový hotýlek, se vydáme malý kousek přes křižovatku k pomníčku sestaveném z mlýnských kamenů (viz foto). Ten právě připomíná slavnou místní tradici trvající bezmála 400 let. Odtud nás povede do kopce zelené místní značení až ke starému hřišti, kde vstoupíme do skal a brzy se ocitneme v místě nejstaršího lomu zvaného Bärloch (medvědí doupě). Toulat se po zdejších cestách můžete různě, ale začátečníkům doporučuji držet se značení, jednak proto, abyste někam nespadli a také proto, že se pohybujete na území přírodní rezervace. Určitě si nenechte ujít skalní vyhlídku Carolafelsen.

LOMY NA MLÝNSKÝ KVÁDR

V první části přírodní rezervace jsou čtyři lomy na mlýnský kvádr (to je vysokými teplotami přírodně upravený pískovec). Největší a nejzajímavější z těchto lomů je je Schwarzes Loch (Černá díra). Nebudu se rozepisovat o tom, jak se zde mlýnské kameny těžily a zpracovávaly, protože toto téma je výtečně zpracováno na webu Lužických hor v článku „Mühlsteinbrüche“, který doporučuji k nastudování (viz odkaz níže). Jen zmíním to, že zmíněný lom Schwarzes Loch dnes slouží jako expozice, do které se může pouze s průvodcem. Toho se pokusím pro náš výlet zajistit.

DŘÍVE KOVÁRNA, DNES MALÉ MUZEUM

Možná se nám také podaří navštívit interiér kamenného domku, který dříve sloužil jako kovárna (pro výrobu a údržbu nářadí sloužícího k těžbě a opracování kamene) a také jako prachárna pro úschovu výbušnin potřebných k lámání skalních bloků. Dnes je v tomto domečku údajně muzeum (zatím se nám nepodařilo navštívit). Pak opustíme areál lomů a vydáme se do další neméně zajímavé části „skalního města“.

JONSDORFSKÁ SKALNÍ ZOO

Zde se nalézají interesantní, čistě přírodní výtvory vzniklé erozí pískovce. Ty jsou dobře viditelné a označené přímo z naučné stezky Mühlsteinbrüche. Mimořádně vydařené jsou skalní útvary Jezevčík (Dackel), Bernardýn (Bernardine), Nosorožec (Nashorn) a Čajová konvička (Teekanne). Z geologockého hlediska je poučná vyhlídka Varhany (Grosse und Kleine Orgel). Je to jedno z míst, kde před třiceti milióny lety prorazily pískovcovou desku vyvřelé horniny (čedič a znělec). Po nich zůstaly sloupy s typickou varhanovitou odlučností. Právě tato tektonická činnost se postarala o to, aby se pískovec spekl do kvalitního materiálu pro výrobu zmíněných mlýnských kamenů.

ZDATNÉ CHODCE OČEKÁVÁ JEPTIŠKA

Z vyhlídek si také můžeme prohlédnout nedaleký komplex skalních věží známý pod názvem Nonnefelsen (Jeptiška). Přes něj vede pěkná jištěná cesta (ferrata), kterou lze absolvovat s patřičnou lezeckou výbavou. Nemáte-li jištění, lze ji obejít po zelené značce. Nahoře mezi skalami stojí vyhlídková restaurace. Nejdříve ale musíme sejít úplně do údolí k jezírku s příjemnou zahradní kavárnou (a dál už se nám většinou nechce). Místní zelené a žluté značení nás nakonec dovede městečkem (podstávkové domy) zpátky k nádraží, kde už ztěžka odfukuje lokomotiva jedoucí zpátky do Žitavy.

Celá trasa podle mapy měří jen pět kilometrů, ale vzhledem k tomu, že je tady dost věcí ke zkoumání, nachodí se o dost více. Výlet do skalního města u obce Jonsdorf v Žitavských horách pořádá oddíl pivní turistiky KČT Děčín na konci září. V té době je okolní zeleň již krásně vybarvená. Pokud vás tato turistická akce zajímá a chtěli byste se přidat, nezapomeňte si otevřít turistický kalendář (viz odkaz níže), kde najdete i přihlašovací formulář.

Fotografie k článku:

Luž z Jonsdorfu Parní vlak na trati Zittau - Bertsdorf - Jonsdorf Nádraží žitavské úzkorozchodné dráhy v obci Kurort Jonsdorf. Hrázděný a podstávkový dům v Jonsdorfu. Mlýnské kameny v Jonsdorfu Vyhlídka Carolafelsen v Žitavských horách Lom na mlýnské kameny - Schwarzes Loch Lom Schwarzes Loch v Žitavských horách. Skalní město Jonsdorf - útvary Kovárna u lomu v Žitavských horách. Sloupcová odlučnost pískovce - skalní město u Jonsdorfu v Žitavských horách. Výhled ze skalního města u Jonsdorfu na oblast Horní Lužice. Skalní útvar Jeptiška u Jonsdorfu. Rybník Goldenteich v Jonsdorfu (Žitavské hory).

Dostupnost po značených trasách:

Z české strany se k Jonsdorfu můžete vypravit po žluté trase od Krompachu.


Skalním městem u Jonsdorfu prochází též dálková červená Lužická trasa z horního Waltersdorfu přes Krkavčí kameny na Oybin a dále.


Přímo od nádraží v Jonsdorfu vede zelená trasa, která vás provede nejkrásnějšími pasážemi skalního města.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 01.10.2019

Vyzkoušeli jsme a ještě prolezli ferátku na Barbarine. Super výlet. Petr Kučera - Liberec

Komentováno: 10.07.2020

I výlet parním vláčkem je super, ale nedávno dopravce zavedl poplatek 5 euro na den a osobu i pro ty, kdo mají celodenní síťovou jízdenku. Tak je s tím třeba počítat. Iveta

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov
160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ŽITAVSKÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: