Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Zahraničí - svět

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 2.2.2025

Publikováno: 06.01.2019

Naučná stezka

Rubrika: Naučná stezka

Region: Zahraničí - svět • Destinace: Žitavské hory

JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO

Kolem lomů na mlýnské kameny do pískovcové ZOO

Od šestnáctého do začátku dvacátého století byly mlýnské kameny z Jonsdorfu pro svou vysokou kvalitu poptávány v širokém regionu a dokonce i v cizích zemích. Jejich výroba nebyla nic jednoduchého. Vyžadovala zkušenosti, zručnost, sílu i trochu štěstí. Pojďte se s námi do skalního města u Jonsdorfu v Žitavských horách na místo zvané Mühlsteinbrüche, kde se těžily mlýnské kvádry, které pak byly do konečné podoby opracovány v jonsdorfských tmelírnách.

Luž z Jonsdorfu

Foto: Martin Zíka

Jonsdorfské skalní město skýtá několik parádních vyhlídek. Špičatý vrchol před námi je Luž (793 m n. m.). Na horském kole se k Luži dá dojet z Jonsdorfu lesní cestou, ale je to „prďák“.

S Klubem českých turistů se do Jonsdorfu vydáme již potřetí, protože tady stále máme co objevovat a obdivovat. Krásný zážitek nás čeká již po cestě. Do blízkosti skalního města nás dopraví žitavská parní úzkorozchodná dráha.

DO ŽITAVSKÝCH HOR PARNÍM VLAKEM

Náš výlet do oblasti Zittauer Gebirge v Horní Lužici začíná před vlakovým nádražím v Žitavě (Zittau). Tam se nachází speciální nástupiště pro parní vlak, do kterého nastoupíme. Dojem z jízdy umocní nejen funění lokomotivy, občasné zahoukání a vůně sazí. Vyzkoušeli jsme otevřený vyhlídkový vagónek i jídelní vůz s nabídkou skvělé kávy a zákusků. Ale můžete si dát třeba jinou „parní“ specialitku. S přestupem v Bertsdorfu cesta do Žitavských hor trvá tři čtvrtě hodinky.

SLAVNÁ TRADICE VÝROBY MLÝNSKÝCH KAMENŮ

Z nádražíčka v Jonsdorfu, které mimochodem slouží také jako stylový hotýlek, se vydáme malý kousek přes křižovatku k pomníčku sestaveném z mlýnských kamenů (viz foto). Ten právě připomíná slavnou místní tradici trvající bezmála 400 let. Odtud nás povede do kopce zelené místní značení až ke starému hřišti, kde vstoupíme do skal a brzy se ocitneme v místě nejstaršího lomu zvaného Bärloch (medvědí doupě). Toulat se po zdejších cestách můžete různě, ale začátečníkům doporučuji držet se značení, jednak proto, abyste někam nespadli a také proto, že se pohybujete na území přírodní rezervace. Určitě si nenechte ujít skalní vyhlídku Carolafelsen.

LOMY NA MLÝNSKÝ KVÁDR

V první části přírodní rezervace jsou čtyři lomy na mlýnský kvádr (to je vysokými teplotami přírodně upravený pískovec). Největší a nejzajímavější z těchto lomů je je Schwarzes Loch (Černá díra). Nebudu se rozepisovat o tom, jak se zde mlýnské kameny těžily a zpracovávaly, protože toto téma je výtečně zpracováno na webu Lužických hor v článku „Mühlsteinbrüche“, který doporučuji k nastudování (viz odkaz níže). Jen zmíním to, že zmíněný lom Schwarzes Loch dnes slouží jako expozice, do které se může pouze s průvodcem. Toho se pokusím pro náš výlet zajistit.

DŘÍVE KOVÁRNA, DNES MALÉ MUZEUM

Možná se nám také podaří navštívit interiér kamenného domku, který dříve sloužil jako kovárna (pro výrobu a údržbu nářadí sloužícího k těžbě a opracování kamene) a také jako prachárna pro úschovu výbušnin potřebných k lámání skalních bloků. Dnes je v tomto domečku údajně muzeum (zatím se nám nepodařilo navštívit). Pak opustíme areál lomů a vydáme se do další neméně zajímavé části „skalního města“.

JONSDORFSKÁ SKALNÍ ZOO

Zde se nalézají interesantní, čistě přírodní výtvory vzniklé erozí pískovce. Ty jsou dobře viditelné a označené přímo z naučné stezky Mühlsteinbrüche. Mimořádně vydařené jsou skalní útvary Jezevčík (Dackel), Bernardýn (Bernardine), Nosorožec (Nashorn) a Čajová konvička (Teekanne). Z geologockého hlediska je poučná vyhlídka Varhany (Grosse und Kleine Orgel). Je to jedno z míst, kde před třiceti milióny lety prorazily pískovcovou desku vyvřelé horniny (čedič a znělec). Po nich zůstaly sloupy s typickou varhanovitou odlučností. Právě tato tektonická činnost se postarala o to, aby se pískovec spekl do kvalitního materiálu pro výrobu zmíněných mlýnských kamenů.

ZDATNÉ CHODCE OČEKÁVÁ JEPTIŠKA

Z vyhlídek si také můžeme prohlédnout nedaleký komplex skalních věží známý pod názvem Nonnefelsen (Jeptiška). Přes něj vede pěkná jištěná cesta (ferrata), kterou lze absolvovat s patřičnou lezeckou výbavou. Nemáte-li jištění, lze ji obejít po zelené značce. Nahoře mezi skalami stojí vyhlídková restaurace. Nejdříve ale musíme sejít úplně do údolí k jezírku s příjemnou zahradní kavárnou (a dál už se nám většinou nechce). Místní zelené a žluté značení nás nakonec dovede městečkem (podstávkové domy) zpátky k nádraží, kde už ztěžka odfukuje lokomotiva jedoucí zpátky do Žitavy.

Celá trasa podle mapy měří jen pět kilometrů, ale vzhledem k tomu, že je tady dost věcí ke zkoumání, nachodí se o dost více. Výlet do skalního města u obce Jonsdorf v Žitavských horách pořádá oddíl pivní turistiky KČT Děčín na konci září. V té době je okolní zeleň již krásně vybarvená. Pokud vás tato turistická akce zajímá a chtěli byste se přidat, nezapomeňte si otevřít turistický kalendář (viz odkaz níže), kde najdete i přihlašovací formulář.

Fotografie k článku:

Luž z Jonsdorfu Parní vlak na trati Zittau - Bertsdorf - Jonsdorf Nádraží žitavské úzkorozchodné dráhy v obci Kurort Jonsdorf. Hrázděný a podstávkový dům v Jonsdorfu. Mlýnské kameny v Jonsdorfu Vyhlídka Carolafelsen v Žitavských horách Lom na mlýnské kameny - Schwarzes Loch Lom Schwarzes Loch v Žitavských horách. Skalní město Jonsdorf - útvary Kovárna u lomu v Žitavských horách. Sloupcová odlučnost pískovce - skalní město u Jonsdorfu v Žitavských horách. Výhled ze skalního města u Jonsdorfu na oblast Horní Lužice. Skalní útvar Jeptiška u Jonsdorfu. Rybník Goldenteich v Jonsdorfu (Žitavské hory).

Dostupnost po značených trasách:

Z české strany se k Jonsdorfu můžete vypravit po žluté trase od Krompachu.


Skalním městem u Jonsdorfu prochází též dálková červená Lužická trasa z horního Waltersdorfu přes Krkavčí kameny na Oybin a dále.


Přímo od nádraží v Jonsdorfu vede zelená trasa, která vás provede nejkrásnějšími pasážemi skalního města.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 01.10.2019

Vyzkoušeli jsme a ještě prolezli ferátku na Barbarine. Super výlet. Petr Kučera - Liberec

Komentováno: 10.07.2020

I výlet parním vláčkem je super, ale nedávno dopravce zavedl poplatek 5 euro na den a osobu i pro ty, kdo mají celodenní síťovou jízdenku. Tak je s tím třeba počítat. Iveta

Komentováno: 13.06.2024

Parádní ferátka, až jsem se trochu bála... poprvé v sedáku :) Zdraví Janina s bandou Českolípáků

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Jarní speciál Turistického magazínu: Nejrkrásnější turistické trasy Ústeckého kraje
120 let rozhledny Tanečnice
Ubytovna Hřebenovka Janov
Country festival Ronovské noty
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Pension Rosalka
Rozhledna Dymník
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Snídaně na Großer Zchirnstein
Lužický memoriál Karla Hofmana
Turistický festival TURFEST.CZ 2024 Novoroční výstupy 2025
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: ŽITAVSKÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: