
O ČEM PÍŠE:
OYBIN
Rekreační městečko v Žitavských horách. |
Zřícenina hradu a kláštera z doby krále Karla IV. |
Úzkokolejná parní lokálka. |
Kvalitní síť turistických tras v blízkém okolí. |
Výchozí místo na horu Hvozd (rozhlerdna, restaurace). |
OYBIN
Rekreační městečko v Žitavských horách. • Zřícenina hradu a kláštera z doby krále Karla IV. • Úzkokolejná parní lokálka. • Kvalitní síť turistických tras v blízkém okolí. • Výchozí místo na horu Hvozd (rozhlerdna, restaurace).
AKTUALIZACE: 28.2.2025
Publikováno: 16.8.2024

Rubrika: Město - obec
Region: Zahraničí - svět • Destinace: Žitavské hory
KURORT OYBIN
Lázeňská a turistická oáza v Žitavských horách.
Tentokráte čtenářům Turistického magazínu představím místo podivuhodně bohaté na atraktivní stezky vedoucí rozmanitým terénem plným skal a nádherných vyhlídek. Dalo by se říci, že je to lokalita téměř exotická. K její návštěvě ale nemusíme cestovat přes půl světadílu. Lázeňské městečko Oybin se totiž nachází v centru Žitavských hor, tedy hned za hranicí procházející hřebenem hor Lužických. Vítejte v příhraničním regionu Horní Lužice nedaleko Saského města Žitavy (Zittau).

Foto: Martin Zíka
Oybinská skála, která se podivuhodně vypíná uprostřed malebného horského údolí, byla lidmi obývána už od pravěku. Skýtala totiž přirozenou ochranu a výhledy po okolí.
Půvabné městečko Oybin se řadí k místům, které rádi navštěvují hosté ze širokého okolí kvůli odpočinku. Nejde o lázně v pravém slova smyslu, jak jsme zvyklí si představovat, ale o takzvaný „luftkurort“, tedy o místo, kam lidé přijíždějí relaxovat aktivním pohybem a příjemnými zážitky na čerstvém vzduchu.
Už samotný příjezd do Oybinu může být malým dobrodružstvím, pokud využijete úzkokolejnou parní lokálku „Zittauer Smalspurbahn“, která pod heslem „täglich mit Dampf ins Gebirge“ pravidelně pendluje mezi Žitavou, Jonsdorfem a Oybinem. Historické nádražíčko v Oybinu je atraktivně situováno pod monumentální pískovcovou skálou. Ta ční nad obcí rozkládající se uprostřed horského údolí.
Již v dávné historii stálo na oybinské skále opevněné sídlo českých pánů a později i hrad Čeňka z Mojvína (název Mojvín později zmutoval na Oybin) a Jindřicha z Lipé. V době Jana Lucemburského se Mojvín stal královským hradem, který následně podědil král Karel IV. Ten si místo oblíbil, natolik, že je začal zvelebovat jako jedno ze svých letovisek.
Dnes patří celé Žitavské hory (Zittauer Gebirge) včetně Oybina do německého Saska (kraj Görlitz), ale ve středověku patřily pod české království, stejně jako celé Žitavsko. I náš nejvýznamnější panovník Karel IV zde zanechal výraznou stopu - klášter, který je dnes nejnavštěvovanější místní památkou a atrakcí.
HRAD A KLÁŠTER OYBIN
Ačkoli v tomto článku chci upozornit zejména na zajímavosti v blízkém okolí Oybinu, nemohu vynechat zmínku o hradu. Ten je totiž, byť už jen jako zřícenina, nejen unikátní historickou památkou, ale také centrem kulturního života Žitavských hor. V letní sezóně se zde konají koncerty, výstavy a také speciální prohlídky. Podrobnosti najdete na webu burgundkloster-oybin.com (je k dispozici i v české verzi). Vstupné do hradu a bývalého kláštera činilo v roce 2024 v hlavní sezóně 8 euro pro dospělého a 3 eura pro dítě do 14 let.
PŘES OYBIN VEDE STEZKA VIA SACRA
Pokud se zajímáte o turistiku zaměřenou na poznávání církevních památek, pak byste měli vědět, že hrad a klášter Oybin je jednou ze zastávek na důležité mezinárodní trase Via Sacra. Ta v délce 550 km propojuje významné církevní stavby v Euroregionu Neisse - Nisa - Nysa. Stezka Via Sacra mapuje dvacítku památek středověké kultury a duchovního života (devět německých, tři polské a osm českých). Je na ní například i slavná rumburská Loreta, klášter v Broumově, chrám v Hejnicích či malebný klášter v Ostritz.
TURISTICKÉ TRASY KOLEM OYBINU
Blízké okolí Oybinu je protkáno pestrobarevnou sítí turistických tras různé náročnosti, které vás zavedou na opravdu zajímavá místa. Při plánování výletu je třeba zohlednit fyzickou zdatnost, protože převýšení do jakéhokoli směru je celkem výrazné. Můžete však absolvovat i lehkou okružní procházku po zelené trase Talringweg. Naopak opravdu vydatná túra vede přes horu Hvozd, což je jeden ze sedmistovkových vrcholů Lužických hor.
CHCETE VIDĚT CO NEJVÍCE? - TRASA KOLEM OYBINU
Pokud chcete poznat z krás a zajímavostí v okolí Oybinu během jednoho dne co nejvíce, doporučuji následující cca 14 km trasu, přičemž je ale třeba počítat s absolvováním cca půlkilometrového převýšení. Z nádraží Oybin se vydáte po žluté turistické trase směrem na Hain. U hraničního přechodu odbočíte k vyhlídce Johanisstein (Jánské kameny) přičemž je možné si projít stejnojmennou naučnou stezku. Ta vede souběžně se zelenou turistickou trasou, kterou je možno použít jako nábližku k rozcestí Březová cesta, kde se napojíte na červenou dálkovou magistrálu E3 směřující na Hvozd.
Na Hvozdu (Hochwald - 749 m n. m.) doporučuji navštívit vyhlídkovou plošinu u turistické chaty na vrcholu, z níž jsou jedinečné výhledy na velkou část Lužických hor a vrcholy Ralské pahorkatiny. Za dobré viditelnosti je dokonce vidět Ještědský hřbet, Bezděz, Jizerské hory i Krkonoše.
Z Hvozdu vede lesní stezka na rozcestí u hraničního přechodu Kammloch, a poté sejdete po silnici (cca 500 m) k unikátním červenorůžovým skalám s útvarem Kelchstein (odpočívadlo). Odtud pak sejdete k rozcestí se žlutou trasou a po ní pak vystoupíte k velmi působivé skalní soutěsce Felsengasse, na které je několik krásných vyhlídek na Oybin, Hvozd a Luž. Pokud si do batohu přibalíte jistící set, můžete vyzkoušet ferratu obtížnosti „C“ nazvanou Alpiner Grad.
Po žluté turistické trase pak budete pokračovat dále k vyhlídce Töpfer, přičemž si dejte pozor, abyste neminuli nádhernou skalní věž Scharfenstein, jejíž vrchol je zpřístupněn pomocí schůdků a žebříků. Jako bonus si ještě můžete dát vyhlídku Böhmische Aussicht (Výhled do Čech). Na Töpferu (česky hrnčíř) je kromě dvou skvělých vyhlídek na Horní Lužici též turistická chata a bufet s občerstvením.
Z Töpferu je pak možné sejít zpět do Oybinu rychle po červené trase nebo je se dá ještě absolvovat sestup kolem skal do údolí k vlakové zastávce Teufelsmühle, případně se modrou údolní stezkou navrátit zpět do Oybinu. Pokud budete mít štěstí, můžete si cestu dolů do údolí zpříjemnit svezením autovláčkem, kterému se říká Oybiner Gebirgsexpres. Od května do října jezdí každou hodinu od 10.45 do 16.45 hodin.
Související články:
DAMPFBAHN LEHRPFADKELCHSTEIN A KELCHSTEINWÄCHTER
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO
HVOZD - LUŽ - WEBERBERG
ŽITAVSKÉ HORY
VYHLÍDKA TÖPFER V ŽITAVSKÝCH HORÁCH
VYHLÍDKA SCHARFENSTEIN
SASKO - ZEMĚ NĚMECKÉ ŽELEZNIČNÍ TRADICE
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 16.08.2024
Nádhera. Hned by se tam vydala. :-)