
O ČEM PÍŠE:
ŽITAVSKÉ HORY - ZITTAUER GEBIRGE
Rekreační oblast na německé straně Lužických hor |
Vyhledávaná lokalita s kvalitní sítí turistických cest a cyklotras |
Nejvyšší vrchol: Luž 793 m n. m. (rozhledna) |
Vzdušné lázně (luftkurort) Oybin, Jonsdorf, Lückendorf a Waltersdorf |
Jonsdorfské skalní město (ferata) |
Hrad a klášter Oybin |
Mnoho atraktivních vyhlídek (Töpfer, Scharfenstein, Böhmische Aussicht, atd.) |
Žitavská úzkorozchodná dráha (parní provoz) |
Aquapark Olbersdorf |
Lokalita: Žitava (Zittau) |
Destinace: Lužické hory |
ŽITAVSKÉ HORY - ZITTAUER GEBIRGE
Rekreační oblast na německé straně Lužických hor • Vyhledávaná lokalita s kvalitní sítí turistických cest a cyklotras • Nejvyšší vrchol: Luž 793 m n. m. (rozhledna) • Vzdušné lázně (luftkurort) Oybin, Jonsdorf, Lückendorf a Waltersdorf • Jonsdorfské skalní město (ferata) • Hrad a klášter Oybin • Mnoho atraktivních vyhlídek (Töpfer, Scharfenstein, Böhmische Aussicht, atd.) • Žitavská úzkorozchodná dráha (parní provoz) • Aquapark Olbersdorf • Lokalita: Žitava (Zittau) • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 24.1.2025
Publikováno: 26.6.2023


Rubrika: Reportáž z akce / Hory - vrcholy
Region: Zahraničí - svět • Destinace: Žitavské hory
ŽITAVSKÉ HORY
Letní výprava turistů z Krupky za hranice... všedních dní.
Když se mne kamarádky z Klubu českých turistů v Krupce ptaly, jestli bych jim při vhodné příležitosti neukázal skrytá zákoutí Žitavských hor, rád jsem souhlasil. Jako obyvatel města Varnsdorfu se totiž do těchto končin často vydávám. Objevuji přitom místa, která jsou českým turistům málo známá, přestože svou atraktivitou mohou směle konkurovat excelentním lokalitám Českého Švýcarska. Žitavské hory jsou zdrojem nevšedních zážitků. A opravdu za hranicí.

Foto: Martin Zíka
Pohled na obec Kurort Oybin z vyhlídky Scharfenstein. Z druhé strany mohutné hory stojí hrad s klášterem, který nechal postavit český král Karel IV. Špičatá hora na horizontu je Luž, nejvyšší hora Lužických hor.
Z původně plánovaného vandru se nakonec vyklubal autobusový zájezd s plně obsazenou kapacitou a velmi pestrým složením výpravy, takže bylo nutné účastníky rozdělit do dvou skupin. A to nejlépe tak, aby byla spokojena jak skupina tzv. nudistů (tedy těch, co se nudí při čekání na túristy) a výkonnostních chodců, kteří budou určitě chtít vidět co nejvíce navzdory členitému terénu. Což Žitavské hory skvěle umožňují. Není totiž náhodou, že tento jihovýchodní cíp Saska na pomezí Čech, Německa a Polska se v posledních letech stal vyhlášenou rekreační a lázeňskou lokalitou s hustou sítí turistických tras a skvělou nabídkou služeb. Vše samozřejmě za německé ceny, s čímž je třeba počítat.
KURORTY A LUFTKURORTY NEBOLI LÁŽNĚ VZDUŠNÉ
Do Žitavských hor (německy Zittauer Gebirge) přijíždějí ponejvíce hosté z východního Německa. Lázeňské obce Jonsdorf, Oybin, Waltersdorf a Lückendorf pro ně mají připravenu celoroční nabídku turistiky, wellness a zážitků, k čemuž patří i kvalitní dopravní servis spočívající v pravidelných autobusových linkách doplněných horskými autovláčky a Žitavskou úzkorozchodnou dráhou, po které pravidelně jezdí turistické parní vlaky. Správním centrem celé oblasti je město Žitava (Zittau) s krásným historickým centrem a taktéž s nabídkou kvalitních služeb.
JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO
Díky našemu autobusu jsme mohli v oblasti Žitavských hor, které jsou v podstatě severní stranou hor Lužických, snadno vyzobat třešničky na dortu. První zastávka byla u jezírka Gondelteich (Loďkový rybník) v Jonsdorfu, odkud jsme vyrazili na prohlídku jonsdorského skalního města (Jonsdorfer Felsenstadt). Je to nevelká, nicméně velmi zajímavá lokalita tvořená členitými skalami z prokřemenělého pískovce. Vysoká kvalita kamene byla příčinou toho, že se zde již od konce 16. století lámaly bloky určené pro výrobu mlýnských kamenů poptávaných v širokém okolí. Díky tomu zde vzniklo několik lomů. Do některých jsme měli možnost nahlédnout. Specialitkou jonsdorfského skalního města v žitavských horách je výskyt velmi zdařilých útvarů s názvy Čajová konvička, Jezevčík, Nosorožec, Lev a další.
HVOZD ROZDĚLUJE HORY NA ŽITAVSKÉ A LUŽICKÉ
Z Jonsdorfu se celá naše výprava přesunula do obce Hain, což je hlavní výchozí bod, odkud se vydávají turisté z německé strany na vrchol Hvozdu (749 m n. m.). Skupina „nudistů“ byla vyslána busem do Oybina k absolvování individuálního programu, ostatní se vypravili vzhůru k vrcholu. Na němž stojí rozhledna a vyhlídková horská restaurace, odkud je za dobrého počasí vidět téměř celá oblast Horní Lužice, velká část Lužických hor i Ralské pahorkatiny. V podstatě je to tak, že co je od Hvozdu na sever, to jsou hory Žitavské, zatímco jižním směrem jsou hory Lužické. Když se zadaří, je možné z Hvozdu spatřit nejen Ještědský hřbet, ale i Jizerské hory a Krkonoše. Z české strany se na hraniční horu Hvozd chodí z Krompachu, kam jezdí autobusy z Nového Boru a ze Cvikova.
SKALNÍMI ULIČKAMI ŽITAVSKÝCH HOR
Dalším cílem naší skupiny bylo dát si pivo u rozhledny a pak s nabitými ionty vyrazit na přechod k excelentní vyhlídce Töpfer (Hrnčíř). Nejprve však k turistickému hraničnímu přechodu Kammloch a pak žlutou trasou přes Große a Kleine Felsengasse (Velká a malá skalní ulička). To jsou nesmírně zajímavé vrcholové skalní soutěsky s dalšími parádními vyhlídkami, z nichž nejpůsobivější je Scharfentein (Ostrý kámen). Z něj je vidět celé oybinské údolí s charakteristickou skálou, na které stojí klášter a hrad. Dále pak vrcholy Luž, Hvozd a mnohé další. Na druhé straně se pěkně rýsuje Hrádek nad Nisou, Jizerky i nechvalně známý polský důl Turów.
TÖPFER JE TOP I FÉR
Vyhlídku Töpfer osobně považuji za jednu z nejhezčích v Lužických i Žitavských horách. Je zde turistická restaurace s bufetem (pivko za čtyři a půl éčka), ale hlavně členitá skalka, na kterou se leze pohodlně po točitém schodišti. Z jejího vrcholu se otevírá široký pohled na celou Horní Lužici s jezerem Olbersdorfer See, což je zatopený hnědouhelný důl s volně přístupnou pláží a herními prvky pro děti. Vedle jezera je hned město Žitava, správní středisko celé oblasti. Zakladatelem města byl prý český král Přemysl Otakar II. Po sestupu do Oybina, kde jsme měli zaparkovaný autobus se skupinou „nudistů“, jsme na závěr výpravy zamířili právě tam. Jak jsme ale záhy zjistili, naši „nudisté“ se vůbec nenudili, protože absolvovali prohlídku hradu Oybin, z čehož byli vyšťaveni, ale i nadšení.
ČEŠTÍ TURISTÉ V KDYSI ČESKÉ ŽITAVĚ
Opustili jsme tedy Žitavské hory a vydali se uličkami města Žitavy (Zittau). Nejprve jsme prošli část unikátního městského parku vybudovaného kolem historického jádra města v místě zrušených hradeb. Detailně jsme si prohlédli proslulé květinové hodiny (prý z 4.000 rostlin) se zvonkohrou, kterou tvoří 21 zvonů z míšeňského porcelánu. Dorazili jsme právě včas, abychom si vyslechli jednu ze skladeb. Zvonkohra hraje vždy v celou hodinu. Další zastávku jsme měli v parčíku u fontány Schleifermännchenbrunnen, což by se dalo volně přeložit jako „Brusičská fontána“. Panáček poháněný vodním paprskem brousící cosi je jedním ze symbolů města Žitavy, jenž nesmí chybět na žádném prospektu. Na závěr jsme prozkoumali malebná žitavská náměstí s umělecky i historicky hodnotnými kašnami a k večeru jsme vyrazili zpátky směrem k českým polím neoraným.
Ještě jsme měli možnost naposled z autobusu zamávat Žitavským a Lužickým horám s vědomím, že jsme viděli asi tak 10% z toho, co zajímavého turistům nabízejí. A to je pádný důvod se sem zanedlouho vrátit. Vy, milí čtenáři, to můžete zkusit také.
Související články:
DAMPFBAHN LEHRPFADKELCHSTEIN A KELCHSTEINWÄCHTER
KURORT OYBIN
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
JONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO
HVOZD - LUŽ - WEBERBERG
HRAD TOLŠTEJN - STRÁŽCE LUŽICKÝCH HOR
VYHLÍDKA TÖPFER V ŽITAVSKÝCH HORÁCH
VYHLÍDKA SCHARFENSTEIN
LUŽICKÉ HORY V ÚSTECKÉM KRAJI
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 07.08.2023
Výlet to byl moc pěkný a protože jsme nestihli všechno, co se tu dá vidět, už plánujeme další výpravu. KČT Krupka
Komentováno: 28.10.2023
To je paráda, to vypadá jako nějaká pohádka!