AKTUALIZACE: 5.3.2025
Publikováno: 22.7.2024

Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Zahraničí - svět • Destinace: Žitavské hory
KELCHSTEIN A KELCHSTEINWÄCHTER
Turistické zastavení u kalicha v Žitavských horách.
Blízké okolí proslulého lázeňského městečka Kurort Oybin v Žitavských horách (Zittauer Gebirge) by se bez nadsázky dalo nazvat turistickým rájem. Oplývá nejen zajímavými památkami, ale zejména podivuhodnými skalními útvary, z nichž některé jsou zpřístupněny jako úchvatné vyhlídky. Najde se tu i několik jištěných cest, takzvaných ferrat. Prubířským kamenem pro lezce je skalka zvaná Kelchstein.

Foto: Martin Zíka
Osamocená skála ve tvaru kalicha vpravo je Kelchstein. Skupina skal vlevo jsou pak její strážci.
Pískovcový kalich nacházející se ve skupině do červena zbarvených skal stojí půldruhého kilometru jižním směrem od centra Oybinu na zelené turistické trase vedoucí z Žitavy na horu Hvozd. Nápadně připomíná číši naplněnou červeným vínem. Díky svému ze všech stran převislému tvaru dlouho odolával pokusům lezců, kteří jej bez technických pomůcek poprvé zdolali až v roce 1946. V současné době je na Kelchstein vyznačeno pět lezeckých cest s obtížností VII a VIII UIAA.
Protože skalní hřib Kelchstein je díky svému tvaru a barvě přitažlivý i pro normální návštěvníky bez lezecké výstroje, je u něj zřízeno příjemné odpočívadlo s informačním panelem, který vysvětluje přírodní procesy zvětrávání pískovcových skal. Zbarvení (podobné je i u sousedních skal nazvaných Strážci Kalicha) přechází od růžové až po sytě červenou barvu. Je způsobeno obsahem oxidhydroxidů železa.
Místo je dobře přístupné i na kole či autem, protože se nachází hned u silnice Kammstraße z Oybinu do Lückendorfu. V blízkosti též prochází dálková evropská trasa E3 a tzv. Hřebenovka.
VÝLET NA KELCHSTEIN A DÁL
Skvělý výlet k této přírodní památce můžete začít už v Žitavě, odkud do Oybinu pravidelně jezdí parní úzkokolejka (Zittauer Schmalspurbahn). Zážitkem je posezení ve speciálně upraveném vyhlídkovém vagóně bez střechy. V Oybině si můžete prohlédnout zbytky proslulého hradu a kláštera a potom vyrazíte po zelené trase přímo od nádraží vzhůru do Žitavských hor ke Kalichovému kameni. Dál se pak nabízejí nejméně dvě zajímavé alternativy, kudy ve výletu pokračovat.
Za dobré viditelnosti doporučuji vydat se k blízkému hraničnímu přechodu Kammloch, odkud je to jen něco přes kilometr (ale prudce do kopce) na jeden z nejvyšších vrcholů Lužických hor jménem Hvozd (749 m n. m.). Na něm stojí rozhledna Hochwald a kousek od ní je horská chata s restaurací s vyhlídkovou plošinou (vynikající rozhled po Lužických horách). Z Hvozdu se pak dá po turistických trasách sejít na Jánské kameny (naučná stezka) a přes hraniční přechod u Staré Lipské cesty se můžete obloukem vrátit do Oybinu.
Druhou neméně zajímavou variantou je vrátit se kousek od Kelchsteinu na rozcestí se žlutou trasou a po ní se vydat podivuhodnou soutěskou Felsengasse k nádherným vyhlídkám Scharfenstein a Töpfer. Zpět do Oyibinu se pak dá sestoupit po červeně značené lesní cestě, kudy v letní sezóně jezdí turistický autovláček, takže si návrat můžete zpestřit či usnadnit i tímto způsobem.
Dostupnost po značených trasách:

Ke skalnímu útvaru Kelchstein vede zelená turistická trasa od nádraží v Oybinu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KURORT OYBINJONSDORFSKÉ SKALNÍ MĚSTO
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
SASKO - ZEMĚ NĚMECKÉ ŽELEZNIČNÍ TRADICE
HVOZD - LUŽ - WEBERBERG
ŽITAVSKÉ HORY
VYHLÍDKA TÖPFER V ŽITAVSKÝCH HORÁCH
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: