O ČEM PÍŠE:
SKLÁŘSKÉ SLAVNOSTI V CHŘIBSKÉ
Akce připomínající tradici řemeslné sklářské výroby v Chřibské sahající do roku 1414. |
Ukázky práce se sklem. |
Dílničky pro děti. |
Výstava historických fotografií. |
Výstava exponátů z hutního skla |
Koná se na konci prázdnin. |
Lokalita: Chřibská |
Destinace: Lužické hory |
SKLÁŘSKÉ SLAVNOSTI V CHŘIBSKÉ
Akce připomínající tradici řemeslné sklářské výroby v Chřibské sahající do roku 1414. • Ukázky práce se sklem. • Dílničky pro děti. • Výstava historických fotografií. • Výstava exponátů z hutního skla • Koná se na konci prázdnin. • Lokalita: Chřibská • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 30.8.2024
Publikováno: 02.9.2023
Rubrika: Pozvánka na akci / Zajímavá událost
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
SKLÁŘSKÉ SLAVNOSTI V CHŘIBSKÉ
Slavná sklářská tradice v Lužických horách se opět probouzí.
V našem Turistickém magazínu se rádi věnujeme veřejným akcím, které přesahují rámec obecné zábavy tím, že nějakým způsobem navazují na tradice svého regionu a mají tudíž hlubší společenský význam. Mezi takové události nepochybně patří Sklářské slavnosti v Chřibské. V tomto případě nejde o tradici ledajakou, sahá totiž až do roku 1414!
Foto: Martin Zíka
Pozorovat zkušené sklářské mistry při práci je opravdový zážitek. Právě takovou možnost mají účastníci Sklářských slavností v Chřibské na Děčínsku.
V roce 2008 vyhasly pece sklářské huti v Horní Chřibské, která byla v provozu téměř 600 let. Byla tudíž nejstarší kontinuálně provozovanou sklárnou. Nezastavily ji ani dvě světové války, ale až novodobá privatizace. Tím, že v době ekonomické a energetické krize zůstal tento unikátní provoz bez podpory, byl promarněn obrovský potenciál spočívající zejména ve významu pro cestovní ruch. Nehledě na to, že šlo o jedinou historickou sklárnu v Lužických horách na území okresu Děčín v Ústeckém kraji.
Pro celou Chřibskou to byla velká rána, zejména pak pro místní skláře zabývající se uměleckou řemeslnou výrobou. Vždyť právě v roce 2008 zakoupilo město Chřibská starou faru v centru obce, ve které mělo být zřízeno sklářské muzeum se sklářskou pecí, což by v kontextu s provozuschopnou řemeslnou sklárnou mohlo mít velký význam pro celý region. Město Chřibská se totiž nachází na rozhraní dvou atraktivních turistických oblastí - Lužických hor a Českého Švýcarska. Je také důležitou dopravní křižovatkou mezi těmito regiony. O turistické návštěvníky zde tudíž není nouze.
Jak šel čas, uskutečnilo se několik pokusů o obnovu zmíněného sklářského provozu, což se sice zatím nepodařilo, nicméně z iniciativy místních nadšenců se v roce 2022 uskutečnil první ročník tzv. sklářských slavností. Původně mělo jít o nostalgickou vzpomínku, ale protože akce měla u veřejnosti úspěch, začaly se Sklářské slavnosti v Chřibské konat pravidelně i s kulturním programem.
SKLÁŘSKÉ SLAVNOSTI 2024 - 31. 8. 2024
Sklářské slavnosti v Chřibské začínají v 11 hodin v areálu fary a kostela svatého Jiří, což je hned vedle náměstí. Část doprovodného programu proběhne také na radnici.
Na faře po celý den probíhají ukázky sklářského řemesla. Mistři skláři za pomoci mobilní plynové pece předvádějí divákům tavení, tvarování a foukání skla, což si mohou pod odborným dozorem vyzkoušet i zájemci z publika. V rukodělných dílničkách si děti vyrábějí náramky ze skleněných korálů nebo tvoří pěkné dekorativní předměty. Před farou je umístěna výstava fotografií z původní sklářské huti.
Zajímavý je i doprovodný program Sklářských slavností. Do 16 hodin bude otevřena věž kostela, ze které si návštěvníci mohou prohlédnout centrum Chřibské z ptačí perspektivy. Ve 14 hodin začíná na sálu radnice přednáška Mgr. Aleny Sellnerové o počátcích sklářského průmyslu v Chřibské. V 18 hodin začíná v kostele svatého Jiří citerový koncert Michala Müllera. V průběhu dne je na radnici výstava sklářských výrobků z huti v Horní Chřibské.
- - - - - - - - - -
Smyslem Sklářských slavností není jen pobavit veřejnost a zavzpomínat na staré dobré skleněné časy, ale přinejmenším přivést k životu myšlenku malé muzejní huti na faře. Ti odvážnější fanoušci starého sklářského řemesla nadále sní o obnově provozu v Horní Chřibské. Ačkoli se proslýchá, že věc je na dobré cestě, aktuálně se tomu do cesty staví dramatický nárůst cen energií i surovin.
Každopádně je smutným faktem, že zkušených řemeslných sklářů, kteří by se mohli na obnovení provozu sklářské huti v Chřibské podílet, postupem času ubývá. Je tudíž nejvyšší čas předat řemeslné know-how nástupcům a zabývat se otázkou, zda by se na podporu tohoto projektu nenašly prostředky z evropských fondů. Než se však něco takového podaří, je skvělé, že se slavná tradice začala udržovat, byť zatím jen na jediný den v roce, a to právě v podobě Sklářské slavnosti v Chřibské.
POUTNÍ MÍSTO V CHŘIBSKÉ
Též celý areál kostela svatého Jiří ve Chřibské prochází postupnou obnovou. Peněz se zatím moc nedostává a tak i nová tradice Sklářských slavností přispívá k tomu, aby se toto pěkné poutní místo více zviditelnilo. Kostel je v den slavností otevřen, navštívit je možné i věž a prohlédnout si zvony.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: