O ČEM PÍŠE:
CHŘIBSKÉ VODOPÁDY
Dva skalní převisy, přes které padá voda z výšky 2 m |
V zimě zajímavá ledová výzdoba |
Pískovcové údolí u obce Chřibská |
Dostupné po žluté trase |
Výchozí místo: Chřibská náměstí |
Destinace: Lužické hory |
CHŘIBSKÉ VODOPÁDY
Dva skalní převisy, přes které padá voda z výšky 2 m • V zimě zajímavá ledová výzdoba • Pískovcové údolí u obce Chřibská • Dostupné po žluté trase • Výchozí místo: Chřibská náměstí • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 6.11.2023
Publikováno: 16.3.2020
Rubrika: Turistická trasa
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
VÝLET NA CHŘIBSKÉ VODOPÁDY
Po žluté značce za vodami východní části Lužických hor
Údolní městečko Chřibská na Děčínsku se nachází na rozhraní Lužických hor a Českého Švýcarska. Vody z okolních kopců se zde stékají ze všech stran, aby dále pokračovaly údolím malebné říčky Chřibské Kamenice do oblasti Labských pískovců. Náměstím v Chřibské prochází žlutá turistická značka směřující k zajímavým místům, která souvisejí právě s vodním živlem. Nejprve se vydáme k Chřibským vodopádům.
Foto: Martin Zíka
Chřibské vodopády jsou nejzajímavější brzy na jaře, když se tudy valí voda z okolních pastvin. Navštívit je můžete ale třeba v době konání Pohádkového lesa, kdy je u vodopádů jedno ze zastavení na trase.
Zmíněná 9 km dlouhá žlutá trasa vede z Chřibské úbočím hory Plešivec k železniční stanici Chřibská a pokračuje dobře udržovanou lesní cestou (Dlouhá míle) k turistické odbočce k vrcholu Malého Stožce a dále k železniční stanici Jedlová. Sympatickým rysem tohoto výletu je, že se na obou jeho koncích (a v letní sezóně i uprostřed) nacházejí restaurační zařízení, kde lze dobře relaxovat.
MUZEUM TADEÁŠE HAENKEHO V CHŘIBSKÉ
Doprava do Chřibské je snadná, protože se tu potkávají autobusy DÚK z celého regionu. Přímo naproti zastávkám stojí velký žlutý dům, přírodovědné muzeum slavného rodáka Tadeáše Haenkeho. To bývá otevřeno o víkendech od května do září (od 13 do 17 hodin). Výlet tedy můžete začít (nebo skončit) právě tady.
OSTROSTŘELCI SI V CHŘIBSKÉ POSTAVILI NEJVYŠŠÍ TERČ
Cestou k vodopádům narazíte na zajímavou kamennou stavbu připomínající zříceninu středověkého hradu. Není to sice hrad, ale s obranou obce její účel v minulosti skutečně úzce souvisel. Jedná se totiž o torzo speciálního střeleckého terče, ve své době nejvyššího v severních Čechách, na které se domobrana cvičila ve střelbě z kuší i palných zbraní. Původně se tak dělo kvůli ochraně životů a majetku, později i pro zábavu. Střelecké bratrstvo v Chřibské působilo již od roku 1556.
K VODOPÁDŮM VEDE ŽLUTÁ ODBOČKA
Z hlavní žluté trasy se k vodopádům odbočuje, dobře vás povede místní navigace. Trasa se stáčí do údolí malebného lesního potůčku, podél něhož pokračuje až k místu, kde se nacházejí dva velké pískovcové skalní stupně. Z nich po deštích a v době tání sněhu padají vody přes převisy a vytvářejí nevelké, ale pěkné vodopády. Výlet k Chřibským vodopádům je tedy nejlépe podniknout začátkem jara, kdy se k nim stahuje voda z okolních pastvin.
VZHŮRU NA MALÝ SEMERINK
Od Chřibských vodopádů vede pěkná stezka se schodištěm a zábradlím, takže si tuto přírodní zajímavost můžete prohlédnout ze všech stran. Když se ocitnete nahoře, dozvíte se z rozcestníku, že se můžete vydat lesní cestou zpět do Chřibské nebo přes les neznačenou stezkou k nádraží (ta se později napojuje na žlutou turistickou trasu). Nádraží v Chřibské se kvůli neobvyklé poloze v horském sedle říká Malý Semerink (Semmering je alpský průsmyk s horskou železnicí). V letní turistické sezóně zde bývá otevřena hospůdka s příznačným názvem Relax.
PO RELAXU VÝSTUP NA MALÝ STOŽEC
Na železničním přejezdu za nádražím si všimněte malé zajímavosti. Je odtud pěkný výhled na Jedlovou horu s nejvýchodnější rozhlednou Ústeckého kraje. I k té se můžete později vydat, ale naším hlavním cílem je vrchol Malého Stožce. Proč? Vypravili jsme se přeci za vodami Lužických hor a právě pod Malým Stožcem je místo, kde se tyto vody stékají do vodárenské nádrže zásobující kvalitní pitnou vodou velkou část Šluknovského výběžku. Právě ze Stožce budeme mít na přehradu parádní výhled. A nejen na ni. Bude-li počasí přát, pak uvidíme na východní straně obrysy Českého Švýcarska, na straně opačné pak velkou část Lužických hor.
VYTRVALCI DAJÍ JEDLOVOU
Z Malého Stožce nás čeká Dlouhá míle k rozcestí u Tolštejnské cesty. Odtud lze podniknout výstup na Jedlovou nebo na blízkou zříceninu hradu Tolštejn. Pokud vám ale energie dochází, pak pokračujte po žluté značce až k hospodě na jedlovském železničním nádraží. Restaurace je vyhlášena dobrým pivem i chutnou krmí solidního výběru.
NA STOŽECKÉ SEDLO S ADRENALINOVÝM ZÁŽITKEM
Žlutá trasa sice pokračuje dál až na Stožecké sedlo (alias Šébr), ale v této části je bohužel velmi nepříjemný úsek vedoucí podél svodidel frekventované silnice. Ústecký kraj již dlouhá léta slibuje vybavit toto místo turistickým přechodem, který by situaci řešil, ten ale zůstává zatím jen v plánech. Přitom právě Stožecké sedlo je nejdůležitější turistickou spojnicí mezi Libereckým a Ústeckým krajem, tedy mezi Lužickými horami a Českým Švýcarskem.
Dostupnost po značených trasách:
Celá trasa výletu je vedena po žluté trase. Celková délka z Chřibské na žst. Jedlová je 9 - 10 kilometrů.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.02.2021
Ke konci zimy se na tomto místě vytvářejí také pěkné ledouchy. Je to moc pěkná procházka.
Komentováno: 16.03.2023
Pěkné místečko, jen by to chtělo lépe vyznačit napojení na trasu k železniční stanici Chřibská. M.