O ČEM PÍŠE:
ROZHLEDNA JEDLOVÁ
Postavena: r. 1891 |
Nadm. výška: 774 m n. m. |
Výška rozhledny: 23 m |
Rozhled kruhový, výborný |
Vstupné 40 Kč |
Výletní restaurace |
Pomník Friedricha Schillera |
Sportovní areál |
Destinace: Lužické hory |
ROZHLEDNA JEDLOVÁ
Postavena: r. 1891 • Nadm. výška: 774 m n. m. • Výška rozhledny: 23 m • Rozhled kruhový, výborný • Vstupné 40 Kč • Výletní restaurace • Pomník Friedricha Schillera • Sportovní areál • Destinace: Lužické hory
AKTUALIZACE: 22.6.2024
Publikováno: 16.9.2019
Rubrika: Rozhledna - vyhlídka
Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
Vypravte se na nejvýchodnější rozhlednu Ústeckého kraje.
Jedlová je nejkrásnější rozhledna Lužických hor. Od otevření v roce 1891 je její osud úzce spjat s turistickým životem okolního regionu. Zažila období velké slávy za časů knížete Ferdinanda Kinského, ale také musela čelit chátrání, kdy byla po odsunu německého obyvatelstva stranou pozornosti a zanedbávána, což mohlo vést téměř k jejímu zničení.
Foto: Martin Zíka
Charakteristický záběr rozhledny s restaurací na Jedlové hoře najdete téměř v každém turistickém katalogu Lužických hor. Dnes už se nechce věřit tomu, že před dvaceti lety byl objekt horského hotýlku v rozvalinách.
Webový portál věnovaný Lužickým horám uvádí, že první turistickou stezku na horu Jedlová vyznačili členové jiřetínské sekce Horského spolku pro nejsevernější Čechy již roku 1887 a čtyři roky na to již vrchol Jedlové hory zdobila výstavní kamenná rozhledna (slavnostní otevření 14. 9. 1891). Postavena byla převážně z místního znělce, zdobné prvky z červených pálených cihel. Ochoz vyhlídkové plošiny je ve výšce 23 metrů, což je dostatečná výška, aby okolní stromy nezakrývaly jedinečný kruhový výhled. Stavební styl válcovité rozhledny s cimbuřím nezaměnitelný.
CO UVIDÍME Z ROZHLEDNY NA JEDLOVÉ
Vstup na rozhlednu je zpoplatněn. Návštěvníci ve věku od 6 do 99 let si mohou zakoupit vstupenku s žetonem do vstupního turniketu v restauraci. Na vstupence je vytištěna v českém a německém jazyce informace o Jedlové hoře a rozhledně samotné. Na druhé straně vstupenky je rozhledový terč podle kterého můžete dobře identifikovat blízké i vzdálené vrcholy. Za opravdu dobré viditelnosti je možné z Jedlové spatřit vrchol Sněžky v Krkonoších, Milešovku v Českém středohoří, Kozákov v Českém ráji nebo Smrk v Jizerských horách. Z toho patrno, že rozhledna Jedlová je oblíbeným cílem krajinářských fotografů.
VÝLETNÍ HOSTINEC
Spolu s rozhlednou byl na Jedlové hoře postaven výletní horský hostinec, který nechal na své náklady postavit kníže Ferdinand Kinský. 10 pokojů a turistická noclehárna byly hojně využívány až do druhé světové války. Po válce však zůstala rozhledna s hostincem opuštěna. Bez údržby obě stavby postupně chátraly. Po převratu se podařilo rozhlednu zachránit. K jejímu slavnostnímu znovuotevření došlo 3. července 1993. Také budova hostince se dočkala zprovoznění dva roky na to, a od té doby slouží opět turistické veřejnosti. Je možné se zde ubytovat za rozumnou cenu. Stylová restaurace je v provozu celoročně. Točí se zde regionální pivo a v letní sezóně si můžete pochutnat třeba na dobrém borůvkovém koláči.
JEDLOVÁ - PROGRAM NA TÝDENNÍ DOVOLENOU
Rozhledna na Jedlové hoře je skvělý turistický cíl. Blízké okolí nabízí mnoho příležitostí k celodenním výletům do Lužických a Žitavských hor nebo do blízkého Českého Švýcarska. K návštěvě samozřejmě láká hrad Tolštejn a městečko Jiřetín pod Jedlovou s nejkrásnější křížovou cestou v Ústeckém kraji. Jeden den lze věnovat průzkumu historických pamětihodností souvisejících s místní těžbou stříbra, což jsou například štola sv. Jana Evangelisty, hornické muzeum v Jiřetíně či naučná stezka „Údolí Milířky“ (tuto lze spojit s výstupem na Luž - nejvyšší vrchol Lužických hor). Velmi pěkný pěší okruh je z Jedlové po červené trase E3 přes Lesnou na Kozí hřbet a dále modrou hřebenovkou na Pětikostelní kámen a po turistických stezkách na Konopáč a Malý Stožec (přičemž doporučuji návštěvu oblíbené turistické hospody na železniční stanici Jedlová).
NA JEDLOVÉ SE MŮŽETE I TROCHU VYŘÁDIT
Když dostanete chuť na dobrodružnou kratochvíli, lze vyzkoušet nabídku adrenalinového parku Jedlová. Nabízí se jízda na terénních kárách, obří houpačka nebo lanový park. Přímo k rozhledně vede také lyžařský vlek. Poslední roky jsou bohužel skoupé na sněhovou nadílku. Ale když se vydaří a napadne, pak určitě stojí za to vzít vyrazit sem na běžkách, neboť v okolí Jedlové bývá množství dobře prošlápnutých stop.
TITUL NEJVÝCHODNĚJŠÍ ROZHLEDNA MÁ ZATÍM JEDLOVÁ
Vezmeme-li v potaz aktuální správní členění, pak rozhledna Jedlová je momentálně nejvýchodnější rozhlednou v Ústeckém kraji. Už několik let ale zastupitelé města Varnsdorf diskutují o obnově rozhledny na varnsdorfském Špičáku a k tomuto záměru již existuje architektonická studie. Pakliže by se podařilo ji uskutečnit, převzala by titul „nejvýchodnější“ právě rozhledna na Špičáku. Té se budeme věnovat v jiném článku.
Dostupnost po značených trasách:
Na vrchol Jedlové hory vede dálková mezinárodní trasa E3 v tomto úseku od železniční stanice Jedlová.
Pod Jedlovou horou je možné se napojit na zelenou trasu E10 vedoucí v tomto úseku od Nové huti, přes žst. Jedlová do Jiřetína pod Jedlovou a dále do Varnsdorfu.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
LUŽICKÉ HORY V ÚSTECKÉM KRAJINÁDRAŽÍ JEDLOVÁ
VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
MALÝ STOŽEC - OZDOBA LUŽICKÝCH HOR
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
PŘES KONOPÁČ NA ŠÉBR
ŠTOLA SVATÉHO JANA EVANGELISTY V JIŘETÍNĚ
POJĎTE S NÁMI ZDOLAT LUŽICKÉ SEDMISTOVKY
ROZHLEDNA TANEČNICE
HRAD TOLŠTEJN - STRÁŽCE LUŽICKÝCH HOR
DOVOLENÁ V ÚSTECKÉM KRAJI PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍ
VARNSDORFSKÝ ŠPIČÁK OPĚT ČEKÁ NA ROZHLEDNU
HORNICKÁ NAUČNÁ STEZKA „ÚDOLÍ MILÍŘKY“
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 18.09.2019
Ještě bych doplnil, že z Jedlové je z těch zajímavějších kopců a rozhleden vidět také Bezděz, Klíč, Milešovka, Buková hora, Zlatý vrch, Studenec, Dýmník, Vlčí hora a v Sasku třeba Lilienstein, Breiteberg a Kottmar. J. Zoser