AKTUALIZACE: 12.10.2024
Publikováno: 24.11.2021
Rubrika: Přírodní zajímavost
Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory
PŘÍRODNÍ PAMÁTKA NOLDENTEICH
Masožravé rostliny najdeme i v Lužických horách u České Kamenice
Při modré turistické trase vedoucí na pomezí chráněných krajinných oblastí Labské pískovce a Lužické hory se zhruba v polovině trasy mezi Českou Kamenicí a Lískou nalézá místo zvané Noldenteich. Jedná se o rybníček s rašeliništěm v němž nalezlo útočiště mnoho zajímavých rostlinných i živočišných druhů. Proto je od roku 2003 chráněn jako přírodní památka.
Foto: Martin Zíka
Přírodní památka Noldenteich se nachází u modré turistické trasy vedoucí z České Kamenice do Lísky.
Přestože se Noldenteich (název by se dal volně přeložit jako Jehlový rybník - podle nedaleké vyhlídky) nachází v těsné blízkosti velmi frekventované silnice z Kamenice do Chřibské, je poněkud stranou turistické pozornosti. Není totiž přímo na značené cestě a proto je třeba k této zajímavé přírodní lokalitě odbočit neznačenou lesní cestou. Možná by nebylo od věci vytvořit zde malou naučnou stezku, protože se v blízkosti nachází více pozoruhodných zastavení.
CO SKRÝVÁ NOLDENTEICH?
Nejzajímavější na tomto rybníčku (doloženém již roku 1623) je rašeliniště rozkládající se na jeho přítokové straně. V něm můžeme objevit podivuhodné rostliny včetně masožravé rosnatky okrouhlolisté. To je klasický zástupce druhu, který si nedostatek životu potřebných živin kompenzuje lapáním hmyzu. Botanici jistě nebudou skrývat nadšení z objevu sítiny ostrokvěté, zblochanu vzplývavého, skřípince jezerního či sedmikvítku evropského. Pro školní výpravy se tu najde spousta exponátů hodných bádání. A přitom můžeme narazit i na chráněné zástupce živočišné říše, jako jsou čolci, vážky, šídla ropuchy...
POZOR NA KLÍŠŤATA
Malebnost stezky kolem rybníka, kde najdeme i naučný panel, je natolik konejšivá, že můžeme zapomenout na nebezpečnou nástrahu číhající ve vysokých travách a kapradinách. V teplém období je tu zvýšený výskyt klíšťat i komárů, kterým vyhovuje vlhké klima. Proto je dobré před návštěvou tohoto místa použít vhodné ochranné přípravky. A také je potřeba brát na zřetel, že Noldenteich je chráněné místo, kde bychom se měli chovat ohleduplně k těm, kdo jsou tu doma.
PIETNÍ ZASTAVENÍ
Od lokality Noldenteich se půl kilometru severně nachází další pozoruhodné místo. Jedná se o zaniklý hřbitov zřízený pro zesnulé obyvatele obcí Lísky a Kunratic v roce 1900, jehož zbytky vydávají svědectví o poválečném barbarství, jež bylo důsledkem bohužel nutného odsunu původního obyvatelstva. Z něho se dochoval jen pietní dnes dobře udržovaný háječek a torza rozpadlých náhrobků. Velký dřevěný kříž a stély u bývalého vstupu naznačují, že i zde se začínáme chovat k historickému odkazu s úctou.
VYDEJTE SE NA PRŮZKUMNOU VÝPRAVU
Pětikilometrový výlet na lokalitu Noldenteich doporučuji začít z autobusové zastávky Česká Kamenice - Líska a odtud se vydat 150 m vzhůru po červené trase k rozcestí s modrou značkou. Ta vás povede po celý zbytek cesty kolem zmíněného zaniklého hřbitova a přírodní památky Noldenteich dále k unikátní sakrální památce Bratrské oltáře. O kousek dál je vzorně opravená skalní vyhlídka Jehla (ta prý dala název i rybníku) z níž je skvělý pohled na městečko Česká Kamenice, Zámecký vrch s hradem, Růžovský vrch... Za dobré viditelnosti můžete dokonce spatřit věž na Bukové hoře či vzdálené stolové hory v Saském Švýcarsku. Pak už můžete seběhnout do historického centra České Kamenice, kde se nachází pěkné turistické informační centrum, řada pozoruhodných památek i příležitostí k občerstvení.
Dostupnost po značených trasách:
K odbočce k přírodní památce Noldentech vede modrá turistická trasa z České Kamenice. Přímo k rybníku je třeba dojít po neznačené lesní cestě.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 01.03.2023
Vůbec by neškodilo udělat kolem tohoto rybníka pěknou naučnou stezku, protože jinak je toto místo úplně zapomenuté a mimo trasy. Fr.