Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

BRATRSKÉ OLTÁŘE

Sakrální památka u České Kamenice

Modlitebna pod skalním převisem

Křížová cesta vtesaná do skály

Lokalita: Česká Kamenice

Destinace: Lužické hory

BRATRSKÉ OLTÁŘE

Sakrální památka u České Kamenice • Modlitebna pod skalním převisem • Křížová cesta vtesaná do skály • Lokalita: Česká Kamenice • Destinace: Lužické hory

AKTUALIZACE: 4.7.2024

Publikováno: 06.2.2023

Sakrální památka

Rubrika: Sakrální památka

Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory

BRATRSKÉ OLTÁŘE

Memento pronásledované víry v Lužických horách

Nedaleko městečka Česká Kamenice na Děčínsku se nachází místo prosycené zvláštní duchovní silou. Jejím zdrojem je víra předků, za kterou sem lidé putovali po celá staletí, aby zde mohli vyznávat lásku k Bohu po svém způsobu a hlavně mimo dohled oficiálních míst. Zejména po bitvě na Bílé hoře zde evangelíci sloužili tajné mše posléze prostřednictvím náboženského bratrstva. Od těch dob se toto místo nazývá Bratrské oltáře.

Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory)

Foto: Martin Zíka

Socha anděla smrti střeží Boží hrob u lesní modlitebny zvané Bratrské oltáře u České Kamenice.

Jedná se o svého druhu unikátní sakrální památku ukrytou v lesích, ale najdete ji snadno. Od turistického informačního centra na náměstí v České Kamenici směřují k Bratrským oltářům dvě značené turistické trasy. Modrá trasa vede přes skalní vyhlídku Jehla, žlutá přes vyhlídku Ponorka. U Bratrských oltářů se obě trasy spojují a vytvářejí tak krásný pětikilometrový výletní okruh se spoustou atraktivních zastavení. Přestože charakter okolní krajiny s pískovcovými skalami navozuje dojem, že se již nacházíme v Českém Švýcarsku, nenechte se mýlit. Bratrské oltáře patří do jihozápadní části Lužických hor.

VZNIK BRATRSKÝCH OLTÁRŮ JE ZASTŘEN TAJEMSTVÍM

Ačkoli se nedochovaly žádné informace o tom, jak Bratrské oltáře (někdy se užívá název Bratrský oltář) vznikly, badatelé se domnívají, že tajné mše se zde začaly sloužit už někdy v 16. století. O zákoutí tvořené pískovcovými skalami pečovalo svého času českokamenické náboženské bratrstvo Büderschaft. Poutní místo navštěvovali věřící z okolních farností, a proto je málo pravděpodobné, že by o něm katoličtí faráři nevěděli. Jeho existence tedy musela být věcí jakési tiché dohody o toleranci vyznání.

BRATRSKÉ OLTÁŘE SE STALY CÍLEM VÝLETNÍKŮ

S rozvojem turistiky se od počátku 19. století začali k Bratrským oltářům vydávat nejen věřící, ale také zvídaví výletníci. Českokamenický okrašlovací spolek se ujal role patrona místa a začal je zvelebovat. Například od kostela svatého Jakuba Většího byly přestěhovány sochy svatých Jana Nepomuckého a Antonína Paduánského (patrona poutníků a tedy i turistů), jejichž kopie z umělého kamene dnes stojí nad přístupovým schodištěm. Pod skalním převisem byl zbudován nový dřevěný oltář a do pískovcových skal kolem něj byly vytesány výklenky pro obrazy křížové cesty. Roku 1887 byla též úpravou skalního masivu zřízena kaple Božího hrobu, kterou hlídá půvabná socha anděla smrti.

BRATRSKÉ OLTÁŘE - MÍSTO MÁLEM ZAPOMENUTÉ

Po druhé světové válce muselo Českou Kamenici opustit německé obyvatelstvo, které mělo k místu generační vazbu. Nově přišedší osadníci měli jiné zájmy, než pečovat o sakrální památky po Němcích, a tak i areál Bratských oltářů postupně zanikal. Pozitivní změna nastala v roce 1993, kdy bylo místo vyčištěno, obnoven byl dřevěný oltář i obrazy ve skalních výklencích. Turisté se zde rádi na chvíli zastaví, ale o tom, zda se na místo vrátil i duch svatý, se mi nepodařilo zjistit žádné zprávy. O konání mší nejsou informace dohledatelné. Každopádně velkou pochvalu si zaslouží stávající vedení města Česká Kamenice, které místu věnuje velkou pozornost a provádí v posledních letech obnovu památek v celém okolí.

MŠE U PŘÍLEŽITOSTI TURISTICKÉHO FESTIVALU

K Bratrským oltářům se můžete vydat kdykoli sami. Pokud byste měli chuť absolvovat jeho návštěvu s turistickým průvodcem a nadto se účastnit mimořádně sloužené turistické mše, můžete využít příležitost podniknout sem některý z výletů, které jsou součástí festivalu TURFEST.CZ. Ten zahájí hlavní turistickou sezónu na Českokamenicku. Jeho třetí ročník se letos koná v sobotu 27. května 2023 a informace najdete na webu www.turfest.cz.

Fotografie k článku:

Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Turisté z Děčína u Bratrských oltářů. Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Bratrské oltáře u České Kamenice (Lužické hory) Skalní kaple Nejsvětější Trojice u České Kamenice (Lužické hory) Vyhlídka Jehla u České Kamenice Skalní útvar Ponorka u České Kamenice v Lužických horách. Kostel sv. Jakuba Staršího v České Kamenici. Pohled z věže kostela sv. Jakuba Staršího na historické náměstí v České Kamenici.

Dostupnost po značených trasách:

Alternativou je žlutá trasa přes park miniatur a skalní útvar Ponorka.


K Bratrským oltářům vede od turistického informačního centra v České Kamenici modrá turistická trasy přes skalní vyhlídku Jehla, která dál pokračuje ke Zlatému vrchu a Studenci.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 05.12.2023

Vážně unikátní náboženská památka. Oltář pod převisem jsem ještě neviděl. Dobrý nápad :) V.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: LUŽICKÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: