AKTUALIZACE: 31.10.2024
Publikováno: 29.10.2024
Rubrika: Sakrální památka
Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří
CHRÁM SVATÉHO MIKULÁŠE
Jak jsme obdivovali Dolní Poohří z věže kostela v Lounech.
Přátele turistiky zvu k návštěvě chrámu svatého Mikuláše v Lounech. Nikoli však na bohoslužbu, ale k výpravě do minulosti a hlavně k výstupu na ochoz věže, která je za mírný poplatek přístupná pro veřejnost. Stojí to za to. Úžasné výhledy jsou umocněny půvabnými liniemi staré architektury a obdiv vzbuzuje i řemeslný um našich předků. To vše vnímavého turistu okouzlí.
Foto: Martin Zíka
Chrám svatého Mikuláše v Lounech, který je obklopen starou městskou zástavbou, celý hned tak nevyfotíte, pokud na to nemáte speciální vybavení. Jeho věž je postavena z pískovcových kvádrů.
Chrám svatého Mikuláše v Lounech je římskokatolický farní kostel považovaný za jedno z vrcholných stavebních děl české pozdní gotiky. Od roku 1995 je to i národní kulturní památka ČR. Postaven byl roku 1538 jako trojlodní svatostánek. Obdivuhodné jsou zejména tři mohutné oltáře vyřezávané ze dřeva pocházející z počátku 18. století.
KOSTELNÍ VĚŽ COBY LOUNSKÁ ROZHLEDNA
Už jsem někde pochvalně psal, že s povděkem kvituji, když se někde podaří zpřístupnit věž starého hradu nebo kostela, která pak slouží jako rozhledna. Tyto památky, zejména ty sakrální, hned získají nový význam a přispívají tak k rozvoji šetrné turistiky a cestovního ruchu. A Lounští v tom jdou příkladem.
Pískovcová věž chrámu, na kterou se vydáváme po zaplacení vstupného (to se platí u vstupu do kostela), je vysoká 60 metrů. Ve věži je instalováno celkem pět zvonů, které si můžeme při výstupu na ochoz též detailně prohlédnout, jakož i mistrně provedené tesařské řemeslo. To je patrné naprosto všude.
Po zdolání asi 180 schodů se ocitáme na ochodu, po kterém se kdysi dávno procházel a vlastně tím svou práci vykonával hlásný. Ten ve věži přímo bydlel. Jeho úkolem bylo hlavně pozorovat dění za městskými hradbami a případně hlásit blížící se nebezpečí. A toho ve starých dobách v okolí Loun nebylo zrovna málo.
STARÉ LOUNY Z PTAČÍ PERSPEKTIVY
Takže osvěžování vlahým větříkem se jdeme kochat výhledy. Asi nejkrásnější pohled z věže chrámu svatého Mikuláše v Lounech směřuje severně přes řeku Ohři na sever k nejzápadnějším vrcholům Českého středohoří. Z nich se nejvíce vyjímají Raná, Oblík a Srdov. Krásně je vidět i Červený vrch u Dobroměřic s Ejemovo chatou, která funguje jako základna Klubu českých turistů v Lounech (doporučuji k návštěvě).
Velmi pěkný pohled je na zástavbu staré části města s malebnými uličkami. Díváme-li se směrem přes náměstí, můžeme za dobré viditelnosti v dáli spatřit hrad Hazmburk nad Dolnooharskou tabulí, kudy protéká řeka Ohře směrem k Litoměřicům. Přes štíhlé věžičky chrámu lze popatřit vrchovinu Džbán a shlédnout můžeme též přímo dolů k zachovalé Žatecké bráně, kterážto je poslední výraznou stavbou kdysi mohutného opevnění.
LOUNY SE TURISTŮM URČITĚ LÍBÍ
Až pojedete přes Louny třeba v létě na kole po dálkové cyklotrase č. 6, která se zove Ohře, nezapomeňte se tady zastavit. A to nejen u kostela svatého Mikuláše. Na náměstí snadno najdete turistické infocentrum a v blízkém okolí funguje několik kvalitních restaurací a kaváren, které jsme též vyzkoušeli a jejichž úroveň můžeme pochválit. Také doporučuji procházku historickou částí města. Tu můžete zakončit třeba návštěvou Oblastního muzea v Lounech. To je proslulé díky kvalitním tematickým výstavám.
Náměstí v Lounech je též významnou křižovatkou značených turistických cest a cyklotras, po kterých se můžete vydat k mnohým zajímavým cílům v okolí. Kupříkladu k již zmíněným vrcholům středohoří nebo k Blšanskému vrchu, kam pořádají lounští turisté tradiční novoroční výstup. Další trasy směřují podél řeky Ohře a taktéž k vrchovině Džbán, kde se vyskytuje mnoho pravěkých památek, prý snad až z dob pradávného keltského osídlení. Ale kdo ví...
Fotografie k článku:
Foto: Martin Zíka
Chrám svatého Mikuláše v Lounech, který je obklopen starou městskou zástavbou, celý hned tak nevyfotíte, pokud na to nemáte speciální vybavení. Jeho věž je postavena z pískovcových kvádrů.
Foto: Martin Zíka
Při pohledu na podlahu u vstupu do věže chrámu svatého Mikuláše v Lounech je hned jedné, že za téměž půl tisíciletí jeho historie tudy prošlo nepočítaně lidu. Nyní jsou to i zvídaví turističtí návštěvníci, kterých sem přijde přes pět tisíc ročně.
Foto: Martin Zíka
Mistrovské tesařské řemeslo lze vidět kamkoli se ve věži podíváte.
Foto: Martin Zíka
Výstup na věž svatého Mikuláše v Lounech je i trošku dobrodružné. Co když se vám třeba zamotá netopýr do vlasů nebo začnou zvonit kostelní zvony?
Foto: Martin Zíka
A tady máme ty zvonivé mazlíky. Ve věži kostela svatého Miukuláše v Lounech je jich celkem pět. Doufám, že nezačnou zvonit právě teď. To musí být hukot, panečku!
Foto: Martin Zíka
Tohle dřevo starých krovů už asi něco pamatuje.
Foto: Martin Zíka
Na ochozu věže nás vítá průvodce: „vrků, vrků, máte srdce až v krku?“ Po zdolání 180ti schodů by ani nebylo divu.
Foto: Martin Zíka
Pohled z věže kostela směrem k Žatecké bráně v Lounech. Tak kdysi sloužila jako součást fortifikace, dnes odděluje starou a moderní část města.
Foto: Martin Zíka
A tady končí České středohoří posledními malebnými vrcholky a začíná rovina Dolního Poohří, kam patří i město Louny. Vlevo je pověstná Raná, ráj milovníků vzdušného plachtění a kdysi i tzv. rogalistů.
Foto: Martin Zíka
To je panečku klempířina, jak to ti borci ve středověku jen dělali?
Foto: Martin Zíka
Pohled přes Louny k pahorkatině Džbán. Tak se prý hodně líbilo starým Keltům.
Foto: Martin Zíka
Fotografiská kompozice s názvem „věže chrámu svatého Mikuláše v Lounech“.
Foto: Martin Zíka
A ještě zbývá pohled na náměstí v Lounech, které se zove Mírové. Žádné Míry tam sice nevidím, ale tam v dáli vlevo na horizontu... není to Hazmburk?
Foto: Martin Zíka
Louny mají bezpochyby nejaktivnější Klub českých turistů v oblasti Dolního Poohří. Když se podíváte na snímku vlevo, spatříte kopeček s červeným baráčkem na vrcholu. To je známá Ejemova chata, základna KČT Louny.
Dostupnost po značených trasách:
Kolem chrámu svatého Mikuláše v Lounech procházejí turistické trasy - červená, modrá žlutá, které se rozbíhají do všech světových stran.
Na kole se přímo k chrámu dostanete po cyklotrase č. 202 a 304.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: