Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Žatecko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

MĚSTO ŽATEC

Město v Ústeckém kraji známé pěstováním a zpracováním chmele.

Od roku 2023 na seznamu světového kulturního dědictví Unesco.

Dočesná - slavnosti chmele.

Městská památková zóna.

Národní cyklotrasa č. 6 (Ohře)

Destinace: Dolní Poohří

MĚSTO ŽATEC

Město v Ústeckém kraji známé pěstováním a zpracováním chmele. • Od roku 2023 na seznamu světového kulturního dědictví Unesco. • Dočesná - slavnosti chmele. • Městská památková zóna. • Národní cyklotrasa č. 6 (Ohře) • Destinace: Dolní Poohří

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje

AKTUALIZACE: 27.12.2023

Publikováno: 06.11.2023

Město - obec

Rubrika: Město - obec

Region: Žatecko • Destinace: Dolní Poohří

ŽATEC A KRAJINA ŽATECKÉHO CHMELE V UNESCO

Pivo dostalo Žatec na seznam světového kulturního dědictví.

Od 18. září 2023 se může Ústecký kraj pyšnit druhým zápisem do seznamu světového kulturního dědictví Unesco. Po hornické krajině Krušnohoří je to město Žatec a jeho okolí, které je světově proslulé pěstováním a zpracováním vyhledávaných odrůd chmele. Ten, jak známo, je důležitou ingrediencí pro výrobu piva a nyní i pro rozvoj cestovního ruchu na Žatecku.

Náměstí Svobody v Žatci s radnicí a radniční věží - památka Unesco.

Foto: Martin Zíka

Centrem městské památkové rezervace v Žatci je náměstí Svobody s původně gotickou radnicí, která byla přestavěna v klasicistním stylu. Radniční věž je možné navštívit po dohodě v informačním centru. Dominantou náměstí je morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice z roku 1713.

Dostat nějakou památku do prestižního seznamu Unesco není jednoduché. Musí jít především o unikátní a výjimečně zachovalou světovou raritu. Úspěšná nominace města Žatce je proto trochu překvapující, vždyť pivo se pije po celém světě a chmel, jak říká jeden z předních znalců v tomto oboru „je plevel, který roste všude“.

JENŽE ŽATECKÝ CHMEL JE TEN NEJLEPŠÍ

A navíc pouze v Žatci a jeho blízkém okolí, do kterého patří například obce Trnovany a Stekník, se dochoval ucelený komplex památek zahrnujících celý „chmelový cyklus“ od šlechtění, pěstování a zpracování chmele až po výrobu piva. A jistě není třeba zdůrazňovat, že „žatecký chmel“ je světově uznávaným pojmem. Je tomu již více než 700 let, kdy začala být tato rostlina poprvé využívána, nejprve jako bylina a později jako neodmyslitelná ingredience pivního moku, jehož stávající nejoblíbenější podoba vznikla právě v Čechách. Chmel se za tímto účelem šlechtí od dávných dob až do dnešních dní.

NA ŽATECKU ŠLECHTÍ I SPECIÁLNÍ ODRŮDY CHMELE, KTERÉ NEMAJÍ VE SVĚTĚ OBDOBY

Příhodností krajiny (díky vhodnému složení půdy a příznivému klimatu) se Žatecko stalo proslulou chmelovou oblastí. Přitom zdaleka nejde jen o chmelnice, ale o řadu historicky cenných objektů, kde se chmel stále zpracovává. To má dále souvislost s dalšími sférami života, jako jsou krásné památkové objekty (zámek Stekník) a velkolepé sakrální památky. Obdivuhodný je například chrám Nanebevzetí Panny Marie nebo areál kapucínského kláštera, obé v Žatci. Historické centrum města má oprávněně statut městské památkové rezervace se spoustou malebných měšťanských domů. V nedávné době prošla rekonstrukcí podivuhodná žatecká synagoga, která přečkala i druhou světovou válku, a velmi zajímavé je i žatecké podzemí s několikapatrovými sklepy.

Příběh chmele má v Žatci samozřejmě nejen historické kapitoly. V duchu udržování starých tradic se každoročně koná slavnost Dočesná. Najdeme zde i moderní atrakce jako je Chrám chmele a piva nebo známou rozhlednu Chmelový maják.

ŽATECKÝ MINIPIVOVAR A MUZEUM CHMELE

V době, kdy není jednoduché konkurovat obrovským nadnárodním korporacím, musel hledat novou cestu i samotný Žatecký pivovar. Ten první várku piva uvařil v roce 1801, takže má už více než dvousetletou tradici. Roku 2022 však ukončil velkovýrobu a byl přestavěn na minipivovar vařící speciály (Žatecká jedenáctka, Plavčík, Sedmý schod) a další svrchně kvašená piva. Žatecký pivovar se tak přeorientoval zejména na klientelu, kterou má do města přilákat právě značka Unesco. A ta funguje.

PIVNÍ EXKURZE S DEGUSTACÍ

Se vznikem žateckého minipivovaru úzce souvisí též nové Muzeum pivovarnictví v historickém měšťanském domě v jeho sousedství. Zde se zájemci o pivní historii mohou seznámit s minulostí a současností pivovarů na Žatecku a také s mnoha zajímavými informacemi o vaření piva. Součástí prohlídky je též návštěva pivovaru a degustace čerstvého žateckého piva. Při té příležitosti se můžete po dohodě rozhlédnout po okolí z vyhlídkové věže.

ŽATECKÁ DOČESNÁ

Možná Vás bude zajímat, když už jste do Žatce lákáni na pivo, kdy je asi nejvhodnější toto chmelu zaslíbené město navštívit. No, samozřejmě hned po sklizni! A to je každoročně na začátku září, kdy se v historickém centru města koná tradiční slavnost chmele zvaná Dočesná. Traduje se, že je to největší slavnost chmele v Evropě (nikoli piva), jejíž počátky lze stopovat až do středověku, vždy v souvislosti se sklizní chmele. Dnes je tato akce vždy spojena s ochutnávkou nejrůznějších pivních speciálů (např. chilli pivo) od mnoha výrobců a s bohatým kulturním programem. V průběhu dočesné to prostě v Žatci žije, o tom se můžete přesvědčit i na www.docesna.cz.

NEJEN ŽATEC, ALE TŘEBA I ZÁMEK STEKNÍK

Před nějakým časem jsme v Turistickém magazínu informovali o tom, že kolem zámku Stekník na Žatecku vyznačil Klub českých turistů nové poznávací okruhy, a to právě s chmelovou tématikou. Jedna z nich se jmenuje „Za příběhem chmele“. Zároveň došlo k vyznačení nové žluté turistické trasy ze Žatce do Stekníku. A právě chmelařská oblast kolem obce a zámku Stekník se spolu s Žatcem stala součástí nově vyhlášené památky Unesco. Tuto devítikilometrovou trasu vám tedy můžeme doporučit, nejlépe je absolvovat ji během prázdnin, kdy už se chmelnice pěkně zelenají.

KRUŠNOHORSKÁ PIVNÍ STEZKA

Vyznavače pivního kultu bude jistě zajímat, že při výpravách za svým oblíbeným cílem mohou v Ústeckém kraji absolvovat celou Krušnohorskou pivní stezku. Ta vznikla z iniciativy destinace Dolní Poohří a prochází tímto regionem od z Perštejna přes Žatec a další města, posléze přechází do oblasti Krušných hor a končí až na saské straně ve Freibergu. Její podrobnější popis si můžete přečíst v jiném článku (viz odkaz níže). Důležité však je na tomto místě zmínit, že právě Žatec se díky zápisu do Unesco stal nejdůležitější zastávkou na této pivní stezce.

NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE

Pokud rádi cestujete na kole, můžete samozřejmě navštívit chmelařské památky v Žatci a jeho okolí i tímto způsobem. Nejlépe vám k tomu poslouží cyklotrasa č. 6 (cyklotrasa Ohře), která má v tomto úseku příznačný název Chmelovelo a přichází do Žatce od Nechranické přehrady, prochází mezi chmelnicemi na zámek Stekník a pokračuje dál podél řeky Ohře směrem na Louny.

ODDÍL PIVNÍ TURISTIKY

Zkoumat pivní kulturu, a to včetně té certifikované, můžete radostně i formou organizovaných pivních výletů. Například při Klubu českých turistů v Ústeckém kraji funguje oddíl pivní turistiky, jehož smyslem je právě propojení zdravého pohybu v přírodě a poznávání zajímavých památek s ochutnáváním nejlepších iontových nápojů světa.

Fotografie k článku:

Náměstí Svobody v Žatci s radnicí a radniční věží - památka Unesco. Chrám Nanebevzetí Panny Marie v Žatci. Městská památková rezervace Žatec. Kněžská brána v Žatci. Pivní kruhový objezd v Žatci. Město Žatec v Unesco. Cyklotrasa Ohře prochází památkovou rezervací v Žatci. Zahrada kapucínského kláštera v Žatci. Minipivovar v Žatci, kde je pivo doma. Synagoga v Žatci je součástí městské památkové rezervace. Chmelnice u Stekníku. V okolí Žatce se národní cyklotrasa č. 6 jmenuje Chmelovelo. Zámek Stekník v Dolním Poohří je nyní v Unesco. Setkání pivovarníků v Děčíně.

Dostupnost po značených trasách:

Historickým centrem města prochází dálková národní cyklotrasa č 6 - Cyklotrasa Ohře. I ta vede chmelnicemi k zámku Stekníku.


Modrá turistická trasa vede z Žatce podél řeky Ohře až k Nechranické přehradě.


Z Žatce vede žlutá turistická trasa oblastí chmelnic k zámku Stekníku (9 km).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAODBOR KČTINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Litoměřické pochody 2024
Turistický festival TURFEST.CZ 2024

Country festival Ronovské noty
Depandance Bušeranda Janov

160 let rozhledny Děčínský Sněžník - výroční pochod
Stezka odvahy 2024
Turistická informační centra Ústeckého kraje



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: