Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Lounsko

Autor článku:

Karel VESELÝ

Karel VESELÝ

PROFIL

NAŠE TIPY:

TIC News

Za posledním puchýřem 2022

Depandance Bušeranda Janov

Publikováno: 03.2.2021

AKTUALIZACE: 19.7.2022

Klub českých turistůRozhledna - vyhlídka

Rubrika: Pozvánka na akci / Rozhledna - vyhlídka

Region: Lounsko • Destinace: Dolní Poohří

FROTZELOVA ROZHLEDNA

Ejemovu chatu a Frotzelovu rozhlednou vybudovali lounští turisté

Ejemova turistická chata na Červeném vrchu se nachází přesně na jihozápadním okraji Českého středohoří, nicméně tím, že je vzdálena pouhé tři kilometry od města Louny, přísluší spíše k destinaci Dolní Poohří. Chata je v Ústeckém kraji jedním z mála objektů ve vlastnictví Klubu českých turistů. Její součástí je dřevěná Frotzelova rozhledna poskytující excelentní výhledy na atraktivní vrcholy této oblasti.

Ejemova Chata a Frotzelova rozhledna - Dolní Poohří - Louny

Foto: Karel Veselý

Ejemova chata na Červeném vrchu (Stříbrníku) u Loun se jako jedna z mála v Ústeckém kraji vrátila do majetku Klubu českých turistů.

Jak bylo řečeno, Ejemovu chatu na Červeném vrchu u Dobroměřic vlastní Klub českých turistů v Lounech, který se historicky zasloužil nejen o její zbudování (otevřena v roce 1911), ale také o její záchranu na sklonku dvacátého století, kdy se vyvlastněný objekt opět vrátil turistům. Ti zchátralou chatu obnovili a dnes už opět plně slouží návštěvníkům a turistické veřejnosti. Chata nese název podle předsedy lounského turistického odboru ing. Josefa Ejema, který v roce 1902 navrhl její zbudování za prostředky z veřejné sbírky, sám se ale jejího slavnostního otevření už nedočkal. Na Ejemově chatě se v průběhu letní sezóny koná řada zajímavých veřejných akcí (viz web cervenak-rozhledna.cz), mezi turisty jsou známé a oblíbené zejména akce KČT Louny pod názvem „Odemykání Červeňáku“ a „Zamykání Červeňáku“ s více než dvacetiletou tradicí (viz odkaz pod článkem).

FROTZELOVA ROZHLEDNA

Můžeme se setkat též s názvem rozhledna Stříbrník (odvozeno od historického názvu Červeného vrchu). Dvanáctimetrová dřevěná věž s vyhlídkovým ochozem umožňujícím výhled přes okolní zeleň je součástí chaty. Za dobrého počasí lze spatřit nejen blízké vrcholky Českého středohoří (Lenešický Chlum, Ranou, Oblík, Podivák, Trhlávek...), ale také vzdálené hrady Oltářík a Hazmburk. Jižním směrem se vyjímá město Louny, Poohří a vrchovina Džbán. V západním směru jsou viditelné Doupovské a Krušné hory. Frotzelova rozhledna je přístupná v letní sezóně od dubna do října ve víkendových dnech a o svátcích od 10 do 18 hodin. Vstupné je dobrovolné. Návštěvníkům z větší dálky doporučujeme ověřit si aktuální otevírací dobu.

Frotzelova rozhledna:
tel.: +420 733 184 750
e-mail: cervenak.rozhledna@gmail.cz

ČERVENÝ VRCH TÉŽ ZVANÝ STŘÍBRNÍK

Červený vrch u Dobroměřic se zvedá nad hladinou Dobroměřického rybníka do výšky 271 m n. m. Místní lidé mu říkají též Stříbrník a proto se často můžeme setkat s pojmem „Frotzelova chata na Stříbrníku“. Na jeho úpatí vede zelená turistická trasa z Loun (cca 3 km) dále pokračující přes Národní přírodní rezervaci Oblík do Mnichova. K vrcholu Červeného vrchu vedou místně značené cesty k turistické chatě poskytující v sezóně jednoduché občerstvení. Jsou zde také dvě telekomunikační věže. Vrch je známou geologickou a paleontologickou lokalitou.

OBEC DOBROMĚŘICE

Na trase k Frotzelově rozhledně se prochází obcí Dobroměřice. Na návsi stojí gotický kostel sv. Matouše s hranolovou věží. Jádro stavby kostela pochází už z druhé poloviny 13. století, ale později byl kostel mnohokrát přestavován (naposledy r. 1907). V interiéru se zachovala žebrová klenba presbytáře a pozůstatky nástěnných maleb ze 14. století. V blízkém okolí se nachází několik zajímavých drobných sakrálních památek. Podle obce je pojmenován velký Dobroměřický rybník (severně od Červeného vrchu) v jehož hladině se zrcadlí atraktivní siluety dávno vyhaslých sopek Českého středohoří (tzv. Ranské středohoří).

Fotografie k článku:

Ejemova Chata a Frotzelova rozhledna - Dolní Poohří - Louny Červený vrch z Rané Ejemova Chata a Frotzelova rozhledna - Dolní Poohří - Louny Turistický rozcestník pod Červeným vrchem u Dobroměřického rybníka. Ejemova Chata a Frotzelova rozhledna - Dolní Poohří - Louny Červený vrch u Loun Ejemova Chata a Frotzelova rozhledna - Dolní Poohří - Louny Frotzelova rozhledna na Stříbrníku (Červený vrch) Ejemova Chata a Frotzelova rozhledna - Dolní Poohří - Louny Raná - České středohoří České středohoří u Loun.

Dostupnost po značených trasách:

Z náměstí v Lounech vede na Úpatí Červeného vrchu (Stříbrníku) zelená turistická trasa pokračující přes NPR Oblík do obce Mnichov.


Na vrchol k rozhledně vás dovede místní značení.


K chatě a rozhledně lze dojet na kole (neznačeno).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

ZA HRANICE vydej se dál

VODÁCKÁ AGENTURA A PŮJČOVNA LODÍ

Dobrodružství je tady! Obdivujte krásy labského kaňonu z hladiny řeky. Staňte se kapitány, plavčíky i účastníky jedinečného vodního pikniku!

NAVŠTÍVIT >>
Vodácká agentura a půjčovna lodí Za hranice vydej se dál

DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: Dolní Poohří


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: