O ČEM PÍŠE:
ZÁMEK POLÁKY
Barokní zámek v obci Poláky při břehu Nechranické přehrady |
Barokní klenot z konce 18. století |
Nyní v rekonstrukci |
Prohlídka možná jen u zvláštních příležitostí |
Na trase Doupovského motoráčku |
Národní cyklotrasa Ohře |
Zajímavosti v okolí: královské město Kadaň, jezero Nechranice, zámek Krásný Dvůr |
Destinace: Dolní Poohří |
ZÁMEK POLÁKY
Barokní zámek v obci Poláky při břehu Nechranické přehrady • Barokní klenot z konce 18. století • Nyní v rekonstrukci • Prohlídka možná jen u zvláštních příležitostí • Na trase Doupovského motoráčku • Národní cyklotrasa Ohře • Zajímavosti v okolí: královské město Kadaň, jezero Nechranice, zámek Krásný Dvůr • Destinace: Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 3.8.2024
Publikováno: 05.8.2023
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Podbořansko • Destinace: Dolní Poohří
ZÁMEK POLÁKY - PSEUDOBAROKNÍ PERLA NA OHŘI
aneb návštěva běžně nepřístupné památky v Dolním Poohří
Na východ od města Kadaně se nalézají při řece Ohři jako korálky v růženci zámek za zámkem. K drtivé většině z nich byl osud krutý a nemilosrdný, dnes se ale podíváme, kterak jeden z nich vstává z ruin - zámek Poláky.
Foto: Aleš Háva
Fotografie zámku Poláky z jiného výletu a z jiného data (opravuje se střecha).
ZÁMEK POLÁKY ZATÍM NENÍ BĚŽNĚ PŘÍSTUPNÝ
O mé oblibě Ústeckého kraje si už dávno cvrlikají nejen vrabci na střeše, a proto se nelze divit, že jsem neodolal mimořádné příležitosti navštívit nepřístupný zámek ve vsi Poláky. Jsem potěšen, že mnoho ruin se nadechlo k novému životu, namátkou třeba zámek Korozluky, Libouchec, Peruc a Pátek.
DO POLÁKŮ DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEM
Tak jsem se onu sobotu 29. července vypravil přes Děčín, Most a Podbořany na jih Ústeckého kraje do vsi Poláky. Po létech jsem tak využil i služeb Doupovské dráhy, přičemž mým cílem tentokrát nebyla zmrzlina v Podbořanech, nýbrž pseudobarokní zámek nedaleko nechranické přehrady.
POLÁKY EXISTOVALY JIŽ VE 14. STOLETÍ
První písemná zmínka o vsi Poláky pochází z roku 1318, kdy náležela Vlkovi a Bavorovi, příslušníkům rytířského rodu Poláckých z Poláků. Na místě dnešního barokního zámku Poláky původně stála tvrz, kterou postavili pravděpodobně v 1. polovině 16. století Mašťovští z Kolovrat. Během třicetileté války byla renesanční tvrz pobořena a zůstala ležet v troskách.
BAROKNÍ ZÁMEK POLÁKY VZNIKL V 18. STOLETÍ NA MÍSTĚ PŮVODNÍ TVRZE
V letech 1745 – 1815 ves Poláky vlastnila hrabata z Pergenu. Pravděpodobně někdy na konci 18. století nechali zříceniny tvrze zbourat a na jejich místě postavit nový pozdně barokní zámek. V roce 1924 statek koupili manželé Rudolf a Anna Hrbáčkovi Hradčovští, kteří zámek v roce 1928 nechali přestavět v novobarokním stylu. Posledním soukromým majitelem statku před znárodněním byl A. Kollmann.
Z PANSKÉHO SÍDLA STÁTNÍ STATEK
Po roce 1948 zámek Poláky získal do držení místní státní statek. V interiérech byly umístěny kanceláře, byty zaměstnanců a později i archiv. Poněkud překvapivě se po celá desetiletí zachovala vnější i vnitřní výzdoba zámku, soubor kachlových kamen a dalších doplňků. To se však změnilo po roce 1990, kdy byl zámek navrácen do vlastnictví potomkům původního majitele. Ti jej pak nabídli k prodeji a během 30 let se ve vlastnictví objektu vystřídala řada právnických osob. Na zámku víceméně neprobíhala ani minimální údržba, celý areál byl kompletně vyrabován a postupně se dostal do havarijního stavu. Tolik stručná historie dle webu zamek-polaky.cz
JAKÝ PÁN, TAKOVÝ ZÁMEK
Zámek stojící na severní části návsi je ze severu a západu obklopen hospodářskými budovami, které jsou opravdu ve velmi špatném stavu. Nicméně nový majitel zámku nešetří prostředky a přistoupil k náročné revitalizaci, za což mu samozřejmě patří dík. Objekt se konečně dostal do dobrých rukou.
ZÁMEK POLÁKY DNES A CO JE V NĚM K VIDĚNÍ
Barokní zámek, který se jistě stane v brzké době další romantickou perlou oblasti Dolního Poohří, tvoří patrová budova se dvěma křídly svírajícími pravý úhel. Do vnitřního nároží je vestavěn do dvora vystupující válcovitý rizalit obsahující uvnitř vstupní halu a tříramenné schodiště. Ve válcovitém rizalitu (průčelí) je vstupní hala a za ní tříramenné schodiště s balkónem na čtyřech sloupech s korintskými hlavicemi a arkádami. Přízemní prostory jsou završeny křížovými štukovými a valenými lunetovými klenbami. Patro je plochostropé a téměř ve všech pokojích je zachována štuková výzdoba stropů. Pozoruhodné jsou zachovalé záklopové stropy v západním křídle – viz fotografie. Pro zvýšení atraktivity jsou již některé místnosti zařízeny vkusným mobiliářem. Je tak možné návštěvníkům a hostům presentovat pokoj správce, jídelnu a další místnosti.
KDY JE MOŽNOST ZÁMEK POLÁKY NAVŠTÍVIT
Pro zvýšení zájmu o návštěvu zámku pořádá současný majitel doprovodný program, ovšem onu sobotu měl majitel tu smůlu, že neumíme poručit větru, ni dešti. Vytrvalý déšť vyhnal z areálu zámku nejen účinkující, nýbrž i návštěvníky, mne nevyjímaje. Další akce zveřejněné na webu zámku:
- EZOTERICKÝ FESTIVAL dne 12. srpna 2023
- PODZIMNÍ SLAVNOST dne 30. září 2023
Personál zámku je velmi vstřícný a ochotný, proto neváhejte a na obnovu zámku přispějte. Zveřejním tady i několik svých nepodařených fotografií, fotogalerie se samozřejmě nachází na webových stránkách zámku, mimochodem tamtéž se nalézá i krátké video (https://youtu.be/QW22OghnWtI)
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ
Určitě není od věci zmínit, že obec Poláky se nachází přímo na trase národní cyklostezky Ohře označené číslem 6. Můžete se tudíž zde zastavit u příležitosti pěkného cyklovýletu z Kadaně do Žatce. Jen několik stanic Doupovskou dráhou se nabízí prohlídka královského města Kadaně, opačným směrem vás motoráček doveze k zámku v Krásném Dvoře (unikátní areál parku s rozhlednou v gotickém templu). Přímo z Poláků doporučuji procházku kolem jezera Nechranice třeba do blízkých Vikletic.
Dostupnost po značených trasách:
Obec Poláky s barokním zámkem se nachází přímo na trase národní cyklotrasy č. 6 (cyklotrasa Ohře).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCOZÁMEK PÁTEK VZPOMÍNÁ NA EMILA HOLUBA
ROZHLEDNA SVATÝ VRCH
NA ZÁMEK KRÁSNÝ DVŮR DOUPOVSKÝM MOTORÁČKEM
DOUPOVSKÁ DRÁHA (T6)
KAOLIN NA PODBOŘANSKU
ARCHEOSKANZEN BŘEZNO U LOUN
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: