O ČEM PÍŠE:
ZÁMEK STEKNÍK
První zmínka o tvrzi r. 1539 |
Státní zámek - 4 prohlídkové okruhy |
Od roku 2023 na seznamu Unesco. |
Barokní styl s neorenesančními a neogotickými úpravami |
Terasovité zahrady |
Zámecká kaple |
Dva naučné vycházkové okruhy krajinou chmele |
Národní cyklotrasa č. 6 (Cyklotrasa Ohře) |
Lokalita: Žatecko |
Destinace: Dolní Poohří |
ZÁMEK STEKNÍK
První zmínka o tvrzi r. 1539 • Státní zámek - 4 prohlídkové okruhy • Od roku 2023 na seznamu Unesco. • Barokní styl s neorenesančními a neogotickými úpravami • Terasovité zahrady • Zámecká kaple • Dva naučné vycházkové okruhy krajinou chmele • Národní cyklotrasa č. 6 (Cyklotrasa Ohře) • Lokalita: Žatecko • Destinace: Dolní Poohří
AKTUALIZACE: 27.11.2024
Publikováno: 11.7.2019
Rubrika: Značkaři / Zámek - sídlo
Region: Žatecko • Destinace: Dolní Poohří
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
Klub českých turistů vyznačil nové pěší okruhy pro návštěvníky státního zámku Stekník.
Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Praha vyznačili značkaři Ústecké oblasti KČT dva vycházkové okruhy pro návštěvníky státního zámku Stekník na Žatecku. Jedná se o dvě trasy vyznačené místní značkou - zelený a modrý okruh. Návštěvníci zámku se tak mohou seznámit s dalšími památkami v okolí i s tradicí pěstování chmele.
Foto: Martin Zíka
Zámek Stekník začíná vzkvétat i díky spolupráci s Klubem českých turistů, který v jeho okolí zavádí nové turistické trasy a vycházkové okruhy.
Státní zámek Stekník se nachází asi 7 km od Žatce v zemědělské krajině převážně s chmelnicemi v údolí řeky Ohře. Jedná se o významnou rokokovou stavbu v Čechách ze 17. století vzniklou přestavbou barokní tvrze. Významnou součástí zámku jsou terasovité zahrady. Zámek v současné době prochází částečnou rekonstrukcí a právě proto je zajímavé ho navštívit. Za prohlídku stojí nově zrekonstruované části zámku jako např. kaple.
TROCHA HISTORIE ZÁMKU STEKNÍKU
Ves Stekník je poprvé zmíněna již roku 1389, nicméně existence panského sídla je doložena až o dvě staletí později, když tvrz patřila k líčkovskému panství Kaplířů ze Sulevic. Po stavovském povstání se tohoto konfiskátu zmocnil Adam z Valdštejna a ten Stekník prodal Janovi z Aldringenu. Když roku 1631 vtrhli Sasové do Čech, vrátil se Stekník na krátko rodu Kaplířů, ti ale opět o tento panský dvůr přišli a začali se na něm střídat nejrůznější majitelé.
Jeden z nich, žatecký měšťan Jiří Kulhánek z Klaudensteinu nechal zbourat staré budovy a na Stekníku vybudoval barokní zámek, který jeho rodině patřil do roku 1796. Posledním soukromým majitelem byl švýcarský konzul Gérold Détaindre a jeho rodina. Působil jako předseda Spolku Švýcarů v ČSR a byl členem Spolku německých velkostatkářů. Část zámku nechal upravit ve stylu neogotiky a neorenesance. Po druhé světové válce zámek využíval Výzkumný ústav chmelařský v Žatci, posléze v něm měla depozitáž Národní galerie v Praze. Od roku 1997 o zámek Stekník pečuje Národní památkový ústav.
ZNAČKAŘI KČT PODPORUJÍ CESTOVNÍ RUCH NA STEKNÍKU
Pro návštěvníky zámku značkaři KČT spolu s NPÚ a vedením zámku vyznačili dva vycházkové okruhy v okolí. Modrý okruh - „Za příběhem chmele“ je dlouhý 4,5 km a na připravovaných tabulích seznamuje turistu s pěstováním chmele na Žatecku včetně repliky historické chmelnice. Zelený okruh - „Cestou historie Stekníku“ je dlouhý 2 km a turistu seznámí s vesnickou památkovou zónou Stekník, barokní sýpkou, léčivým pramenem a dalšími historickými zajímavostmi.
NOVÁ TURISTICKÁ TRASA Z ŽATCE
Oba zmíněné vycházkové okruhy jsou značeny místní značkou a pouze jednosměrně. Vycházejí na návsi ve Stekníku. Klub českých turistů zámek Stekník také napojil na síť turistických značených tras. K zámku vede nová žlutá turistická značka ze Žatce přes Bezděkov a Trnovany. Důležité je též zmínit, že přes Stekník vede národní dálková cyklotrasa č. 6 Ohře.
ZÁMEK STEKNÍK SE STAL SOUČÁSTÍ PAMÁTKY UNESCO
Turistický význam obce i zámku Stekník se brzy zásadně zvýší i díky tomu, že od 18. září 2023 se tato chmelařská oblast stala součástí památky zapsané na seznam světového dědictví Unesco pod názvem „Žatec a krajina žateckého chmele“. Tuto nejvyšší ochrannou památkovou známku získalo hlavně město Žatec a to díky zachování tradičních a unikátních postupů při pěstování a zpracování chmele. S tím pochopitelně souvisejí i památky vyskytující se v tomto světově proslulém chmelařském regionu, což se Stekníku bezprostředně týká. Teď půjde o to, jak dokážeme tohoto úspěchu využít pro rozvoj cestovního ruchu, který v Dolním Poohří stále trochu zaostává.
Dostupnost po značených trasách:
K zámku Stekník vede nová žlutá turistická trasa za Žatce přes Bezděkov a Trnovany dále pokračující do obce Hradiště.
Kolem zámku Stekník byly vyznačeny dva vycházkové okruhy „Cestou historie Stekníku“ a „Za příběhem chmele“.
Kolem zámku Stekníku prochází místní Mariánská stezka z Postoloprt do Žatce.
Přes obec Stekník vede národní dálková cyklotrasa č. 6 - cyklotrasa Ohře. Ta prochází celou oblastí Dolního Poohří od Klášterce nad Ohří do Litoměřic.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KLÁŠTERNÍ KAPUCÍNSKÁ ZAHRADA V ŽATCINÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘE
BUDIŽ POŽEHNÁNA PIVNÍ TURISTIKA
DOLNÍM POOHŘÍM PO CYKLOTRASE ČÍSLO 6
ŽATEC A KRAJINA ŽATECKÉHO CHMELE V UNESCO
PANENSKÝ TÝNEC MAGNETIZUJE TURISTY
OLDŘICHŮV DUB V PERUCI
ZÁMEK PÁTEK VZPOMÍNÁ NA EMILA HOLUBA
ZÁMEK POLÁKY - PSEUDOBAROKNÍ PERLA NA OHŘI
MENHIR ZAKLETÝ MNICH
ROZHLEDNA STRADONKA
166 000 STOP KRAJEM LUČANŮ
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.02.2023
Že by se i u nás na Žatecku turisté trochu probrali? Dosud to tady bylo jen pole neorané :)
Komentováno: 06.11.2023
Tak tohle pole neorané, jak říká komentář výše, je od roku 2023 na seznamu světového kulturního dědictví Unesco, a to právě díky tomu, že se moderně uvažujícím developerům dosud nepodařilo všechno rozbourat a přestavět. Někdy je prostě dobré hned neorat :) MZ
Komentováno: 14.04.2024
Cesta Historie Stekniku vede pres uzemi,kde je zakaz vjezdu a dokonce i VSTUPU!