Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Ústecký kraj

Autor článku:

Aleš Háva, Ing.

Aleš Háva, Ing.

PROFIL

AKTUALIZACE: 25.10.2024

Publikováno: 23.10.2024

Skanzen - muzeum

Rubrika: Skanzen - muzeum

Region: Ústecký kraj • Destinace: Dolní Poohří

ARCHEOSKANZEN V BŘEZNĚ U POSTOLOPRT

aneb návrat do doby kamenné a železné

Archeoskanzen Březno je muzeum v přírodě, nacházející se na významné archeologické lokalitě. Jsou zde k vidění repliky staveb a obydlí období neolitu, doby železné, stěhování národů a období raně slovanského, postavené na základě místních nálezů, doplněné o zahrádky a další vybavení.

Centrální objekt archeoskanzenu, tzv. dlouhý dům. Slouží jako přednáškový a promítací sál

Foto: Aleš Háva

Centrální objekt archeoskanzenu, tzv. dlouhý dům. Slouží jako přednáškový a promítací sál

Protože bydlím v kraji velmi hornatém, občas zatoužím po rovině a rovin je v Ústeckém kraji pomálu, v podstatě jen Louny, Žatec a okolí. Tentokrát jsem neodolal výzvě a navštívil akci s názvem Mezinárodní den archeologie. Nabídka dle plakátu zveřejněná právě i na turistickém magazínu byla více jak lákavá a já nabídce takové nemohl odolat.

V sobotu dne 19.října bylo sice celý den zataženo, ale nepršelo. Cesta autobusem a vlakem ubíhala a motoráček mne vysadil na skromném, leč velmi útulném a pohostinném nádraží v Březně u Postoloprt. Vydal jsem se dle doporučení po žluté turistické značce, což nebyl nejlepší nápad. Usuzuji, že po žluté se vydávají sporadicky jen a pouze značkaři, protože je sice v místy obtížně schůdném terénu velmi dobře značená, leč mnohdy téměř neschůdná. Doporučuji obcházet Březenský vrch po silnici, je to po rovině a navíc o půl kilometru kratší.

Vzdor propagaci se po areálu pohybovalo jen pár desítek lidí, leč program byl opravdu nadmíru atraktivní, a tak jsem rozmlouval s účastníky, mlel obilí a pokud fotoaparát dovolil, pořídil i několik fotografií. Jako panelákové dítě jsem nahlížel do příbytků obyvatel doby kamenné a sám pro sebe konstatoval, že v takové době a takových podmínkách bych přežil jen stěží.

Nicméně, důmysl a technická zdatnost našich předků mne opravdu a nadmíru fascinovala. Účastnil jsem se výpalu keramiky v hlinění keramické peci, tavení svářkového železa v miniaturní vysoké peci, tavení bronzu a dalších četných aktivit se zasvěcenými komentáři aktivně zúčastněných. Děti, jakož i dospěli si mohli v praxi vyzkoušet jak vysilující a namáhavou činností je obyčejné mletí mouky nebo třeba vrtání děr primitivními vrtnými soupravami.

Celý den jsem míjel vykopanou a žárem upravenou jámu, jejíž smysl mi unikal a význam nechápal. A to až do doby, kdy pracovník Lounského muzea přivezl k jámě dva pytle obilí a jeho manželka jeho následné konání doprovázela odborným a erudovaným výkladem. Naši předkové z doby železné byly opravdu hlavy otevřené a velmi chytré, tudíž jsem se z výkladu dověděl, že jáma zvaná zásobní sloužila k uskladnění a přezimování osiva.

A tak povznesen dojmy a obohacen četnými poznatky, přemýšlel jsem na cestě zpáteční o vývoji civilizace a o dobách, kdy nebyla elektřina a internet. Nevím, zda to čirou náhodou nebylo způsobeno tím, že mi nad hlavou visely dráty přenosové soustavy velmi vysokého napětí. Inu, před přetechnizovanou civilizací úniku není. Snad jen v tomto prazvláštním ostrohu nad řekou Ohří…

Fotografie k článku:

Centrální objekt archeoskanzenu, tzv. dlouhý dům. Slouží jako přednáškový a promítací sál Centrální objekt archeoskanzenu, tzv. dlouhý dům. Slouží jako přednáškový a promítací sál Replika chlebové pece Replika vysoké pece na tavení svářkového železa Prehistorické tavení bronzu Tavení bronzu ještě jednou Ruční mletí mouky si mohl vyzkoušet každý příchozí Tzv. slovanský dům Replika pece na výpal keramiky Zásobní jáma pro uskladnění a přezimování osiva

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 23.10.2024

Také jsem měl tu čest navštívit archeoskanzen v Březně téměř na konci sezóny. Parádní věci se tu dají objevovat a obdivovat. Jen ta rajčata na paleozahrádce mi přišla tak nějak nepatřičně. Vždyť přece naši prapředci na evropském kontinentu rajská jablíčka vůbec neznali :) MZ

Komentováno: 24.10.2024

Dobrý den - ta rajčata vám mohu snadno vysvětlit:) Zahrádka, podobně jako všechno ve skanzenu slouží především k edukačním účelům a pěstujeme na ní jak rostliny původní, tak importované a děti, které k nám chodí na školní exkurze pak určují, co zde v pravěku rostlo a co nikoliv:) Karolína Lopourová

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: DOLNÍ POOHŘÍ


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: