Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

AKTUALIZACE: 21.7.2024

Publikováno: 18.03.2019

Turistická trasa

Rubrika: Turistická trasa

Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory

KŘÍŽOVÝ BUK A CHŘIBSKÝ VRCH

Jarní procházka s výhledy na východní část Lužických hor

V březnu roku 2019 jsme si prošli velmi pěknou zelenou turistickou trasu vedoucí přes horské sedlo Křížový Buk. Také v těchto místech bylo před druhou světovou válkou zbudováno pásmo opevnění, které nás mělo chránit před nácky. Po výstupu na Chřibský vrch jsme si sedlo a jeho malebné okolí prohlédli z ptačí perspektivy.

Chřibský vrch v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Chřibský vrch brzy na jaře při pohledu ze sedla u Křížového buku. Na vrchol vede zelená turistická cesta.

Na zelenou značku jsme se napojili v obci Mlýny na Českokamenicku přímo u vlakové zastávky. Po krátkém úseku jsme odbočili ze silnice do prava a z údolí říčky Kamenice začali stoupat širokou lesní cestou vzhůru. Na rozcestí Křížový buk je to 5 km s vydatným převýšením cca 200 metrů. V tomto úseku vede souběžně naučná stezka „Okolím Studence“, která patří mezi nejdelší a nejzajímavější naučné stezky v Lužických horách. Zaujala nás zdejší geologická rozmanitost. Co chvíli se ukazují pěkné pískovcové skalky a vzápětí zase znělcová suťová pole. Jsme v místech, kde před zhruba třiceti miliony lety pronikla láva deskou pískovcových usazenin a vytvořila četné vrcholky dnešních Lužických hor. Na takový jeden úplně ukázkový máme namířeno, jmenuje se Chřibský vrch.

KDE SI „ÁDA“ PROHLÍŽEL ČESKÉ BUNKRY

Nejprve ale přicházíme na velké rozcestí turistických cest u Křížového buku. Jsou tu dvě odpočívadla a několik informačních panelů popisujících okolní přírodu a také historii lužického obranného pásma. V blízké budově bývalé hájovny je dnes soukromé muzeum pohraničního opevnění vhodně doplňující další naučnou stezku pojmenovanou Křížový buk. Ta není dlouhá a vede k bunkrům, které měly zabránit postupu německých okupantů. Těsně nad silnicí z Chřibské do České Kamenice je dokonce jeden bunkr, který po záboru pohraničí v roce 1938 navštívil osobně Adolf Hitler. Dodnes jsou tu patrné spojovací a střelecké okopy, které však stejně jako celé opevnění nenašly uplatnění.

NA CHŘIBSKÝ VRCH VEDE TURISTICKÁ CESTA

Z Křížového buku pokračujeme dál po zelené stezce k rozcestí pod Chřibským vrchem, odkud je to na vrchol příjemnou cestou půl kilometru. Díky tomu, že vegetace ještě nezačala bujet, naskýtají se nám docela solidní výhledy. Ale i v létě jsou z Chřibského vrchu parádní „okna“ směrem na Růžovský vrch a České Švýcarsko, na okolí Studence či do sedla, kudy dnes vede silně frekventovaná silnice spojující Českokamenicko a Šluknovsko. Traduje se, že právě tudy nejednou táhly ze severu do Čech různé loupeživé armády.

V LESNÍM DIVADLE SE PRÝ HRAJE I DNES

Chřibský vrch (německy Himpelberg) je zalesněná znělcová kupa. Jako většina vrcholků Lužických hor ani on není v pravém slova smyslu vyhaslou sopkou, ale spíše podpovrchovým magmatickým útvarem, který přirozená eroze působením přírodních živlů postupně vypreparovala do dnešní podoby. Z vrcholového hřbítku (621 m n. m.) vidíme část Horní Chřibské a okolní kopce. Z vrcholu sestupujeme dolů a na úpatí Chřibského vrchu objevujeme opět pískovcové skalky. Krátká odbočka nás zlákala k průzkumu lesního divadla. To je umístěno v bývalém pískovcovém lomu v blízkosti silnice a autobusové zastávky Na Bajtlichu. Opravené lavičky naznačují, že se zde zřejmě hrají různá představení dodnes, nicméně program se mi nepodařilo dopátrat ani na webových stránkách obce Chřibská.

ZASTAVTE SE U TADEÁŠE

Po chvíli nás zelená značka svedla přes pastviny do obce Chřibská. Ještě jsme si užili parádní výhled na Jedlovou horu a hřbet Malého Stožce. Chřibská je malebné údolní městečko se spoustou vzorně dochovaných příkladů lidové architektury (podstávkové domy). Náměstí dominuje kostel sv. Jiří a pěkně udržované sakrální památky. Nejzajímavější je zde asi muzeum slavného rodáka Tadeáše Haenkeho, které je však otevřeno až od května (středa, sobota a neděle od 13 do 17 hodin), a tak jsme místo muzea poctili návštěvou nově zprovozněnou kavárnu U Tadeáše. Posezení bylo příjemné a ceny k českému turistovi ohleduplné. Autobusová zastávka je hned vedle.

CHŘIBSKÁ JE KŘIŽOVATKOU TURISTICKÝCH CEST

Celkem jsme urazili 11 kilometrů a viděli několik unikátních přírodních a historických zajímavostí. Výstup z Mlýnů si můžete ušetřit, pokud byste do sedla Křížový buk využili autobus (trasa Děčín - Varnsdorf). Městečko Chřibská se stává rok od roku lákavějším a zajímavějším turistickým centrem. Všemi směry odtud vedou cesty do oblasti Lužických hor a Českého Švýcarska, takže informační turistické středisko na náměstí umístěné vedle zmíněné kavárny má své opodstatnění. Škoda jen, že se v Chřibské nepodařilo udržet provoz historické sklárny, která by dnes měla statut nejdéle kontinuálně provozované řemeslné sklářské huti v Evropě (od roku 1414).

Fotografie k článku:

Chřibský vrch v Lužických horách Výhled z Chřibského vrchu v Lužických horách. Vrchol Chřibského vrchu v Lužických horách Chřibský vrch v Lužických horách. Lesní divadlo pod Chřibským vrchem Jedlová a Malý Stožec v Lužických horách. Kavárna u Tadeáše v Chřibské

Dostupnost po značených trasách:

Křížový Buk je významné místní turistické rozcestí s odpočívadlem a infopanely. Prochází jím dálková mezinárodní trasa E3.


Přes Křížový buk a Chřibský vrch vede krásná zelená trasa z Mlýnů do Chřibské. K vrcholu je značená odbočka.


Přes Křížový buk vede velká naučná stezka „Okolím Studence“ (místy náročná orientace).


Rozcestí Křížový buk je východiskem naučné stezky „Křížový buk“ tématicky zaměřené na linii předválečného opevnění.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATU
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 19.03.2019

noooo, dobrý vyrazím po stopách na krásný okruh K.V.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Za posledním puchýřem
Piknik na Nordkapu
Ubytovna Hřebenovka Janov
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: LUŽICKÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: