Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.5.2019

AKTUALIZACE: 8.10.2019

Klub českých turistůTechnická památka

Rubrika: Reportáž z akce / Technická památka

Region: Děčínsko • Destinace: České Švýcarsko

ROZHLEDNA NA STUDENCI

10. výročí obnovení rozhledny na Studenci jsme oslavili 22. června 2019

Milovníci překrásných výhledů na krajinu Lužických hor a Českého Švýcarska společně oslavili desáté výročí znovuotevření kulturní památky - druhé nejstarší kovové konstrukce vyhlídkové věže na území Čech. Důvod k radosti byl o to větší, že rozhledně na Studenci hrozil před její rekonstrukcí zánik.

Rozhledna na Studenci v Lužických horách

Foto: Martin Zíka

Unikátní konstrukce rozhledny na Studenci je z velké části stále původní. Pod rozhlednou kdysi stála výletní restaurace, ale ta se bohužel nezachovala. Celý vrchol Studence je dnes přírodní památkou, ke které vede naučná stezka Okolím studence.

Železná rozhledna na vrchu Studenec (736,5 m n.m.) u České Kamenice je vysoká 16,2 metrů. Byla postavena roku 1888 zásluhou členů Horského spolku pro České Švýcarsko. Dlouho pak sloužila nadšené turistické veřejnosti, ale v důsledku nedostatečné péče ve druhé polovině dvacátého století konstrukce rozhledny zchátrala a začala být nebezpečná. Vyvstala otázka, zda rozhlednu odstranit či zachovat. Roku 1995 iniciovala společnost přátel Děčína (Amici Decini) jednání směřující k záchraně rozhledny. Výsledkem toho bylo její vyhlášení kulturní památkou v roce 1997.

S OPRAVOU ROZHLEDNY POMOHLI SPONZOŘI I DROBNÍ DÁRCI

Po dlouhých a značně složitých jednáních současný majitel stavby - město Česká Kamenice - za podpory občanského sdružení Studený a Lipnice (dnes Spolek pod Studencem) zahájilo 17. září 2007 obnovu rozhledny. Jednalo se o složitou a nákladnou záležitost. Kovová konstrukce byla rozdělena na tři části následně snesené vrtulníkem. Po provedení celkové rekonstrukce byla konstrukce po částech opět vrtulníkem vynesena a od od 14. března 2009 stojí unikátní rozhledna opět na svém místě. Letos tomu je právě deset let, kdy turisté mohou opět celoročně rozhlednu bezpečně navštěvovat.

OSLAVA PROBĚHLA PŘÍMO U ROZHLEDNY

Zmíněné kulaté výročí se slavilo za účasti veřejnosti 22. června 2019 přímo na vrcholu Studence. Na prvních sto účastníků čekal malý, ale unikátní dárek. Speciálním hostem slavnosti byl Bedřich Ludvík - autor a režisér populárního dokumentárního cyklu České televize o rozhlednách „Rozhlédni se, člověče“. V kulturní části programu vystoupil soubor Českokamenické X-teto. Pořadateli akce byli Spolek pod Studencem a Město Česká Kamenice.

ZE STUDENCE MŮŽETE PODNIKNOUT NĚKOLIK PĚKNÝCH VÝLETŮ

Výstup na Studenec si můžete zpestřit výšlapem po turistických trasách. Od rozcestníku v sedle pod Studencem (místo bitvy v roce 1757) můžete směřovat své kroky do České Kamenice, Chřibské, Jetřichovic nebo do Mlýnů. Opravdu pěkná trasa vede po červené přes obec Studený a dále přírodní rezervací Pavlínino údolí do Jetřichovic a do oblasti národního parku České Švýcarsko. Zdatní chodci mohou vyzkoušet naučnou stezku „Okolím studence“.

NA VÝLET NEJLÉPE AUTOBUSEM

Abyste nebyli vázáni na jedno místo, doporučuji využít k výletu na Studenec autobusovou dopravu (DÚK) na lince Děčín - Varnsdorf (zastávka Česká Kamenice Líska horní). Od zastávky je to na vrchol jen tři kilometry a cestou si můžete udělat malou odbočku k národní přírodní památce Zlatý vrch.

Fotografie k článku:

Rozhledna na Studenci v Lužických horách Pozvánka na výroční oslavu - rozhledna na Studenci Rozhledna Studenci v Lužických horách Studenec - rozhledna Rozhledna na Studenci - výhled jihovýchodním směrem. Rozhledna na Studenci - Lužické hory Studenec - Lužické hory

Dostupnost po značených trasách:

K vrcholu vede naučná stezka Okolím Studence směřující dvěma směry do Horní Kamenice.


K rozhledně na Studenci vede červená odbočka z mezinárodní dálkové turistické trasy E3. Po ní lze podniknout výlet přes Pavlínino údolí do Jetřichovic.


Sedlem pod Studencem, z něhož vede odbočka k vrcholu, vede modrá trasa z České Kamenice do Chřibské.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 24.05.2019

O zachování vyhlídkové věže na Studenci se velice aktivně zasazoval též Klub českých turistů. Někteří jeho členové pomáhali přímo během obnovy rozhledny, jiní přispěli jako dárci. Zato je nutné členům KČT (zejména děčínským) vyjádřit velké poděkování. J. Tůmová.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: