Turistický magazín

TURISTIKA PRO ZDRAVÍ A DOBROU POHODU

Děčínsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ZLATÝ VRCH

Vrchol v Lužických horách 657 m n. m.

Geologická rarita vulkanického původu

Sloupcová forma čediče

Původně kamenolom

Národní přírodní památka Zlatý vrch

Vstup volný

Vyhlídka: Stříbrný vrch

Naučná stezka Okolím Studence

Památník bitvy pod Studencem r. 1757

Výchozí místo: Líska

Okres: Děčín

Destinace: Lužické hory

ZLATÝ VRCH

Vrchol v Lužických horách 657 m n. m. • Geologická rarita vulkanického původu • Sloupcová forma čediče • Původně kamenolom • Národní přírodní památka Zlatý vrch • Vstup volný • Vyhlídka: Stříbrný vrch • Naučná stezka Okolím Studence • Památník bitvy pod Studencem r. 1757 • Výchozí místo: Líska • Okres: Děčín • Destinace: Lužické hory

AKTUALIZACE: 31.10.2024

Publikováno: 12.1.2020

Přírodní zajímavost

Rubrika: Přírodní zajímavost

Region: Děčínsko • Destinace: Lužické hory

ZLATÝ VRCH V LUŽICKÝCH HORÁCH

Geologický unikát u České Kamenice byl odhalen lomem na kámen

Dobývání nerostného bohatství člověkem může mít pro poznávání přírodních zajímavostí někdy i pozitivní význam. Tak je tomu v lokalitě Zlatý vrch, která byla nejprve lomem na kamenné sloupky, ale dnes je to hojně navštěvovaná národní přírodní rezervace. Lom, jehož činnost byla naštěstí včas zastavena, zde odhalil unikátní ukázku čedičových varhan.

Přírodní rezervace Zlatý vrch - Lužické hory

Foto: Martin Zíka

Přírodní rezervace Zlatý vrch u České Kamenice vznikla díky lomu na čedičové sloupky. Jejich dokonalá struktura a mohutnost (výška až 30 metrů) se staly předmětem ochrany.

Zlatý vrch najdeme na východním okraji Lužických hor nad horským sedlem mezi obcemi Česká Kamenice a Chřibská. Jeho zajímavost i výjimečné umístění jej předurčilo k tomu, aby se stal oblíbeným cílem návštěvníků nedalekého Českého Švýcarska. V okolí Zlatého vrchu se nacházejí další geologické, botanické i historické zajímavosti, které z této lokality dělají výbornou přírodní učebnu, čehož využívají četné turistické i školní výpravy.

ČÍM JE ZAJÍMAVÝ ZLATÝ VRCH?

Když člověk stane pod mohutnou skalní stěnou Zlatého vrchu, jehož vrcholek dosahuje výšky 657 m n. m., ani trochu se mu nechce věřit, že se jedná původně o podpovrchové vulkanické těleso. To bylo během dlouhého geologického období vypreparováno erozí (tak se stalo též u většiny okolních kopců). Kamenné sloupce dosahující délky až 30 metrů by však zůstaly návštěvníkům skryty, pokud by je neodkryla řízená těžba. Několikametrové lámané čedičové sloupky se odtud dovážely až do Nizozemí, neboť byly ideální k výstavbě ochranných mořských hrází.

OCHRANA LOKALITY NADVAKRÁT

Zajímavostí je, že Zlatý vrch se stal poprvé chráněnou přírodní lokalitou už ve válečném roce 1940, kdy zde byla činnost lomu dočasně zastavena. Ke konci války se s lámáním kamene opět začalo, což trvalo až do roku 1973, kdy byla v celé kráse odkryta mohutná stěna s neobvykle dlouhými, dokonale vyvinutými pěti a šestibokými čedičovými sloupy, které dnes můžeme obdivovat v mimořádně chráněné přírodní rezervaci. Kromě geologické unikátnosti je tato cenná taktéž výskytem mnoha druhů chráněných rostlin.

VYHLÍDKA NA STŘÍBRNÉM VRCHU

Budete-li se chtít rozhlédnout po okolní krajině, nevydávejte se na špičku Zlatého vrchu. Riskujete tím jednak úraz a taktéž vyplísnění ochráncem přírody. Přímo kolem Zlatého vrchu vede naučná stezka Okolím Studence (jejíž značení by si zasloužilo obnovu). Tato vás během chvilky dovede k sousednímu lomu, kterému se říká Stříbrný vrch (tento název není v některých mapách oficiálně zanesen). Jeho vrcholek označený křížem je výborným vyhlídkovým místem. Uvidíte z něj velkou část Českého a Saského Švýcarska i Českého středohoří.

NEZAPOMEŇTE NAVŠTÍVIT STUDENEC

Okolí Zlatého vrchu je mimořádně vhodné pro pěkný celodenní výlet. V blízkosti se nachází zastávka autobusu (Česká Kamenice, Líska - horní) na pravidelné lince z Děčína do Varnsdorfu. Od zastávky se ke Zlatému vrchu jde do kopce neznačenou lesní silničkou. Po půl kilometru narazíte na červenou turistickou značku (souběžně jdoucí s naučnou stezkou Okolím Studence). Vydáte-li se vlevo, dojdete během chvilky ke Zlatému vrchu. Doprava cesta vede k rozhledně na Studenci. Cestou si všimněte malého památníčku připomínajícího četné oběti bitvy mezi pruskými a habsburskými vojsky, která se zde odehrála v roce 1757 (Sedmiletá válka).

NAUČNOU STEZKOU KE KŘÍŽOVÉMU BUKU

Po návštěvě rozhledny na Studenci se můžete vrátit do sedla s turistickým rozcestím a dál pokračovat po modré souběžně s naučnou stezkou Okolím Studence. Po 1,5 km se tyto trasy rozdělují, dál se vydejte lesní silničkou po naučné stezce (vpravo) kolem přírodní památky Líska. Roste zde hojně na jaře výrazně vonící měsíčnice vytrvalá (kvete od května do června) a také lilie zlatohlavá a áron plamatý. Naučná stezka vás pak dovede až k horskému sedlu Křížový Buk, kde je zastávka autobusu. Pokud vám zbude čas, můžete zde zkoumat bunkry hraničního opevnění, kterému je na rozcestí věnována panelová expozice. V blízké samotě je dokonce muzeum opevnění. Za návštěvu stojí též blízký Chřibský vrch s pěknými skalními vyhlídkami.

Fotografie k článku:

Přírodní rezervace Zlatý vrch - Lužické hory Zlatý vrch u České Kamenice Výhled do Saského Švýcarska od Zlatého vrchu. Zlatý vrch v Lužických horách Čedičové sloupky na Zlatém vrchu - Lužické hory Přírodní rezervace Zlatý vrch v Lužických horách. Zlatý vrch - hlavní stěna. Výhled ze Stříbrného vrchu v Lužických horách. Rozhledna na Studenci - Lužické hory. Bunkr „řopík“ u Hraničního Buku.

Dostupnost po značených trasách:

Ke Zlatému vrchu vede červená odbočka z dálkové turistické trasy E3 (v tomto úseku z Jetřichovic na Jedlovou).


Zlatý a Stříbrný vrch jsou přímo na trase naučné stezky Okolím Studence (okruh 22 km).


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPAK TÉMATUINFOCENTRUM
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 30.03.2020

Je to opravdu velice zajímavé místo, ty skalní sloupy jsou fascinující. Dobře, že se tuto skálu podařilo zachránit před vytěžením. Milena z Děčína

Komentováno: 13.06.2024

Místu by prospělo pěkné turistické odpočívadlo. H.

NAŠE TIPY:

Pozvánky na akce v Ústeckém a Karlovarském kraji
Novoroční výstupy 2025
Lužický memoriál Karla Hofmana
Ubytovna Hřebenovka Janov
120 let rozhledny Tanečnice
Pension Rosalka
Na pravčickou bránu zdarma pro členy KČT
Turistická informační centra Ústeckého kraje
Turistický festival TURFEST.CZ 2024
Country festival Ronovské noty
Krupská smyčka 2024
Stezka odvahy 2024
Se Severem na Bukovku



DALŠÍ ČLÁNKY Z REGIONU: LUŽICKÉ HORY


MINIKEMP ROSALKA

KOMFORTNÍ ZÁZEMÍ PRO REKREACI NA STARÉ OLEŠCE V ČESKÉM ŠVÝCARSKU

Malý kemp pensionu Rosalka poskytne vašemu táboření vše potřebné. K dispozici je přípojka na elektřinu, vodu, odpady, wifi, aj. V blízkosti kempu je velký rekreační rybník, restaurace, turistické trasy...

NAVŠTÍVIT >>
Minikemp Rosalka - Stará Oleška

CHALUPA MÁJA V JANOVĚ

UŽIJTE SI PARÁDNÍ DOVOLENOU S RODINOU NEBO PARTOU PŘÁTEL

Pronajměte si roubenku v srdci Českého Švýcarska - s terasou, bazénem, společenskou místností, vybavenou kuchyňkou...

NAVŠTÍVIT >>
Chalupa Mája - Janov u Hřenska

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: