AKTUALIZACE: 3.9.2024
Publikováno: 28.03.2019
Rubrika: Naučná stezka
Region: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
PO STOPÁCH ČERVENÉHO MRAVENCE
Vyzkoušejte bosou turistiku na lesní pohraniční naučné stezce
Zveme vás na přírodovědný výlet do severních končin naší vlasti. Na Šluknovsku mezi obcemi Lipová a Rožany vede přímo po hraničních patnících naučná stezka „Po stopách červeného mravence", kterou vybudovali naši němečtí sousedé. Stezka patří trasou i vybavením mezi nejpovedenější v celém regionu. Dozvíte se mnoho zajímavého o životě v lesích a přitom můžete i trochu oprášit němčinu.
Foto: Martin Zíka
První zastávka na naučné stezce Po stopách červeného mravence má podobu otevřené chaty s příznačným nazvem celnice (Zolamthütte). Je hned u hraničního přechodu mezi Lipovou a Sohlandem. Kdybyste pokračovali po silnici dál do Německa, přijdete po chvíli do Neudorfu a k rozhledně Prince Fridricha Augusta. Ta je v letní sezóně přístupná za mírný poplatek.
Výchozím místem je obec Lipová, kam se lze pohodlně dopravit autobusem (linka Varnsdorf - Lobendava) nebo i vlakem ze směru od Děčína či Rumburka (vlaková zastávka je od obce cca 2 km). V Lipové nezapomeňte navštívit infocentrum (otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin). Je umístěno v příkladně opraveném podstávkovém domě (dnes komunitní centrum). Pozornost věnujte geologické expozici, to se vám může na následující cestě hodit.
KOLEM SOLANSKÉHO RYBNÍKA K HRANIČNÍMU PŘECHODU
Vydáváme se po modré turistické značce (směr Rožany) malebnou silničkou (cyklotrasa 3041) kolem Solanského rybníka k 2,5 km vzdálenému hraničnímu přechodu Lipová - Sohland. Minout jej nelze, je vyznačen velkými informačními cedulemi a mohutnými balvany položenými přímo na silnici. Přímo u přechodu odbočíme doprava k odpočívadlu Zollamthütte (celnice), kde naučná stezka „Po stopách červeného mravence“ začíná. Je zde příjemné posezení, model trasy a informační panel sdělující, že se cestou dozvíme mnoho zajímavostí o přírodě.
IDEÁLNÍ PRO BOSOU TURISTIKU
Ani lidé, kteří mají obvykle problém s orientací v terénu, se nemusejí obávat bloudění. Trasa je vytyčena hned trojím způsobem - značením naučné stezky, modrou turistickou Oberlausitzer Bergweg (modrá značka) a nakonec i bílými hraničními patníky. Následujících cca 5 km půjdeme většinou přímo po státní hranici. V letních měsících doporučuji v tomto úseku sundat boty (já to tak dělávám) a alespoň kus cesty si projít na boso. Je to parádní zážitek a přírodu si takto více vychutnáte (nemůžete spěchat :). Mimochodem, bosá turistika je v poslední době stále oblíbenější disciplína, neboť je pro své akupresurní účinky blahodárná pro zdraví (pokud si ovšem dáte pozor, abyste si někde neukopli palec o kořen).
ŠKOLA V PŘÍRODĚ O PŘÍRODĚ
Na cestu je vhodné vzít si s sebou atlas rostlin. Máte-li sebou děti, určitě je můžete naučit spoustu nových věcí. Třeba i to, jak se dělají borůvkové knedlíky. U naučných panelů nasajete znalosti z mnoha různých oborů - geologie, klimatologie, lesního hospodářství, botaniky, zoologie... Dozvíte se, jak vypadá živec, křemen a slída, proč má modřín šavlovitý růst, jak vypadá obraz požeru u smrků, z čeho se skládá živý koberec lesa... Svačinu a odpočinek si lze dopřát komfortně na některém z odpočívadel pojmenovaných po jiných regionálních zajímavostech - Karasekhütte, Spitzberghütte, Pascherhütte, Klinger-Reese Hütte...
STÁLE PO HORNOLUŽICKÉ HŘEBENOVCE
Zkusíte-li opravdu první část trasy zdolat „ala ohne schuhe“, tak u potoka Dřevíč (Schebichbach) si můžete smůlou a jehličím provoněné ťapky osvěžit a umýt. Dál už je lepší pokračovat zase v obuvi. Turisté se smyslem pro humor mohou vyzkoušet vyhlídku s vtipným názvem „Daleký výhled“ (uvidíte jen kus louky a lesa). Ale o kousek dál jsou opět další informační panely a také tábořiště, kde si můžete opéct špekáček (máte-li s sebou). Pozn.: v tomto úseku modrá trasa na chvíli opouští hraniční patníky.
JAVOROVÁ BRÁNA JE SYMBOLEM ROŽAN
Naučná stezka „Po stopách červeného mravence“ končí na parkovišti u silnice vedoucí ze Šluknova do Sohlandu. Po cyklostezce se vydejte spořádaně vpravo k hraničnímu přechodu v Rožanech (asi půl kilometru). Následuje průchod celkem nevkusným vietnamským tržištěm, ale hned za ním stojí za pozornost proslulá „Javorová brána“ (k níž se vztahuje zajímavá pověst) a v centru obce, kde začíná jiná modrá značená trasa vedoucí do Šluknova, najdete také příjemnou restauraci, kavárnu a kapli sv. Jana Křtitele.
ROŽANŮM SE DOPRAVNÍ SERVIS ZATÍM VYHÝBÁ
Protože v Rožanech je to s veřejnou dopravou bída, budete muset zbývající 4 km do Šluknova (po modré značce) ujít pěšky. Ale i tento úsek je docela zajímavý (zatopené lomy, rybník Hraničář, drobné sakrální památky). Celou trasu včetně naučné stezky Po stopách červeného mravence (celkem 13 kilometrů) můžete samozřejmě absolvovat i opačně, tzn. ze Šluknova do Lipové.
DVA TIPY PRO ZPESTŘENÍ VÝLETU
V letní sezóně lze výlet zpestřit návštěvou rozhledny Prince Fridricha Augusta u Neudorfu, která je od zmíněného hraničního přechodu Lipová-Sohland vzdálená něco málo přes jeden kilometr. Pokud poctivě dojdete až do Šluknova, nezapomeňte se odměnit návštěvou zdejšího zámku, kde kromě prohlídky najdete i kavárnu s vyhlášenými cukrářskými specialitami pana Dlaska z Varnsdorfu (značka regionální produkt).
VYZKOUŠEJTE MODRÉ PUTOVÁNÍ
Chvílemi se budete pohybovat v Německu, proto si nezapomeňte vzít platné doklady (i pro děti). Kdybyste měli zájem si tento výlet užít s dobrou partou, můžete se v posledním květnovém víkendu připojit k účastníkům tradičního etapového turistického pochodu Modré putování. Ten pořádá oddíl pivní turistiky KČT Děčín letos již po šesté (více informací viz odkaz níže).
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 12.08.2022
Příjemná procházka, ovšem stezka je neudržovaná a zarostlá.