Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 02.01.2019

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůJinak zajímavé místo

Rubrika: Odbor KČT / Jinak zajímavé místo

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

VÍTEJTE V SEVERNÍM KRÁLOVSTVÍ

Klub českých turistů odhaluje poklady nejsevernějšího regionu České republiky

Za lesy a horami leží jedno malé, krásné, ale trochu zapomenuté Severní království. Lépe řečeno, zapomenuté bylo, ale objevili je všudybylové, kteří křížem krážem prozkoumali zdejší končiny a seznali, že by bylo velmi přínosné vyzdvihnout zdejší poklady na světlo Boží a vytroubit jejich existenci do světa. Nejedná se sice o hromady zlata a drahokamů, ale je to něco co velice zajímá místní i přespolní výletníky.

Severní království - mapka

Foto: Martin Zíka

Na mapce Severního království, které zatím není politicky uznané, vidíte turistické trasy a místa, kde se nacházejí nejzajímavější sakrální památky. Vlevo dole logo Severního království.

Šluknov má zajímavý primát. Je to aktuálně nejsevernější české město, které se navíc stalo v roce 2015 městem „královským“. Tehdy totiž bylo Severní království samozvaně (tedy ze svobodné iniciativy místních obyvatel) vyhlášeno vztyčením hraničních sloupků v obcích, jejichž názvy nenechají nikoho na pochybách: Císařský, Knížecí, Království, Královka, Panský, Staré a Nové Hraběcí... Sloupky jsou dřevěné s reliéfy monarchů a legendou vztahující se k místu, kde stojí - v Severním království.

MŮŽE ZA TO MÍSTNÍ ŽIVEL - HELENA LANDOVÁ

Kdo by ve Šluknově neznal Helenku Landovou. Patří mezi ten typ lidí, kterým se říká „živel“. Ale, po pravdě řečeno, nebýt této svérázné osůbky, tak by možná neexistoval ani šluknovský Klub českých turistů, kterému už hezkých pár let předsedá. Lidé, kteří posouvají dějiny kupředu, jsou vždycky trochu zdravě nekonformní. To ona se svými přáteli přišla s myšlenkou vyhlášení Severního království a zajistila finanční příspěvek Ústecké komunitní nadace na jeho realizaci. S odstupem času nyní můžeme konstatovat, že to vymyslela dobře. Zdejší chudý kraj totiž velmi potřebuje ekonomickou vzpruhu, kterou by mohlo být oživení cestovního ruchu - právě díky mikroregionu Severní království.

SEVERNÍ - KRÁLOVSTVÍ

Myšlenka založení Severního království se prý zrodila na turistickém pochodu již před 12-ti lety. Ten začínal v osadě Severní u Lobendavy, která je rovněž zajímavým turistickým cílem. Poblíž se totiž nachází nejsevernější bod České republiky (nazývaný Nordkap) vyznačený velkým kamenným památníkem (instalován 28. 10. 2013). Cílem zmíněného pochodu byla obec Království u Šluknova. Právě spojením názvů startu a cíle (tedy zmíněných dvou obcí) vznikl dnes již zažitý pojem Severní království.

S PODPOROU CECHU CESTOVNÍHO RUCHU

Zhmotnění nápadu založení Severního království se ochotně ujala parta místních dobrovolníků. V této zapadlé končině to pro ně bylo vítané povyražení. Dřevěné reliéfy pro „hraniční sloupky“ vytvořil pan Pavel Havlíček z Mikulášovic. Sloupky s legendou místa byly usazeny a za účasti turistické veřejnosti slavnostně „zprovozněny“ 6. prosince 2015, čímž se začaly psát nové turistické dějiny zdejšího kraje. Zlé jazyky sice tvrdí, že „pár místních bláznů si hraje na monarchii“, faktem však zůstává, že pojem Severní království se lidem postupně dostává pod kůži v celé republice díky medializaci v krajském kalendáři KČT ( www.kctul.cz ). Pomáhá tomu i logo království a slogan „Poklady čekají na Vás“, které nově vzniklému turistickému mikroregionu dal do vínku místní Cech cestovního ruchu.

MAPA SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ SE STALA SBĚRATELSKOU RARITOU

Cech cestovního ruchu (volné sdružení živnostníků) také turistům pomohl s výrobou prospektu, který byl vydán v limitované edici a pro sběratele map se stal dnes raritou. Na prospektu je mapa celého Severního království s vyznačením a vyobrazením hraničních sloupků, turistických cest a nejvýznamnějších sakrálních památek. Najdete zde také tři doporučené cyklistické okruhy (24, 27, 32 km) po Severním království. Pro keškaře se stala tato série velice lákavou a zajímavou. KČT Šluknov je správcem sedmi kešek v blízkosti sloupků. Tyto se stávají cílem víkendových pobytů pravověrných keškařů i zpestřením dovolené na Šluknovsku. Stovky kladných logů a díků za pozvání do těchto míst jsou dobrou zpětnou vazbou.

S TURISTY I SÓLO ZA MONARCHY SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ

Severní království si začalo poklidně žít svým vlastním životem. Turisté sem přijíždějí s rozpaky (neboť mediální obraz Šluknovského výběžku je z jistých důvodů nevalný), ale odjíždějí nadšeni. Šířit dobré renome tohoto „zapomenutého“ kraje též pomáhají organizované turistické akce Klubu českých turistů (viz odkaz níže). Hlavní událostí je spanilá mototuristická a cykloturistická jízda „Za monarchy Severního království“, kterou v dubnu a v listopadu pořádá KČT Šluknov. Další populární akcí je „Modré putování Šluknovskem“, což je etapový pochod kolem celého Šluknovského výběžku konaný vždy v posledním květnovém víkendu (pořádá KČT Děčín). Vydat se do Severního království samozřejmě můžete i sólo, doporučujeme nejlépe na kolech v jarních měsících. Místní turisté nyní usilují o vyznačení turistických okruhů „Za monarchy Severního království“, kdy startem a cílem bude vždy „královské“ město Šluknov.

ROZHÝBAT CESTOVNÍ RUCH I MÍSTNÍ KOMUNITU

Je to vlastně hra, ale dost možná, že myšlenka Severního království pomůže zdejším lidem lépe se identifikovat s místem, kde žijí. Následky poválečného odsunu a zpřetrhání generačních kořenů jsou totiž dodnes citelně znát. Bez synergie, kterou můžeme například vidět v blízkých obcích na německé straně hranice, nemůže žádná komunita pořádně fungovat a rozvíjet se. Kdyby se s přispěním Severního království jednou podařilo rozhýbat cestovní ruch po vzoru našich německých sousedů, mohla by se díky tomu vytvořit nová zajímavá pracovní místa a mladí lidé by přestali odtud odcházet „za lepším“. Je třeba ocenit, že Klub českých turistů zde svými aktivitami výrazně prospívá svému regionu. Jeho akce určené dětem v nich cíleně prohlubují vztah k domovu. Díky tomu se sem jednou začnou vracet alespoň jako výletníci.

Fotografie k článku:

Severní království - mapka Kostel Sv. Václava s farou - Šluknov Vyhlášení Severního království Hranice Severního království Severní království - hraniční sloupek Za monarchy Severního království - cykloakce KČT Šluknovský zámek
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: