O ČEM PÍŠE:
OSLAVY ROZHLEDNY DYMNÍK
Vrch Dymník (čedič) 515 m n. m. |
Cihlová rozhledna (postavena r. 1896) |
Destinace: České Nizozemí (Šluknovský výběžek) |
Otevřeno v létě denně 10 - 17 hodin, v zimě o víkendech 10 - 15 hodin |
Vstupné 15 / 8 Kč |
Prodej suvenýrů |
Oslavy 125 let: 25. 9. 2021 od 14 hodin (vstup zdarma) |
OSLAVY ROZHLEDNY DYMNÍK
Vrch Dymník (čedič) 515 m n. m. • Cihlová rozhledna (postavena r. 1896) • Destinace: České Nizozemí (Šluknovský výběžek) • Otevřeno v létě denně 10 - 17 hodin, v zimě o víkendech 10 - 15 hodin • Vstupné 15 / 8 Kč • Prodej suvenýrů • Oslavy 125 let: 25. 9. 2021 od 14 hodin (vstup zdarma)
AKTUALIZACE: 31.10.2022
Publikováno: 10.8.2021
Rubrika: Reportáž z akce / Rozhledna - vyhlídka
Region: Děčínsko • Destinace: České nizozemí
125 LET ROZHLEDNY NA DYMNÍKU
Vyhlídková věž nad Rumburkem slouží turistům již jeden a čtvrt století
Počet rozhleden v České republice se už blíží půl tisícovce a nové stále přibývají. Nicméně ta, která stojí na čedičovém vrchu Dymník (515 m n. m.) jihozápadně u města Rumburk patří k těm nejhezčím. Mistrovská práce architekta a stavitele v jedné osobě jakož i um mistrů zedníků dala rozhledně tvar a vzhled, který na ní v r. 2018 přilákal i filmaře. Ti jí využili jako majákovou kulisu k natočení reklamního snímku pro dánskou firmu vyrábějící stavebnice Lego.
Foto: Martin Zíka
Rozhledna na Dymníku v Českém Nizozemí u města Rumburk na Děčínsku oslavila 25. září výročí jeden a čtvrt století své existence.
V roce 2021 máme důvod k oslavě. Nejen proto, že na tuto krásnou a důstojnou rozhlednu za uplynulých 5 let vystoupilo více než 60 tisíc malých i velkých návštěvníků z domova i z ciziny, ale hlavně proto, že tento oblíbený cíl výletníků slaví jeden a čtvrt století své existence.
OHLÉDNUTÍ ZA HISTORIÍ DYMNÍKU
Povinnost správce mne na rozhlednu přivádí poměrně často a vždy si při cestě vzhůru uvědomuji, jak ji ten poměrně pokročilý věk spíše svědčí. A to je opravdu zázrak, když si uvědomíme co si všechno za 125 let své existence prožila. U příležitosti svých 60. narozenin nechal rozhlednu na vrchu Dymník postavit v roce 1896 (na vlastní náklady) rumburský radní August Wenschuch (stavitelem byl Josef Hampl). Po něm byla také rozhledna pokřtěna na Augustovu věž. Po deseti letech bylo z vrcholu věže odstraněno původní cimbuří (kvůli rozmarům počasí), rozhledna byla na vrcholku zastřešena a prosklena. Majitel, kterým byl Horský spolek pro Severní Čechy, se o rozhlednu vzorně staral. Po vysídlení původního obyvatelstva došlo k zestátnění spolkového majetku, vlastníkem se velmi krátce stal Klub českých turistů, ale záhy přešla rozhledna do vlastnictví majitele pozemků (na kterých stála) a těmi byly Státní lesy. Nastalo období, kdy byl klíč zapůjčován v restauraci a později byla rozhledna bez správce volně přístupná. Tento režim byl pro vyhlídkovou věž na Dymníku téměř devastující - trval desítky let. Teprve roku 1991 mohli rumburští turisté rozhlednu zachránit s pomocí veřejné sbírky a s rozhodující pomoci města Rumburk. Opravená věž se znovu otevřela v roce 1995.
Nicméně po několika málo následujících letech se ozdoba vrcholku Dymníku opět ocitla ve nezáviděníhodném stavu (jak byla před opravou). Stavba začala sloužit pouze těm nejméně „slušným“ návštěvníkům a konečná zkáza rozhledny znovu reálně hrozila. Na scéně se ještě objevil Klub českých turistů z Krásné Lípy, který 4 roky (kvůli nevyjasněným vlastnickým právům beznadějně) usiloval o odprodej či pronájem rozhledny. To už byla rozhledna skutečně v havarijním stavu a v tu chvíli zasáhl podnik Lesy ČR, stavbu zlegalizoval, za bezmála tři čtvrtě milionu opravil a roku 2008 podepsal smlouvu s KČT Krásná Lípa o pronájmu rozhledny. Od té doby má rozhledna díky krásnolipským turistům stálého správce, který se stará o její chod a údržbu. Rozhledna je v letním období (zpravidla březen - září) otevřena každý den, v zimě o sobotách, nedělích a svátcích. Návštěvníkům poskytuje kruhový výhled nejen na hřebeny Lužických a Žitavských hor. Za dobré viditelnosti dohlédneme do Krkonoš, spatříme vrcholky České středohoří i dlouhý hřbet Krušné hor. Samozřejmě se můžeme krásně seznámit s oblastí Českého Nizozemí ohraničeného kopečky v Německu a skalní hradbou Českosaského Švýcarska. Lákavým bonusem Dymníku je též výletní restaurace a sportovní areál přímo pod rozhlednou, ke které se dostanete pěšky, na kole i vlastním autem.
STŘÍPKY ZAJÍMAVOSTÍ KOLEM DYMNÍKU
Vrch Dymník je tvořen vysoce magnetickou horninou vulkanického původu blízkou čediči, jejíž stáří je přibližně 30 milionů let. Skály na jeho úbočí jsou vysoké až 20 m. Ve 2. polovině 18. století zde proběhla pokusná těžba hnědého uhlí. Na jaře zde můžeme spatřit mezi jinými rozkvétat i vzácnou měsíčnici. Pod rozhlednou směrem ke Skřivánčímu vrchu býval tzv. Františkův pramen a pod Dymníkem směrem ke St. Křečanům fungoval kamenolom na čedič. Od lomu směrem k restauraci stála Taneční bouda, která zanikla po válce. Pod Taneční boudou bývala střelnice na asfaltové holuby. Sáňkařská dráha vedla od restaurace až k železniční propusti (kousek nad Pstružím potokem), stopy v terénu jsou dodnes patrné, byla dlouhá 1056 m a sloužila až do r. 1950. Při slunovratech se na Dymníku zapalovala obrovská hranice, jejíž záře byla viditelná na kilometry. Za rozhlednou jsou čedičové útvary „kohoutek a slepička“
NA DYMNÍKU SE SLAVILO
Město Rumburk pojalo oslavy výročí rozhledny Dymník velkoryse, abychom si důstojně připomenuli, že právě uplynuloe 185 let od narození Augusta Wenschucha, rumburského radního, který, jak již jsem zmínil, nechal věž na Dymníku postavit. Význam obou výročí podtrhl program oslav, které se uskutečnily 25. září 2021.
Dostupnost po značených trasách:
Na Dymník vás dovede modrá turistická trasa z náměstí v Rumburku, která dál pokračuje do Krásné Lípy.
Pod Dymníkem prochází žlutá turistická trasa z vlakového nádraží Rumburk pokračující dále k rozhledně na Vlčí hoře.
Pod Dymníkem si můžete projít cca 4 km dlouhou naučnou stezku.
Pod Dymníkem prochází cyklotrasa č. 3014 napojující se na silničku vedoucí k vrcholu (restaurace).
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
ROZHLEDNA DYMNÍK, PO NAŠEM „RAUCHBERG“
ÚCHVATNÉ VÝHLEDY Z HORY LUŽ
BARVAMI ZÁŘÍCÍ SNĚŽNÁ
LEADER TURISTIKY V DESTINACI ČESKÉ ŠVÝCARSKO
KAMENNÁ HVĚZDA
KRÁSNOLIPŠTÍ TURISTÉ POSTAVILI KAPLIČKU
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
VÍTEJTE V SEVERNÍM KRÁLOVSTVÍ
JAK VLČÍ HORA NA KRÁSNOLIPSKU SLAVILA KULATINY
MODRÉ PUTOVÁNÍ 2020
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.08.2021
No ovšem to si nemůžeme nechat ujít! Zdraví oddíl rodinné turistiky KČT Varnsdorf!
Komentováno: 12.08.2021
Oprava Horský spolek pro nejsevernější Čechy. :-)
Komentováno: 14.09.2021
Aha, před třemi lety (asi) jsem byla na oslavě rozhledny na Vlčí hoře. Bylo to moc pěkné a také s muzikou. Tak teď se na Dymník také podíváme - s dětmi. Jarka Nováčková z Děčína