Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 28.03.2019

AKTUALIZACE: 29.3.2020

Naučná stezka

Rubrika: Naučná stezka

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

PO STOPÁCH ČERVENÉHO MRAVENCE

Vyzkoušejte bosou turistiku na lesní pohraniční naučné stezce

Zveme vás na přírodovědný výlet do severních končin naší vlasti. Na Šluknovsku mezi obcemi Lipová a Rožany vede přímo po hraničních patnících naučná stezka „Po stopách červeného mravence", kterou vybudovali naši němečtí sousedé. Stezka patří trasou i vybavením mezi nejpovedenější v celém regionu. Dozvíte se mnoho zajímavého o životě v lesích a přitom můžete i trochu oprášit němčinu.

Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku.

Foto: Martin Zíka

První zastávka na naučné stezce Po stopách červeného mravence má podobu otevřené chaty s příznačným nazvem celnice (Zolamthütte). Je hned u hraničního přechodu mezi Lipovou a Sohlandem. Kdybyste pokračovali po silnici dál do Německa, přijdete po chvíli do Neudorfu a k rozhledně Prince Fridricha Augusta. Ta je v letní sezóně přístupná za mírný poplatek.

Výchozím místem je obec Lipová, kam se lze pohodlně dopravit autobusem (linka Varnsdorf - Lobendava) nebo i vlakem ze směru od Děčína či Rumburka (vlaková zastávka je od obce cca 2 km). V Lipové nezapomeňte navštívit infocentrum (otevřeno denně od 10:00 do 17:00 hodin). Je umístěno v příkladně opraveném podstávkovém domě (dnes komunitní centrum). Pozornost věnujte geologické expozici, to se vám může na následující cestě hodit.

KOLEM SOLANSKÉHO RYBNÍKA K HRANIČNÍMU PŘECHODU

Vydáváme se po modré turistické značce (směr Rožany) malebnou silničkou (cyklotrasa 3041) kolem Solanského rybníka k 2,5 km vzdálenému hraničnímu přechodu Lipová - Sohland. Minout jej nelze, je vyznačen velkými informačními cedulemi a mohutnými balvany položenými přímo na silnici. Přímo u přechodu odbočíme doprava k odpočívadlu Zollamthütte (celnice), kde naučná stezka „Po stopách červeného mravence“ začíná. Je zde příjemné posezení, model trasy a informační panel sdělující, že se cestou dozvíme mnoho zajímavostí o přírodě.

IDEÁLNÍ PRO BOSOU TURISTIKU

Ani lidé, kteří mají obvykle problém s orientací v terénu, se nemusejí obávat bloudění. Trasa je vytyčena hned trojím způsobem - značením naučné stezky, modrou turistickou Oberlausitzer Bergweg (modrá značka) a nakonec i bílými hraničními patníky. Následujících cca 5 km půjdeme většinou přímo po státní hranici. V letních měsících doporučuji v tomto úseku sundat boty (já to tak dělávám) a alespoň kus cesty si projít na boso. Je to parádní zážitek a přírodu si takto více vychutnáte (nemůžete spěchat :). Mimochodem, bosá turistika je v poslední době stále oblíbenější disciplína, neboť je pro své akupresurní účinky blahodárná pro zdraví (pokud si ovšem dáte pozor, abyste si někde neukopli palec o kořen).

ŠKOLA V PŘÍRODĚ O PŘÍRODĚ

Na cestu je vhodné vzít si s sebou atlas rostlin. Máte-li sebou děti, určitě je můžete naučit spoustu nových věcí. Třeba i to, jak se dělají borůvkové knedlíky. U naučných panelů nasajete znalosti z mnoha různých oborů - geologie, klimatologie, lesního hospodářství, botaniky, zoologie... Dozvíte se, jak vypadá živec, křemen a slída, proč má modřín šavlovitý růst, jak vypadá obraz požeru u smrků, z čeho se skládá živý koberec lesa... Svačinu a odpočinek si lze dopřát komfortně na některém z odpočívadel pojmenovaných po jiných regionálních zajímavostech - Karasekhütte, Spitzberghütte, Pascherhütte, Klinger-Reese Hütte...

STÁLE PO HORNOLUŽICKÉ HŘEBENOVCE

Zkusíte-li opravdu první část trasy zdolat „ala ohne schuhe“, tak u potoka Dřevíč (Schebichbach) si můžete smůlou a jehličím provoněné ťapky osvěžit a umýt. Dál už je lepší pokračovat zase v obuvi. Turisté se smyslem pro humor mohou vyzkoušet vyhlídku s vtipným názvem „Daleký výhled“ (uvidíte jen kus louky a lesa). Ale o kousek dál jsou opět další informační panely a také tábořiště, kde si můžete opéct špekáček (máte-li s sebou). Pozn.: v tomto úseku modrá trasa na chvíli opouští hraniční patníky.

JAVOROVÁ BRÁNA JE SYMBOLEM ROŽAN

Naučná stezka „Po stopách červeného mravence“ končí na parkovišti u silnice vedoucí ze Šluknova do Sohlandu. Po cyklostezce se vydejte spořádaně vpravo k hraničnímu přechodu v Rožanech (asi půl kilometru). Následuje průchod celkem nevkusným vietnamským tržištěm, ale hned za ním stojí za pozornost proslulá „Javorová brána“ (k níž se vztahuje zajímavá pověst) a v centru obce, kde začíná jiná modrá značená trasa vedoucí do Šluknova, najdete také příjemnou restauraci, kavárnu a kapli sv. Jana Křtitele.

ROŽANŮM SE DOPRAVNÍ SERVIS ZATÍM VYHÝBÁ

Protože v Rožanech je to s veřejnou dopravou bída, budete muset zbývající 4 km do Šluknova (po modré značce) ujít pěšky. Ale i tento úsek je docela zajímavý (zatopené lomy, rybník Hraničář, drobné sakrální památky). Celou trasu včetně naučné stezky Po stopách červeného mravence (celkem 13 kilometrů) můžete samozřejmě absolvovat i opačně, tzn. ze Šluknova do Lipové.

DVA TIPY PRO ZPESTŘENÍ VÝLETU

V letní sezóně lze výlet zpestřit návštěvou rozhledny Prince Fridricha Augusta u Neudorfu, která je od zmíněného hraničního přechodu Lipová-Sohland vzdálená něco málo přes jeden kilometr. Pokud poctivě dojdete až do Šluknova, nezapomeňte se odměnit návštěvou zdejšího zámku, kde kromě prohlídky najdete i kavárnu s vyhlášenými cukrářskými specialitami pana Dlaska z Varnsdorfu (značka regionální produkt).

VYZKOUŠEJTE MODRÉ PUTOVÁNÍ

Chvílemi se budete pohybovat v Německu, proto si nezapomeňte vzít platné doklady (i pro děti). Kdybyste měli zájem si tento výlet užít s dobrou partou, můžete se v posledním květnovém víkendu připojit k účastníkům tradičního etapového turistického pochodu Modré putování. Ten pořádá oddíl pivní turistiky KČT Děčín letos již po šesté (více informací viz odkaz níže).

Fotografie k článku:

Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku. Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku. Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku. Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku. Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku. Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku. Naučná stezka Po stopách červeného mravence na Šluknovsku.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO

Související články:

MULTIKULTURNÍ ŠLUKNOVSKÝ ZÁMEK
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: