Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

NAUČNÁ STEZKA KOLEM ZÁMECKÉHO RYBNÍKA

Přírodovědná naučná stezka

Téma: vodní fauna a flóra

Zahájení provozu r. 2018

Délka trasy: 2,4 km

8 naučných panelů

Bezbariérový přístup

Specialita: výskyt bobra evropského

Výchozí místo: podstávkový dům Lipová

Expozice geologie

Lokalita: Zámecký rybník Lipová

Oblast: Děčínsko - Šluknovský výběžek

NAUČNÁ STEZKA KOLEM ZÁMECKÉHO RYBNÍKA

Přírodovědná naučná stezka • Téma: vodní fauna a flóra • Zahájení provozu r. 2018 • Délka trasy: 2,4 km • 8 naučných panelů • Bezbariérový přístup • Specialita: výskyt bobra evropského • Výchozí místo: podstávkový dům Lipová • Expozice geologie • Lokalita: Zámecký rybník Lipová • Oblast: Děčínsko - Šluknovský výběžek

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 22.3.2020

AKTUALIZACE: 29.7.2020

Klub českých turistůNaučná stezka

Rubrika: Pozvánka na akci / Naučná stezka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

KOLEM ZÁMECKÉHO RYBNÍKA V LIPOVÉ

Přírodovědná naučná stezka přibližuje návštěvníkům život u vody

Menší obec Lipová na Šluknovsku získala v roce 2019 titul Česká vesnice roku. Najdeme tu příklady dobré praxe týkající se nejen života obyvatel, ale také turistické veřejnosti. My se podíváme na novou naučnou stezku „Kolem Zámeckého rybníka“, kterou Lipová zřídila v roce 2018 ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a společností NET4GAS.

Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové

Foto: Martin Zíka

Naučná stezka „Kolem Zámeckého rybníka“ v Lipové je velmi dobře dostupná a fyzicky nenáročná. Ideální pro školní výpravy nebo nedělní rodinné výlety.

Jedná se o ukázkový příklad velmi dobře zpracované stezky lákající do obce turisty i školní výpravy se zájmem o přírodu. Trasa měří 2,4 km, je snadno dostupná, bezbariérová, fyzicky nenáročná (žádné převýšení), takže je vhodná i pro malé děti a méně mobilní seniory. Lze ji absolvovat i na kole. Kolem Zámeckého rybníka je umístěno 8 informačních panelů přibližujících život ve vodě i na břehu.

Součástí stezky je plovoucí hnízdiště pro vodní ptactvo (kachny, lysky, potápky). Na stromech kolem naučné stezky jsou instalovány ptačí budky různých velikostí, jejichž obyvatele můžeme pozorovat zejména v jarních měsících. Naučná stezka „Kolem Zámeckého rybníka“ v Lipové si zaslouží pochvalu za vynikající grafické a řemeslné zpracování. Informační panely jsou navrženy s ohledem na grafický manuál obce, takže jsou vizuálně sladěny s webem a propagačními materiály. Panely, odpočívadla i přístřešek pěkně obnovené Dědovy studánky jsou vkusně zhotoveny ze dřeva.

ZAČÍNÁ SE V TURISTICKÉM INFOCENTRU

I když to samozřejmě není povinné, návštěvu naučné stezky „Kolem Zámeckého rybníka“ doporučuji začít v turistickém informačním centru. To je umístěno v příkladně zrekonstruovaném podstávkovém domě (v centru obce). Získáte zde nejen zajímavosti o naučné stezce a obci Lipové, ale můžete si prohlédnout expozici geologie, sbírku historických předmětů souvisejících s životem na vsi a také ukázky lidové architektury podstávkových domů. Lze zde zakoupit i pěkné suvenýry.

CO NA STEZCE UVIDÍME

Pokud se návštěvníkům zrovna nepoštěstí vidět všechny zástupce vodní fauny naživo (labutě, několik druhů kachen, volavky, orlovec říční, kulík říční, aj.), tak to příliš nevadí. Všechna zde žijící zvířata (a živočichové) jsou kvalitně vyobrazena na panelech s barevnými fotografiemi. Díky tomu můžeme dokonce nahlédnout i pod hladinu rybníka nebo do hmyzí říše na jeho březích. Prohloubíme si též znalosti o chráněných rostlinách. Popis je v českém a německém jazyce.

VÝLET ZA BOBRY

Jedno ze zastavení naučné stezky je věnováno bobru evropskému, našemu největšímu hlodavci. Ten Zámecký rybník obývá již několik let a zdá se, že se mu tady líbí. V mokřadních olšinách je možné pozorovat bobří hnízda a hráze s ukázkami okousaných stromů. Nabízí se tu výjimečná příležitost vidět „bobří práci“ pěkně z blízka.

OBČERSTVENÍ NA TRASE I V CÍLI

Jak jsem již naznačil, celá naučná stezka je dobře promyšlena. V jejím závěru je pěkné odpočívadlo s pramenem nazvaným Dědova studánka. Pokud dostanete chuť na něco vydatnějšího, trasa vás dovede až do restaurace U Pytláka, která je známa dobrou kvalitou kuchyně, čemuž odpovídají i poněkud vyšší ceny.

ZAJÍMAVÁ POVĚST O HISTORII ZÁMECKÉHO RYBNÍKA

Zámecký rybník v Lipové je jednou z nejkrásnějších vodních ploch na Děčínsku. K její atraktivitě přispívá malý ostrůvek, který je útočištěm ptáků a dalších živočichů. Respekt vzbuzuje alej mohutných prastarých lip na hrázi, z nichž některé možná pamatují dobu dramatických okolností vzniku rybníka. Traduje se, že v sedmnáctém století za místní vlády Slawatů došlo k selskému povstání. Rebelie byla potlačena a sedláci potom museli robotou přispět ke zbudování rybníka (více k tomu viz odkaz pod článkem).

Fotografie k článku:

Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové Podstávkový dům v Lipové - expozice geologie. Geologická expozice v Lipové Vodník ze Zámeckého rybníka v Lipové Zřícenina zámku v Lipové na Děčínsku Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové Bobří okus u Zámeckého rybníka v Lipové. Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové Naučná stezka Kolem Zámeckého rybníka v Lipové

Dostupnost po značených trasách:

Trasa naučné stezky začíná u podstávkového domu a měří 2,4 km.


Po hrázi Zámeckého rybníka vede modrá trasa kolem celého Šluknovského výběžku.


Centrem obce Lipová prochází cyklotrasa 3041.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPATURISTICKÁ AKCEDALŠÍ INFO

Související články:

ZÁMEK V LIPOVÉ BOJ NEVZDÁVÁ
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: