Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KŘÍŽOVÁ CESTA ŠLUKNOV

Křížový vrch 391 m n. m.

Křížová cesta založena r. 1738

Sakrální památka

Kulturní památka ČR

Výchozí místo: Šluknov

Region: Šluknovsko

KŘÍŽOVÁ CESTA ŠLUKNOV

Křížový vrch 391 m n. m. • Křížová cesta založena r. 1738 • Sakrální památka • Kulturní památka ČR • Výchozí místo: Šluknov • Region: Šluknovsko

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 03.5.2019

AKTUALIZACE: 18.4.2020

Klub českých turistůSakrální památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Sakrální památka

Region: Šluknovsko • Destinace: mimo destinaci

KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ

Kterak pivovarnický tovaryš založil nemovitou kulturní památku

Pokud patříte k lidem, kteří vyhledávají spíše klidná místa pro rozjímání než divoké pouťové atrakce, pak by se vám mohlo líbit na Křížovém vrchu ve Šluknově. Na tomto nevysokém čedičovém kopečku stojí už několik staletí nejstarší křížová cesta Českého Nizozemí, jak se Šluknovskému výběžku přezdívá.

Křížová cesta ve Šluknově

Foto: Martin Zíka

Modrá barva kapliček u křížové cesty ve Šluknově je jedním z atributů Panny Marie (barva nevinnosti). Po celém Šluknovsku se ještě před druhou válkou pěstoval silný mariánský kult.

Když přijedete do Šluknova jako turisté, nepochybně navštívíte zámek. V tomto městečku se však nachází několik dalších zajímavých (převážně sakrálních) památek, které si zaslouží vaši pozornost. Mezi ně patří areál křížové cesty nacházející se necelého půl kilometru od Mírového náměstí (jihovýchodním směrem). Z náměstí se tam dostanete po Svojsíkově a pak po Křečanské ulici (mimo značené pěší turistické trasy, ale na cyklotrase č. 211). Křížová cesta je ukryta v příjemném parčíku přiléhajícím těsně k hřbitovu.

KAPLE, KŘÍŽKY, JESKYŇKY...

Ze všech křížových cest v tomto nejsevernějším koutu České republiky (uvádí se počet 14) se mi ta šluknovská líbí nejvíce. Vydlážděnou pěšinu lemují kapličky a výklenkové sloupky, u kterých rozjímám nad notoricky známým příběhem poslední Ježíšovy cesty. Přitom obdivuji vkusně umístěné architektonické a sochařské výtvory. Některé v nedávné době prošly rekonstrukcí. Kromě čtrnácti zastavení s výjevy vyřezávanými do dřeva (kopie původních) stojí za povšimnutí Getsemanská zahrada se sochami svatých a andělů. Specialitou tohoto místa jsou mimo jiné dvě jeskyňky (tzv. groty).

UKLIDŇUJÍCÍ ÚČINEK ZARUČEN

Každý element šluknovské křížové cesty má náboženský význam vztahující se k příběhu Ježíše, jeho matky a jeho následovníků. Abyste si to tady mohli plně vychutnat, respektive abyste tomu lépe rozuměli, doporučuji se letmo obeznámit s obsahem „Nového zákona“. I když mne církevní záležitosti úspěšně míjejí a nějakého „pámbíčkaření“ jsem dalek, cítím se na tomto místě vždycky dobře a pokaždé mne napadne myšlenka, že dnešní člověk se slepě žene za spoustou zbytečností, přičemž to podstatné mu uniká. Že by snad účinkem nějaké duchovní energie?

NA ZAČÁTKU BYLO PIVO...

Ke křížové cestě ve Šluknově se váže zajímavý příběh. Údajně ji začal stavět v roce 1738 přivandrovalý pivovarnický tovaryš z vděku nad tím, že zde ve Šluknově nalezl práci a domov. Trvalo mu téměř dvacet let, než svoje dílo s přáteli dokončil, aby mohlo být vysvěceno a stalo se cílem křesťanských poutníků. Stalo se tak 22. července 1756. Od té doby se vždy kolem 20. července konaly ve Šluknově slavnosti vysvěcení křížové cesty doprovázené procesím a pobožností na Křížové hoře. A protože šluknovští farníci byli pro věc nadšení a štědří, postupně se areál křížové cesty dál rozvíjel až do dnešní podoby.

...ALE TO PIVO, TO UŽ JE TAKÉ HISTORIE

V souvislosti s tím tovaryšem bych rád zmínil, že Šluknov obdržel právo várečné již roku 1552. Později byly ve Šluknově pivovary dokonce dva - zámecký a měšťanský. V roce 2012 proběhla nostalgická oslava 500 let vaření piva ve Šluknově, což ale byla spíše „pivní labutí píseň“, neboť šluknovský pivovar ukončil definitivně svou činnost v roce 1977. Nezbývá než dodat, že v současnosti by tomuto městečku určitě slušel nějaký nový minipivovárek. Ale zpět k tématu.

KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ JE KULTURNÍ PAMÁTKOU

Křížová cesta ve Šluknově byla již roku 1958 vyhlášena nemovitou kulturní památkou, což jí pomohlo přečkat v zachovalém stavu doby, kdy se církevní artefakty spíše likvidovaly. Z pohledu současníka a turistického návštěvníka si myslím, že by nebylo od věci toto místo propojit naučnou stezkou s dalšími sakrálními památkami Šluknova. Návštěvníky dozajista okouzlí například nádherný interiér kostela svatého Václava z roku 1714 či zdobný protireformační sloup Nejsvětější trojice z roku 1752 (na náměstí).

VÝLETEM K DALŠÍMU KŘÍŽOVÉMU VRCHU

Pokud jste z větší vzdálenosti, doporučuji k cestě do Šluknova využít pravidelnou železniční linku č. U28 (Dráha národního parku) z Děčína. Po prohlídce pamětihodností a křížové cesty můžete ještě podniknout výlet po některé ze značených turistických cest. Doporučuji červenou do Brtníků (přes Karlovo údolí, Čítkův mlýn, Kunratické arboretum, vrch Hrazený). V závěru této trasy budete mít výhled na Vlčí horu, pod kterou se nachází další Křížový vrch s nově opravenou křížovou cestou u Brtníků.

ZASTÁVKA MODRÉHO PUTOVÁNÍ

Křížovou cestu ve Šluknově navštěvuji pravidelně každým rokem při akci s názvem „Modré putování“, kterou pořádá Klub českých turistů v Děčíně (viz odkaz níže). Sleduji, jak se rok od roku celý parčík i pamětihodnosti v něm skryté zlepšují díky péči místních, ačkoli jsou to z převážné většiny potomci nově přišedších obyvatel (po odsunu). To, že se o dlouho zanedbávané památky začíná dbát, možná svědčí o tom, že někteří lidé tady už konečně zapouštějí nové kořeny.

Fotografie k článku:

Křížová cesta ve Šluknově Křížová cesta Šluknov Křížová cesta Šluknov Křížová cesta Šluknov Křížová cesta Šluknov Křížová cesta ve Šluknově - anděl s kalichem Kostel v Království u Šluknova
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 05.11.2019

Moc zajímavé místo, ale chtělo by to nějakou turistickou navigaci s poutačem na náměstí. Petr Sedlář

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: