Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY

Původní název Annaberg

Výška: 418 m n. m.

Sakrální památka: křížová cesta, kaple, sochy svatých

Kulturní památka

Realizace: r. 1776

Poutní mše: červenec

Výchozí místo: Lobendava, Lipová

Destinace: České Nizozemí (Šluknovsko)

ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY

Původní název Annaberg • Výška: 418 m n. m. • Sakrální památka: křížová cesta, kaple, sochy svatých • Kulturní památka • Realizace: r. 1776 • Poutní mše: červenec • Výchozí místo: Lobendava, Lipová • Destinace: České Nizozemí (Šluknovsko)

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 22.6.2019

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůSakrální památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Sakrální památka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY NEBOLI ANNABERG

Tradiční Anenská poutní mše bude letos 28. července

Přímo u spojnice mezi obcemi Lipová a Lobendava najdete v místě, kde se na silnici napojuje zelená turistická značka, dějiště každoročního letního setkávání věřících křesťanského vyznání. Poutní událost konaná u příležitosti svátku svaté Anny probíhá na Anenském vrchu v týdnu od 26. července po následujících sedm dní, přičemž hlavní mše je v neděli.

Zastavení křížové cesty na Anenském vrchu u Lobendavy

Foto: Martin Zíka

Traduje se, že před válkou chodilo do kostela v Lobendavě (na snímku v údolí) na mše až tři tisíce věřících, takže se mše musela konat několikrát. Dnes je kostel spíše útočištěm netopýrů.

Anenský vrch u Lobendavy s nadmořskou výškou 418 m n. m. nijak výrazně nevyniká mezi ostatními kopci v nejsevernější části naší republiky, nicméně má velký význam zejména pro potomky dřívějších starousedlíků. Od roku 1776 zde totiž stojí křížová cesta s třinácti výklenkovými kaplemi a Božím hrobem, které byly později doplněny Getsemanskou zahradou a kaplí. Uvádí se, že tato křížová cesta byla zbudována za podpory majitele panství hraběte Salm-Reifferscheidta a jeho matky Karoliny z Dietrichsteinu na základě zázračného zjevení sochy svaté Anny původně umístěné na nedalekém vrchu Jáchym, odkud se prý na Annaberg přesunula bez lidského přičinění.

KŘÍŽOVÁ CESTA JE VYHLÁŠENA KULTURNÍ PAMÁTKOU

Dnes už těžko vypátráme, zda podivuhodné teleportaci sochy tenkrát někdo šikovně napomohl či nikoli, nicméně vznikl tím tenkrát důvod vybudovat zde další „tvrz katolické víry“, kteroužto v tehdejší době bylo třeba hájit před protestanty modlícími se sice k témuž Bohu, ale jiným způsobem. Ti totiž sídlí nedaleko za hradbou hraničních hvozdů. Postupem času se z kopečku Annaberg stalo poutní místo, kde se nejen o svátku svaté Anny scházeli stovky i tisíce věřících. Praktikování náboženských ritů se z místní krajiny vytratilo spolu s poválečným odsunem německého obyvatelstva, ale na Anenském vrchu zůstala zachována velmi zajímavá kulturní památka nyní chráněná státem. A kupodivu se zachovala i tradice poutních mší.

SOCHÁM POMOHLA VEŘEJNÁ SBÍRKA

Ani toto místo nebylo ušetřeno chátrání v důsledku dlouhodobě zanedbávané péče. V roce 2016 proběhla veřejná sbírka, do které přispělo 74 lidí z okolí. Z jejího výtěžku pak byly opraveny sochy v Getsemanské zahradě na Anenském vrchu pocházejících z roku 1840. Opravila se rovněž jednotlivá zastavení křížové cesty, provedla se revitalizace zeleně v areálu a další údržba se chystá v rámci možností obce Lobendavy, k níž areál na Anenském vrchu patří. Z určitého pohledu se totiž jedná o investice směřované do rozvoje udržitelného cestovního ruchu, který je pro region vítanou ekonomickou vzpruhou.

KUDY NA ANENSKÝ VRCH U LOBENDAVY?

Pokud byste chtěli podniknout výlet spojený s poznáváním sakrálních památek v okolí Anenského vrchu, pak vřele doporučuji začít v obci Lipová, kam se dostanete autobusovou linkou z Varnsdorfu a Rumburku nebo též Dráhou národního parku. Železniční zastávka na trase Děčín - Bad Schandau - Rumburk je od obce vzdálena přibližně 2 km. Z centra Lipové vás povede modrá turistická značka ke křížové cestě na vrchu Jáchym (odkud mizela již zmíněná socha svaté Anny) a dál k baroknímu kostelu Navštívení panny Marie v Lobendavě. Zde se napojíte na zelenou trasu vedoucí na Anenský vrch a dále pak kolem Vlčích pramenů dojdete zpět k Lipové. Před obcí doporučuji ze značky odbočit vlevo turisticky neznačenou revitalizovanou lipovou alejí, u níž objevíte další drobné sakrální památky. Alej vede k Zámeckému rybníku v centru obce.

KDY SE KONAJÍ POUTNÍ MŠE NA ANNABERGU
Hlavní poutní mše se konává v neděli vycházející na období tzv. oktávu, tedy sedmi dní po svátku svaté Anny (26. července), zpravidla od 10 hodiny. Tato mše se slouží v českém i německém jazyce. Ostatní dny v oktávu mše začínají v 18.15 hodin, což doporučuji ověřit u duchovní správy - Římskokatolická farnost Dolní Poustevna.

PŘES ANENSKÝ VRCH VEDE TRASA MODRÉHO PUTOVÁNÍ

U příležitosti svátku Navštívení Panny Marie (tedy v posledním květnovém víkendu) se již několik let koná turistický etapový pochod Modré putování Českým Nizozemím pořádaný oddílem pivní turistiky při KČT Děčín. Na trase tohoto třídenního pochodu je i Anenský vrch u Lobendavy a mnoho dalších sakrálních památek. Pokud byste chtěli tato místa prozkoumat s průvodcem, můžete se na akci přihlásit přes turistický kalendář na www.kctul.cz.

SVATÁ ANNA BYLA JEŽÍŠOVA BABIČKA

A kdo byla ona svatá Anna, po níž je kouzelný kopeček nad Lobendavou pojmenován? Traduje se, že Anna a svatý Jáchym (prý pastýři) byli byli rodiče Panny Marie, čili Anna byla babičkou Ježíše Krista. Jméno Anna je hebrejského původu a jeho význam je „milostiplná“. Svatou Annu považuje komunita věřících za ochránkyni matek a manželství, šťastného porodu. Svatá Anna je též patronkou horníků, mlynářů, truhlářů, tkalců, krejčích, provazníků a čeledínů.

Fotografie k článku:

Zastavení křížové cesty na Anenském vrchu u Lobendavy Lobendava Kaple svaté Anny na Anenském vrchu u Lobendavy. Kaple Svaté Anny na Anenském vrchu u Lobendavy Křížová cesta na Anenském vrchu u Lobendavy Sochy v Getsemanské zahradě na Anenském vrchu u Lobendavy. Křížová cesta na Annaberku ve Šluknovském výběžku.

Dostupnost po značených trasách:

Přímo přes Anenský vrch vede zelená trasa z Lobendavy (bus), která dále pokračuje kolem Vlčích pramenů k železniční zastávce Lipová.


Velice pěkný výlet lze podniknout na Anenský vrch po modré trase z obce Lipová (bus) kolem Zámeckého rybníka přes rozcestí Jáchym do Lobendavy a odtud pak po zelené.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

K tomuto článku zatím nejsou komentáře.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: