Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

KŘÍŽOVÁ CESTA NA VRCHU JÁCHYM

Vrch Jáchym: 472 m n. m.

Křížová cesta z r. 1914 (obnovena)

Lesní kaple sv. Jáchyma (zdevastovaná)

Vlastník: Římskokatolická farnost Lobendava

Památkově chráněné místo

Výchozí místo: Lipová, Lobendava

Destinace: České Nizozemí

KŘÍŽOVÁ CESTA NA VRCHU JÁCHYM

Vrch Jáchym: 472 m n. m. • Křížová cesta z r. 1914 (obnovena) • Lesní kaple sv. Jáchyma (zdevastovaná) • Vlastník: Římskokatolická farnost Lobendava • Památkově chráněné místo • Výchozí místo: Lipová, Lobendava • Destinace: České Nizozemí

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 13.12.2018

AKTUALIZACE: 12.6.2020

Klub českých turistůSakrální památka

Rubrika: Pozvánka na akci / Sakrální památka

Region: Šluknovsko • Destinace: České Nizozemí

LESNÍ KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA

Křížová cesta na mystickém pahorku u Lipové se probouzí k životu

Jsou taková místa, kde na člověka působí cosi nepopsatelného. Jakýsi pocit něčeho, co nelze vzít do ruky. Já takovou zkušenost zažívám pokaždé, když se ocitnu na malém kopečku (472 m n. m.) mezi Lobendavou a Lipovou, kterému se říká Jáchym. Zde stojí chátrající kaple a nyní již obnovená křížová cesta. Dobře se tu rozjímá navzdory tomu, že je to místo hojně navštěvované.

Křížová cesta na Jáchymu u Lipové

Foto: Martin Zíka

Křížové cesty patří mezi největší turistická lákadla Šluknovska. Tato patří k těm nejzajímavějším, mimo jiné také proto, že je situována hluboko v lese. Je tu cítit, že dnešnímu člověku by malý návrat k přírodě rozhodně prospěl

K Jáchymu (či na Jáchyma) se nejlépe dostanete pěšky po modré turistické značce vedoucí od infocentra v Lipové. Projdete kolem velkého Zámeckého rybníka, politujete zříceninu lipovského zámku, pak alejí prastarých stromů se dáte lesní cestou na lesní křižovatku. Správný směr k Jáchymovi tady ukazuje turistický rozcestník. Celkem po třech kilometrech jste u cíle.

KŘÍŽOVÁ CESTA NA VRCHU JÁCHYM JE PŘÍKLADNĚ OPRAVENA

Na vrcholku kopce je krásně opravená křížová cesta. Její kamenná zastavení, která se ještě nedávno nacházela v rozvalinách, jsou rozmístěna kolem kaple svatého Jáchyma. Lidé jistě cítili potřebu tento svatostánek obnovit, a pokoušeli se o to různými způsoby. Nejprve dřevěnými deskami s výjevy Ježíšovy poslední cesty připevněnými na stromech, později obnovou kamenných zastavení. Nelze si nevšimnout, že nemalý zájem na oživení místa mají naši němečtí sousedé, možná příbuzní těch, kdo tento kraj museli po válce opustit.

KAPLE SVATÉHO JÁCHYMA NA OPRAVU ZATÍM ČEKÁ

Křížová cesta má tvar podkovy obepínající zatím stále zchátralou kapli. Ta byla postavena v roce 1914 na místě původní dřevěné poutní kapličky, která vyhořela. Dodnes je tato kaple vlastnictvím římskokatolické farnosti v Lobendavě. Protože je ale od roku 2014 památkově chráněna, pravděpodobně se i ona brzy dočká žádoucí opravy. Komu ale bude sloužit, když věřící obyvatelstvo kraj opustilo, to se neví. Možná právě novodobým poutníkům - turistům.

POVĚSTI O ZÁZRACÍCH MĚLY PODPOŘIT VÍRU

K místu se vztahuje několik zajímavých pověstí (viz odkaz) souvisejících s údajným pobytem poustevníka, pokladem a zázračnými jevy, což je na Šluknovsku jaksi běžná záležitost. Pravda je spíše taková, že zbožní katolíci, kterých bylo jen v Lobendavě před válkou kolem tří tisíc, cítili potřebu se vymezit vůči blízké hranici s protestanty, a tak zakládali na mnoha místech nepřehlédnutelné důkazy své neotřesitelné víry, což je i příklad křížové cesty a kaple na vrchu Jáchym.

TURISTÉ NA JÁCHYM CHODÍ PRAVIDELNĚ

Jak jsem ale naznačil, zrovna tady na Jáchymu jakoby opravdu ten duchovní element měl své opodstatnění. Jestli nevěříte, můžete si to vyzkoušet sami. Jednou z příležitostí je například zúčastnit se turistické akce zvané „Modré putování“, kterou pořádá vždy na konci května u příležitosti svátku Navštívení Panny Marie Klub českých turistů v Děčíně. Trasa akce prochází právě tímto místem.

CELODENNÍ VÝLET PO SAKRÁLNÍCH PAMÁTKÁCH MEZI LOBENDAVOU A LIPOVOU

Vřele doporučuji vyzkoušený desetikilometrový výlet po sakrálních památkách kolem Lipové. Nejde jen o kostely, kaple a křížové cesty, ale též o četné drobné křížky a pietní zastavení. Výlet začíná v expozici podstávkového domu v Lipové, odkud se po modré značce vydáte po hrázi rybníka kolem zříceniny zámku a pak dál na vrch Jáchym. Trasa pokračuje do Lobendavy (restaurace), kde odbočíte na zelenou směrem k Anenskému vrchu (křížová cesta) a odtud půjdete kolem Vlčích pramenů a zatopených lomů na rozcestí, kde odbočíte vlevo kolem křížku neznačenou alejí vedoucí zpět do Lipové.

Fotografie k článku:

Křížová cesta na Jáchymu u Lipové Lesní kaple Jáchym Křížová cesta na Jáchymu Lesní kaple Jáchym u Lipové Lesní kaple Jáchym Fragment lesní kaple Jáchym u Lipové Torzo zastavení křížové cesty na Jáchymu.

Dostupnost po značených trasách:

K vrchu Jáchym vede modrá trasa z Lipové i z Lobendavy. Tato modrá značka obchází celý Šluknovský výběžek.


Poblíž lesní kaple Jáchym vede cyklotrasa č. 3043. Odbočit k Jáchymu lze u obce Liščí.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 03.03.2019

Bohužel nikde nezaznělo, že křížovou cestu opravil s finanční nákladností přibližně 1,5 mil. Kč státní podnik Lesy ČR. Realizační firmou byl Roman Kudrna, Marwyn (IČ: 67245021).

Komentováno: 27.01.2020

Modrá stezka z Jáchyma do Lobendavy je každoročně plná klíšťat! Lepší je to vzít raději cestou přes les na Anenský vrch.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: