O ČEM PÍŠE:
KŘÍŽOVÁ HORA
Poutní místo |
Lokalita: Jiřetín pod Jedlovou |
Výška: 574 m n. m. |
Převýšení: 107 m |
Křížová cesta |
Kaple sv. Kříže |
Kulturní památka |
Sakrální památka |
Exkluzivní turistická trasa |
KŘÍŽOVÁ HORA
Poutní místo • Lokalita: Jiřetín pod Jedlovou • Výška: 574 m n. m. • Převýšení: 107 m • Křížová cesta • Kaple sv. Kříže • Kulturní památka • Sakrální památka • Exkluzivní turistická trasa
AKTUALIZACE: 14.10.2024
Publikováno: 24.2.2020
Rubrika: Sakrální památka
Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory
KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU
Nejkrásnější křížová cesta v Ústeckém kraji drží titul památka roku
Křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou jsem absolvoval již mnohokrát a určitě nejsem sám. Ne, že bych dal na modlení, ale je to pravdu velmi inspirující místo. Skoro bych chtěl říci, že má zvláštní energii. Jistě není náhodou, že od 18. století sem přicházejí věřící poutníci toužící uzdravit duši či tělo. Místní dokonce tvrdí, že mezi kaplí svatého Kříže a Božím hrobem se nachází silný energetický bod, na který, když se člověk postaví, cítí brnění.
Foto: Martin Zíka
Stojíme pod Křížovou horou v Jiřetíně pod Jedlovou. Musela to být velká víra, když vybudovala takové velkolepé dílo, které, viděno z pohledu současníka, nepřináší praktický hmotný užitek.
Na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou se v podstatě již nacházíme na úpatí Křížové hory. Od informačního centra Tolštejnského panství se vydáme kolem kostela do kopce po zelené trase E10. Během pěti minut svižné chůze se ocitneme na vstupním schodišti památkově chráněného areálu Křížové hory. Tady zpomalíme, neboť se nesluší křížovou cestu absolvovat v poklusu, ale hlavně je co obdivovat a studovat. Najdeme zde mnoho uměleckých výtvorů od různých autorů z okolí.
HLEDEJTE JEŽÍŠE ZAŠITÉHO V LESÍKU
Co nám mají naznačovat spící apoštolové na začátku křížové cesty v Jiřetíně - učedníci Petr, Jakub a Jan? Dělají na mne trochu nepatřičný dojem, vždyť to, oč jde je probuzení. Za nimi se v Getsemanské zahradě Ježíš modlí k andělovi a dál následuje jedenáct výklenkových kaplí představujících zastavení na poslední Ježíšovo cestě. Vizuální dojem je mocný. Výjevy v každé kapličce nutí k zamyšlení. Zdobná zastavení křížové cesty stojí v prudkém kopci, stojí za to se občas otočit a pohlédnout do údolí k městečku. Jiná Ježíšova socha je ukryta vlevo stranou křížové cesty. V létě je snadné ji přehlédnout, neboť je schována v lesíku, asi jako místo tichého rozjímání - je pojmenována „Ecce homo“ podle výroku Piláta Pontského, když ukázal davu zmučeného Ježíše.
MARIÁNSKÝ KULT JE PATRNÝ I ZDE
Na vrcholu jiřetínské křížové cesty stojí kaple sv. Kříže, vpravo od ní pavilonek se sochou panny Marie, patronky tohoto kraje. Za kaplí vede dlážděný chodník k Božímu hrobu. Vždycky tady hledám ten energetický bod, zatím však marně. Zelená turistická trasa pak areál Křížové hory opouští a pokračuje panoramatickou cestou k Jedlové hoře. Vrcholová kaple se zvonicí je přístupná jen v době mší a poutí nebo konání koncertů. V období Velikonoc o Velkém pátku je Křížová hora místem laického poetického procesí a setkání s hosty z Horní Lužice. Tradiční Svatojiřetínské pouti se konají v neděli nejbližší svátku Povýšení sv. Kříže (14. září).
GENIUS JIŘETÍNSKÉHO LOCI
Celý areál Křížové hory je památkově chráněn již od roku 1964. Křížová cesta v Jiřetíně dokonce získala titul památka roku 2017. Zvítězila ve stejnojmenné soutěži, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Toto místo je také hojně navštěvováno umělci nejrůznějšího formátu - hudebníky, malíři, fotografy a filmaři...
PROČ VZNIKLA KŘÍŽOVÁ CESTA V JIŘETÍNĚ POD JEDLOVOU?
Šluknovský výběžek byl historicky přímo na hranici mezi katolickou a protestantskou vírou. Katolíci si zde potřebovali upevnit svůj vliv a proto si vymýšleli nejrůznější příběhy, které měly potvrzovat správnost jejich dogmatu. Každé bohatší město mělo vlastní honosný kostel, křížovou cestu a pochopitelně nějaký zázrak nebo alespoň zjevení, Jiřetín nevyjímaje. Legenda o vzniku poutního místa v Jiřetíně vypráví o sedmi bratřích, kteří museli své rodiště opustit z náboženských důvodů, protože nechtěli přistoupit ke katolictví. Na cestě se jim prý zjevil Spasitel na kříži. Ten jim naznačoval, aby se vrátili zpět. Učinil tak pouze nejmladší z nich, který byl nemocen (pozn. aby mohl být zázračně uzdraven). Když po návratu přijal katolickou víru a postavil na svém pozemku kříž, pomodlil se a byl náhle uzdraven. To místo pak začali navštěvovat další trpící a ejhle, též byli uzdravováni. Pak už vzal záležitost do své péče místní farář a jeho následovníci se postarali o vybudování křížové cesty. Vzniklo hojně navštěvované poutní místo. Pokud vás zajímají podrobnosti, klikněte si na odkaz pod článkem.
TURISTICKÁ TOPKA
Turistická cesta přes Křížovou horu je nepochybně nejlepší volba, jak se dostat až k hradu Tolštejnu. Určitě patří mezi top výletní trasy Ústeckého kraje, a proto ji podrobně popisuji ve článku VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN.
Dostupnost po značených trasách:
Na vrchol Křížové hory lze vyjet po trase 3052, která vede bokem a pak se napojuje na zelenou.
Přes Křížovou horu vede z Jiřetína zelená trasa E10 dále pokračující k Jedlové.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
KŘÍŽOVÁ CESTA V RUMBURKUKŘÍŽOVÁ CESTA VE STARÝCH KŘEČANECH
KŘÍŽOVÁ CESTA V KRÁLOVSTVÍ
KŘÍŽOVÁ CESTA VE ŠLUKNOVĚ
KŘÍŽOVÁ CESTA NAD OBCÍ BRTNÍKY
KŘÍŽOVÁ CESTA VE VELKÉM ŠENOVĚ
KŘÍŽOVÉ CESTY ČESKÉHO NIZOZEMÍ - DÍL I.
VÝLET NA HRAD TOLŠTEJN
SAKRÁLNÍ TURISTIKA V ÚSTECKÉM KRAJI
JIŘETÍNSKÝ BOŽÍ HROB
HŘEBENOVKA V ÚSTECKÉM KRAJI
TROJBOKÁ KAPLE U MIKULÁŠOVIC
TURISTIKA V JIŘETÍNĚ
BRATRSKÉ OLTÁŘE
ROZHLEDNA JEDLOVÁ V LUŽICKÝCH HORÁCH
ŠTOLA SVATÉHO JANA EVANGELISTY V JIŘETÍNĚ
VELIKONOČNÍ SETKÁNÍ NA KŘÍŽOVÉ HOŘE
JIŘETÍNSKÝ ADVENT 2023
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 26.02.2020
bezva článek a i fotografie, !!! a téma na zítřejší únik do klidu a nabrat tam energii :-) Karlos
Komentováno: 27.02.2020
Jen bych chtěl doplnit, že majitelem popisovaného poutního místa, je Obec Jiřetín pod Jedlovou a ne římskokatolická církev, jak se mnoho kolemjdoucích mylně domnívá. Obec se od roku 1990 o tento unikát v Lužické krajině stará. Za tu dobu zde došlo k mnoha renovacím, stavařským, dlaždičským i restaurátorským zásahům, které jsme prováděli často svépomocí, ale též pod dohledem památkářů. Josef Zoser
Komentováno: 27.02.2020
Za zmínku stojí, že tato památka je díky obci nočně nasvětlena do 24.00 hodin, čímž návštěvníky zveme k večernímu rozjímání. Osvětlení bylo sice vybudováno už v roce 1997, ale v roce 1999 rozkradeno a poničeno vandaly. Koncem loňského roku se opět po deseti letech podařilo osvětlení obnovit. Josef Zoser