Turistický magazín

PRŮVODCE TURISTŮ NEJEN ÚSTECKÝM KRAJEM

Šluknovsko

Autor článku:

Martin Zíka

Martin Zíka

PROFIL

O ČEM PÍŠE:

HRAD TOLŠTEJN

Středověká zřícenina

Hrad založen ve 14. stol.

Nadmořská výška 670 m n.m.

Dvě hradní vyhlídky

Výletní restaurace na Tolštějně

Výchozí místo: Jiřetín pod Jedlovou

Tolštejnské slavnosti

Destinace: Lužické hory

Mezinárodní trasa E3

HRAD TOLŠTEJN

Středověká zřícenina • Hrad založen ve 14. stol. • Nadmořská výška 670 m n.m. • Dvě hradní vyhlídky • Výletní restaurace na Tolštějně • Výchozí místo: Jiřetín pod Jedlovou • Tolštejnské slavnosti • Destinace: Lužické hory • Mezinárodní trasa E3

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

Publikováno: 23.04.2019

AKTUALIZACE: 13.1.2020

Hrad - zřícenina

Rubrika: Hrad - zřícenina

Region: Šluknovsko • Destinace: Lužické hory

HRAD TOLŠTEJN - STRÁŽCE LUŽICKÝCH HOR

Zřícenina starého hradu u Jiřetína pod Jedlovou je znovu v obležení, tentokráte turistickém

Nejvýchodnější částí Ústeckého kraje odedávna prochází obchodní stezka střežená mohutným hradem na Kavčí skále. Od ní je odvozen název tohoto panského sídla - Tolštejn (Dohlenstein). Hrad byl postaven na začátku 14. století, aby z něj posádka mohla dohlížet na jediný schůdný přechod z Lužice na českou stranu Lužických hor. Posádka hradu Tolštejn též dohlížela na rozvíjející se těžbu stříbrných rud v okolí.

Hrad Tolštejn

Foto: Martin Zíka

Na vrcholu Kavčí skály, která kdysi stála uprostřed hradu Tolštějna, je vybudována turistická vyhlídka. Je z ní vidět krásně celé údolí kolem Jiřetína a okolní vrcholky Lužických hor.

Život na hradě zůstal i přes různé peripetie čilý do dnešní doby, jen jeho mohutné zdi místo zbrojnošů nyní obléhá turistická veřejnost.
Bohatou historií hradu Tolštejna se v tomto článku zabývat nebudeme. Tu si můžete v případě zájmu prostudovat na Wikipedii (viz odkaz níže). Nás hrad Tolštejn zajímá jako bezvadný tip na víkendový výlet.

VÝPRAVU NA TOLŠTEJN JE NEJLÉPE ZAČÍT V JIŘETÍNĚ

Do Jiřetína pod Jedlovou jezdí vlak i autobus (trasa Děčín - Varnsdorf). Automobil je možné zaparkovat na náměstí přímo u informačního centra Tolštejnského panství (s nabídkou suvenýrů, pohlednic i kvalitních map). Na hrad Tolštejn se můžete vydat několika různými cestami, leč vřele doporučuji devítikilometrový značený okruh, viz dále.

KŘÍŽOVÁ HORA V JIŘETÍNĚ

Z náměstí v Jiřetíně vyrážíme po zelené trase E10. První zastávkou je Křížová hora s kaplí svatého Kříže a nejkrásnější křížovou cestou v regionu. Kaple postavená roku 1783 je přístupná jen v době mší a konání akcí, například koncertů. Zdobná zastavení křížové cesty (výklenkové kapličky) stojí v prudkém kopci. Za vynaloženou námahu nás odmění pěkné výhledy do údolí. Nahoře mezi kaplí a Božím hrobem se nachází jedno z nejsilnějších míst s pozitivní energií v České republice (potvrzeno několika senzitivními měřeními). V období Velikonoc o Velkém pátku se na Křížové hoře koná poetické procesí a setkání s hosty z Horní Lužice.

PRVNÍ VYHLÍDKY Z „HŘEBENOVKY“

Hned za Křížovou horou, jakmile vylezeme z lesa, otevřou se parádní výhledy na hrad Tolštejn a Jedlovou horu, hlavní cíle našeho výletu. Díky tomu, že hřebenová cesta není zalesněná, vidíme na pravé straně směrem k Českému Švýcarsku, vlevo zase do oblasti Lužické pánve. Osada pod námi se příznačně nazývá Rozhled.

VÝSTUP NA JEDLOVOU HORU

Asi po kilometru přijdeme k rozcestníku s červenou dálkovou trasou E3. Tady je možnost se podle počasí rozhodnout pro další směr. Hrozí-li déšť, je lépe to vzít vlevo po zelené vrstevnicovou cestou k rozcestníku U Ranče. Je-li vyfoukáno, pak určitě volíme červeně značený panoramatický výstup na Jedlovou horu (774 m n. m.), kde je stylová restaurace a kamenná rozhledna. Už cestou se ukazují okouzlující siluety východní části Lužických hor (Studenec, Chřibský vrch, Javor, Malý Stožec...). Žeton do turniketu pro vstup na rozhlednu lze zakoupit v restauraci. Po dřevěném (bohužel již chátrajícím) schodišti vystoupáme na vyhlídkový ochoz, ze kterého spatříme nejen turisticky významné vrcholy Lužických hor, ale třeba i Ještěd, Ralsko, Bukovku... a dole pod námi též siluetu hradu Tolštejna.

TOLŠTEJNSKÁ HRADNÍ HOSPODA

Z Jedlové hory už můžeme pelášit pěkně z kopce opět po červené lesem kolem rozcestí U Ranče. Jakmile vylezeme z bukového lesa, vítá nás známá silueta Kavčí skály se zbytky kdysi mohutných hradních zdí. Po chvíli stojíme pod Tolštejnem. V romantických rozvalinách najdeme příjemnou hospůdku, šatlavu s uvězněným loupeživým rytířem a nový vyhlídkový ochoz. Nabízí se také možnost zakoupit si v restauraci žeton do turniketu na vrcholovou vyhlídku. Vylézt až nahoru je zážitkem hlavně pro děti. Na hradě Tolštejn zatím nefunguje průvodcovská služba, ačkoli vzhledem k bohaté historii tohoto místa by to bylo záhodno.

PRŮZKUM HORNICKÉ HISTORIE

Pokud nám zbylo dost času a sil (což znamená vyrazit na výlet po ránu), můžeme ještě okusit něco z historie dolování drahých kovů na Tolštejnském panství. Seběhneme z hradu Tolštejna po červené turistické trase až dolů do údolí v Lesné a zde se napojíme na žlutou značku vedoucí do údolí Milířky. Dojdeme k výchozímu místu okružní Hornické naučné stezky se štolami a informačními panely o těžbě, která zde probíhala již v patnáctém století. Dolování probíhalo v místě takzvané Lužické poruchy, díky níž se rudné žíly dostaly z hlubin země na povrch.

NA ZÁVĚR MOŽNO NAVŠTÍVIT KAVÁRNU NEBO ŠTOLU

Z Lesné je to zpátky po žluté značce do Jiřetína pod Jedlovou zhruba dva kilometry. Projdeme krásnou alejí mezi pastvinami a ještě jednou se pokocháme výhledem na místa, která jsme právě navštívili - hrad Tolštejn, Jedlová, Křížová hora. V Jiřetíně je možnost výlet zakončit v místní kavárně či restauraci. Úroveň pohostinství je zde značně proměnlivá a proto je třeba vyzkoušet z toho, co se zrovna nabízí. Hornické muzeum v Jiřetíně je bohužel v současné době zavřeno, ale jestli vás historie zdejšího dolování zaujala, pak se ještě nabízí návštěva štoly svatého Jana Evangelisty, která se nachází cca kilometr od náměstí u výpadovky ve směru na Rybniště. Místní značení ke štole zatím nevede, ale v infocentru vám cestu ochotně poradí.

TOLŠTEJNSKÉ SLAVNOSTI

Zhruba v polovině srpna se na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou každoročně konají Tolštejnské slavnosti. Jejich součástí jsou trhy regionálních produktů, hudební vystoupení, historický šerm, atrakce pro děti, výstavy, aj. Tolštejnské slavnosti ukončuje Světluškový pochod z Jiřetína na hrad Tolštejn, kde se koná večerní představení. Aktuální termín slavností vám sdělí v infocentru na tel čísle: 724 785 655.

Fotografie k článku:

Hrad Tolštejn Hrad Tolštejn v Lužických horách Vyhlídka na hradě Tolštejn Vyhlídka na hradě Tolštějn Tolštejnská hospoda Hrad Tolštejn z vyhlídky Pětikostelní kámen Jiřetín pod Jedlovou, v pozadí Tolštejn a Jedlová

Dostupnost po značených trasách:

Přímo pod hradem vede dálková červená turistická trasa E3 v tomto úseku z Jedlové hory do osady Lesné. K hradu vede krátká červená odbočka.


K hradu Tolštejn lze zvolit pěknou zelenou trasu z Jiřetína pod Jedlovou přes Křížovou horu a na rozcestí „U Ranče“ odbočit na červenou trasu E3.


Pod hradem vede cyklotrasa č. 3015 od železniční stanice Jedlová do Jiřetína pod Jedlovou. K hradu lze odbočit sjízdnou cestou.


Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.

Související odkazy:

MAPADALŠÍ INFO
KOMENTUJ

Komentáře k článku:

Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:

Komentováno: 10.10.2019

Tedy pardon, na kole je to z Jiřetína nahoru na Tolštejn pořádná mordovačka. Zdá se mi, že cesta od nádraží v Jedlové je příjemnější, i když je silně rozbitá. Dětičky mne nahoře málem sežraly, ale naštěstí jsem jim energetickou ztrátu mohl vykompenzovat v tolštejnské hospodě. Příště jdu raděj pěšky. Bobr s rodinkou.

NAŠE TIPY:

Starý vechtr ZOO Ústí nad Labem Zubrnický motoráček Zoopark Chomutov Ubytování Goliáš - Krásná Lípa

PARTNEŘI TURISTICKÉHO MAGAZÍNU: