O ČEM PÍŠE:
RUMBURSKÁ VZPOURA
Událost z 29. května 1918 |
Poprava celkem 10 vojáků |
Pietní místo v Rumburku |
Expozice muzeum Rumburk |
Pochod Po stopách Rumburské vzpoury |
RUMBURSKÁ VZPOURA
Událost z 29. května 1918 • Poprava celkem 10 vojáků • Pietní místo v Rumburku • Expozice muzeum Rumburk • Pochod Po stopách Rumburské vzpoury
AKTUALIZACE: 15.5.2024
Publikováno: 04.5.2021
Rubrika: Monument - památník
Region: Děčínsko • Destinace: České nizozemí
POMNÍK RUMBURSKÉ VZPOURY
Výročí vojenského povstání proti nesmyslnosti války si připomínáme v květnu
Na jižním okraji města Rumburk ve Šluknovském výběžku se nachází nad hřbitovem významné pietní místo. Zde byli 29. května 1918 popraveni tři vojáci rakouské císařské armády. Jmenovali se František Noha, Stanko Vodička a Vojtěch Kovář. Vojenský soud je potrestal za to, že stáli v čele rebelie proti válečnému utrpení. Událost vešla ve známost jako Rumburská vzpoura.
Foto: Martin Zíka
Pomník Rumburské vzpoury s nápisem „Za chléb, mír, svobodu“ a jmény popravených je kulturní památkou.
Jednoduchý obelisk z černého mramoru nese nápis „Za chléb, mír a svobodu“. Ten a stručně vystihuje, o co šlo 65 vojákům, kteří si prošli útrapami ruské fronty a jediné, co si přáli, byl konec nesmyslné Velké války. Zvolili v té době jediný možný způsob svého protestu - ozbrojené povstání. To vypuklo 21. května 1918 v rumburských kasárnách. Brzy se k němu připojilo kolem sedmi stovek vojáků. Všichni doufali, že se k nim postupně připojí většina vojáků i civilistů a to že povede povede k ukončení války. U Nového Boru však byli obklíčeni velkou přesilou rakousko-uherské armády.
KRUTÝ TREST ZA TOUHU PO SVOBODĚ
Dopadlo to špatně. Stanný soud v Rumburku a Novém boru vynesl deset rozsudků smrti zastřelením, které byly bez odkladu vykonány 29. května. Výše jmenovaní tři vojáci byli označeni za vůdce Rumburské vzpoury a samozřejmě byli mezi popravenými. Další skončili ve vězení v Terezínské pevnosti nebo byli posláni zpět na frontu do válečného pekla, které zmařilo miliony lidských životů. To se v podstatě rovnalo také rozsudku smrti.
PŘÍBĚH RUMBURSKÉ VZPOURY SE STAL FILMOVÝM SCÉNÁŘEM
Památce Rumburské vzpoury se věnuje historický film „Hvězda zvaná Pelyněk“, natočený režisérem Martinem Fričem podle skutečných událostí. Stal se jedním z nejúspěšnějších filmů první poloviny 60. let. Příběh vypráví o tom, jak se koncem května 1918 do rumburských kasáren vracejí vojáci z ruského zajetí. Je mezi nimi i Franta Noha (bývalý cirkusový artista). Vojáci i oficíři si vycházejí povyrazit do vinárny U růže, kde je největší atrakcí pěkně vyvinutá zpěvačka a tanečnice Tonka (Jiřina Bohdalová). Vojáci v kasárnách jsou čím dál nespokojenější, protože jim byl snížen příděl potravin a nebyl vyplacen žold. Když se dozvědí, že mají jít znovu na frontu, převezmou moc nad kasárnami, obsadí četnickou stanici, poštu i nádraží. Vinou nekázně však jejich vzpoura končí tragicky.
ZAJDĚTE SI DO MUZEA
Rumburské vzpouře je v okolí Rumburku a Nového Boru věnováno několik pomníčků, ten nejvýznamnější, u kterého se konají pietní vzpomínky, stojí právě na místě rumburského popraviště. Výlet na toto místo je zajímavé spojit s návštěvou muzea v Rumburku, kde je této historické události věnována jedna z expozic podrobně popisující její průběh. Výstavu doplňují soudobé reálie. Za zmínku stojí, že v roce 2018 proběhla v Rumburku velká vzpomínková akce u příležitosti stého výročí tzv. Rumburské vzpoury.
PROCHÁZKA RUMBURKEM
V parku Rumburské vzpoury, který se nachází hned vedle městské knihovny u Lorety, stojí nejen pěkná pietní socha, ale také informační panely, z nichž jeden obsahuje očíslovanou mapku a dobové fotografie míst s popiskami vztahujícími se k okolnostem Rumburské vzpoury. To můžete vzít jako pozvánku k procházce po Rumburku. Dozvíte se například, že dnešní kulturní dům Střelnice byl v roce 1918 velitelstvím a ubytovnou štábního oddílu šesté setniny náhradního praporu.
Dostupnost po značených trasách:
K památníku Rumburské vzpoury vede odbočka z modré turistické trasy směřující k Dymníku. Od Lužického náměstí je to necelé dva kilometry.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: