O ČEM PÍŠE:
KARLOVO ÚDOLÍ
Bývalý lázeňsko rekreační areál u Šluknova |
Objekt lázeňského domu nyní zdevastován |
Probíhá revitalizace lesoparku |
Příležitostné akce pro veřejnost |
Rozcestí značených cest |
Lokalita: Šluknovsko |
Destinace: České nizozemí |
KARLOVO ÚDOLÍ
Bývalý lázeňsko rekreační areál u Šluknova • Objekt lázeňského domu nyní zdevastován • Probíhá revitalizace lesoparku • Příležitostné akce pro veřejnost • Rozcestí značených cest • Lokalita: Šluknovsko • Destinace: České nizozemí
AKTUALIZACE: 5.4.2023
Publikováno: 07.6.2021
Rubrika: Zámek - sídlo
Region: Děčínsko • Destinace: České nizozemí
KARLOVO ÚDOLÍ POMALU OŽÍVÁ
Malebné údolí u Šluknova zachraňují noví majitelé.
Nedaleko města Šluknova v Severním království se nachází místo zvané Karlovo údolí, které bylo kdysi vyhlášeným rekreačním lesoparkem. Stál zde lázeňský dům, kam přijížděli hosté s celými rodinami. Jeho vznik úzce souvisel z výstavbou železniční trati z Rumburku do Šluknova probíhající ve druhé polovině 19. století. Za války v něm byla zřízena léčebna pro německé vojáky, po válce zde až do převratu fungoval rekreační objekt ROH, který se pak dostal do rukou soukromníka...
Foto: dobová pohlednice
Dobová kolorovaná pohlednice zachycuje Karlovo údolí v době svého rozkvětu, kdy se sem přijížděli rekreovat lázeňští hosté.
„Součástí lázeňského komplexu Karlovo údolí byl rozlehlý park s okrasnými stromy a keři, s bazénkem a vodotryskem, jezírkem se zlatými rybkami a vodním ptactvem. Velký rybník byl využíván k romantickým projížďkám na lodičkách. Na jižním okraji celého areálu bylo vybudováno lesní divadlo již v roce 1916.
Z ATRAKCÍ PR DĚTSKÉ REKREANTY NEZBYLO NIC
Bylo zde pamatováno i na dětské návštěvníky. U lázeňského hotelu si mohly hrát na hřišti s houpačkami, skluzavkami, lanovkou a kolotočem. Poblíž byla i pozoruhodná sáňkařská dráha, kde po kolejích jezdily dřevěné sáně, opatřené kolečky. Další místní atrakcí byla elektrická miniželeznice... (viz Wikipedie)“.
ZASTÁVKA KARLOVO ÚDOLÍ JIŽ NEEXISTUJE
Takto na Karlovo údolí u Šluknova vzpomínají ve stejnojmenné publikaci autorky Helga Hošková a Iva Jaburková. Z výše jmenovaného se však do dnešních dní zachovalo jen málo. Samotný lázeňský dům se momentálně nachází v rozvalinách a dokonce byla zrušena i vlaková zastávka, kam vlaky přivážely turistické návštěvníky a lázeňské hosty.
SMUTNÁ HISTORIE...
Nabízí se otázka, proč toto zajímavé a pro cestovní ruch jistě silně potenciální místo muselo zchátrat až do stávajícího neutěšeného stavu. Nejspíše proto, že poválečný odsun původního obyvatelstva způsobil, že nově přišedší osídlenci neměli k místu náležitý vztah a osud areálu v Karlově údolí jim byl až do nedávna v podstatě lhostejný. Nejhorší ránu ale místu zasadili postsametoví pseudopodnikatelé.
...ALE NADĚJNÁ BUDOUCNOST
Nicméně od roku 2017 probíhají v Karlově údolí pokusy o záchranu toho, co se dochovalo, a obnovu toho, co lze řešit bez velkých finančních investic. O sobotách se zde scházejí dobrovolníci pracující zejména na obnově lesoparku. Na začátku léta se zde koná „Přivítání léta v Karlově údolí na lodičkách“.
NAVŠTĚVUJTE KARLOVO ÚDOLÍ
Držme tedy zachráncům Karlova údolí palce, aby se jim dařilo postupně navrátit původní krásu, zajímavost i funkci celého areálu. A přijďme je alespoň morálně podpořit návštěvou akcí, které zde v průběhu roku probíhají. I tak můžeme vyjádřit svůj zájem o obnovu zanikajících turisticky zajímavých lokalit.
Dostupnost po značených trasách:
Přes Karlovo údolí prochází hlavní červená trasa Šluknovska začínající u Bettelmannsteinu (Žebrácký kámen) procházející Šluknovem a pokračující přes Kunratice, Hrazený, Brtníky na Vlčí Horu.
Do Karlova údolí vás dovede též žlutá turistická trasa z Království vedoucí kolem již zrušené železniční zastávky.
Naučná stezka v Karlově údolí je momentálně ve fázi příprav.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář:
Komentováno: 10.06.2021
Dobře si pamatuju, když Karlovo údolí ještě fungovalo. Jeho současný stav opravdu není dobrá vizitka ani pro město, ani pro region. Co si asi o nás myslí Němci, kteří ho vybudovali a pak museli odejít? JN