AKTUALIZACE: 27.8.2024
Publikováno: 25.1.2023
Rubrika: Sakrální památka
Region: Žatecko • Destinace: Dolní Poohří
KLÁŠTERNÍ KAPUCÍNSKÁ ZAHRADA V ŽATCI
Oáza klidu a míru uprostřed živého města láká k návštěvě a odpočinku
Do města Žatce v Dolním Poohří jezdívám léta a myslel jsem si, že ho dobře znám. Ale teprve v roce 2021, jsem zde víceméně náhodou objevil jednu nezamčenou branku, která mne vlákala do malebné klášterní zahrady. Tu jsem uprostřed městského industriálu vůbec nečekal. Navštívit ji doporučuji i vám, turistickým návštěvníkům, pakliže budete hledat místo pro příjemné spočinutí.
Foto: Martin Zíka
Součástí klášterní Kapucínské zahrady je pěkně upravený parčík. Bývalý kapucínský klášter přímo navazuje na kostel Korunování Panny Marie.
Dá se tu vidět ledacos zajímavého. Na ploše necelého jednoho hektaru se rozkládá upravený parčík s květinovými záhony a fontánou, historická tyčová chmelnice, bylinková zahrádka s různými užitečnými rostlinkami, malá vinice a dětský koutek. Děti sem určitě chodí rády navštěvovat procházející se pávy, pasoucí se kozy a okukují též ptactvo chované ve voliéře. Příjemnou atmosféru tohoto místa dotváří několik pěkných soch a historický objekt kapucínského kláštera s kostelem Korunování Panny Marie.
KAPUCÍNI SLOUŽILI ŽATEČANŮM OD SEDMNÁCTÉHO STOLETÍ
Samotný příběh žateckého kláštera, kde fungoval řád kapucínů od roku 1675 je velmi zajímavý (doporučuji kliknout na odkaz pod článkem). Zásluhu na vzniku kláštera mají hlavně Ludmila Eva Františka hraběnka z Kolowrat a Marie Sidonie z Warrensbachu. Dodnes stojící budovy kapucínského areálu slavnostně posvětil pomocný biskup pražský Jan Ignác Dlouhoveský 10. října 1683. Kapucíni byli v Žatci byli oblíbení jako obětaví kazatelé, kteří byli pro obyvatele města oporou i při morových ranách. Klášter dokonce nebyl zrušen ani v období josefínských reforem jenže...
KLÁŠTERNÍ AREÁL V ŽATCI OPĚT OŽÍVÁ
Zvláště smutný příběh se pro samotný žatecký klášter a bratry kapucíny začal odvíjet od konce druhé světové války, kdy docházelo k poválečnému zúčtování s Němci v bývalých Sudetech a následně byl řád rozprášen komunistickým režimem. Nyní jsou klášterní budovy v majetku města, které je přebudovává na volnočasové a vzdělávací centrum. V žatecké klášterní zahradě najdete též malé pódium sloužící v letní sezóně k pořádání pěkných akcí v rámci „Chrámového kulturního léta“. Na den svatého Bartoloměje se v klášterní zahradě koná oslava vinařství a ke konci září Den českého piva, které k Žatci, jakožto chmelové metropoli, neodmyslitelně patří.
PŘÍMO NA NÁRODNÍ CYKLOTRASE OHŘE
Důležité je zmínit, že areál Kapucínské klášterní zahrady se nachází přímo na národní cyklotrase č. 6 - Ohře, která právě může za to, že jsem toto příjemné místo objevil. Vstup do zahrady je hned u kruhového objezdu, kde končí třída Obránců míru vedoucí sem od žateckého náměstí Svobody. Slavný Chrám chmele a piva s chmelařským muzeem a rozhlednou Chmelový maják je od klášterní zahrady vzdálen pouhých 200 metrů, takže až sem zavítáte na dobré pivo, teď už víte dobře, kde můžete nechat příjemně odpočinout unaveným nohám :)
Klášterní Kapucínská zahrada je otevřena celoročně každý den:
Květen – srpen 10:00 – 20:00
Duben, září, říjen 10:00 – 18:00
Listopad – březen 10:00 – 16:00
Dostupnost po značených trasách:
Kolem klášterní zahrady vede nová žlutá turistická trasa od hlavního Žateckého nádraží, která pokračuje dál přes Trnovany na zámek Stekník.
Přímo kolem Kapucínské zahrady vede národní cyklotrasa č. 6.
Pozn.: O značené trasy v Ústeckém kraji pečují dobrovolní značkaři Klubu českých turistů.
Související články:
NÁRODNÍ CYKLOTRASA OHŘEŽATEC A KRAJINA ŽATECKÉHO CHMELE V UNESCO
ZÁMEK STEKNÍK NA ŽATECKU SE DOSTAL NA SEZNAM UNESCO
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: