AKTUALIZACE: 28.3.2025
Publikováno: 13.7.2022


Rubrika: Historie KČT / Technická památka
Region: Ústecký kraj • Destinace: Dolní Poohří
ZTRACENÝ SVĚT NA SNÍMCÍCH KARLA GOSZLERA
V Lounech najdeme archivní snímky z odkazu slavného turisty.
V pátek 24. června 2022 proběhla na nádvoří Oblastního muzea v Lounech vernisáž výstavy Ztracený svět na snímcích Karla Goszlera – Lounsko a turistika před 100 lety! Tato událost dávno již minulá je velmi zajímavá pro badatele, které zajímá historie Dolního Poohří a počátky organizované turistiky v této oblasti.

Foto: Karel Goszler
Lounští turisté na Milešovce kolem r. 1900. Podařilo se přečíst nápis na německém turistickém značení Über Milleschau 2,7 km Wel _ lemin nach Lobositz 12,2 km.
Vernisáž tehdy zahájil a slovně doprovázel ředitel muzea JUDr. Jiří Matyáš, který předal slovo autorovi výstavy PhDr. Martinu Vostřelovi, Ph.D., který lokalizoval a popsal historické snímky Karla Goszlera (1865-1936). Ten již roku 1909 vytvořil první barevnou fotografii v Lounech. Vnuk Ing. Svatopluk Goszler krátce vzpomněl svého dědečka, jehož obětavost lépe poznal až z rodinné kroniky své babičky Kateřiny Goszlerové (1887-1962).
Spoluautorem výstavy byl MUDr. Bořek Zasadil, který všechny snímky s velkou péčí odborně naskenoval ze skleněných desek. Tím se zasloužil o dostupnost tohoto historicky cenného materiálu pro širší veřejnost. Třetím spoluautorem expozice je fotograf Martin Wágner, který se postaral o finální zhotovení vystavených exponátů.
KAREL GOSZLER VSTOUPIL DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉ TURISTIKY
Na závěr vernisáže dostal slovo zástupce generálního sekretáře ústředí KČT Ing. Mojmír Nováček. Oznámil 180 přítomným, že mezitím, dne 22. března 2022, byl Karel Goszler za svoji dlouholetou a obětavou práci přijat (samozřejmě posmrtně) do Síně slávy české turistiky.
KAREL GOSZLER POŘÍDIL VZÁCNÉ SNÍMKY LOUNSKA
Na jednom snímku je zachycen například známý malíř Václav Rabas, jak zachycuje Louny s nezaměnitelnou siluetou Českého středohoří. Jinde návštěvník uvidí, jak se město i krajina kolem Loun za více než sto let změnila. Na snímcích jsou i členové KČT stojící před hotelem Koruna na náměstí, odkud vycházeli na své výlety. Zajímavá je i dobová secesní móda. Jak se kráčelo dámám v secesních kloboucích a sukních? Dnes ženu či dívku v sukni nejen na výletě téměř nepotkáme.
Dochovaly se i původní fotoaparáty Karla Goszlera či originální turistická okovaná obuv (v Národním muzeu v Praze). V pamětních knihách naleznete podpisy slavných turistů: místopředsedy KČT JUDr. Ladislav Valenty z Pamětní knihy ze slavnostního otevření Ejemovy chaty 4. června 1911. Dále dlouholetého redaktora Časopisu turistů a předsedy KČsT Dr. Gutha-Jarkovského z Pamětní knihy KČsT Louny z 21. dubna 1918.
Tím je řečeno, jak velký dobový přesah může mít organizovaná turistika pro současnost i budoucnost. Nebýt toho, že nadšenci s batohem plným těžkého fotografického nádobíčka tenkrát brázdili krajinou, zůstaly by nám mnohé rysy tehdejšího života v Dolním Poohří navždy utajeny. Karel Goszler byl jedním z nich. Patří mu dík.
Komentáře k článku:
Máte-li k článku zajímavou doplňující informaci, připojte ji jako komentář: